Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przesyłane dane z kamerek internetowych dostępnych na rynku?

buzzer1 24 Oct 2008 13:57 907 4
    buzzer1
    Level 11  
    Witam,
    czy ktoś wie w jakiej postaci są przesyłane dane z kamerek internetowych dostępnych na rynku? Tzn czy są w postaci pikseli RGB (3x1 bajt) przesyłane do usb a potem w komputerze są programowo przetwarzane np kompresowane do avi, mpeg, jpeg czy moze sa juz odrazu w postaci skompresowanej? W jaki sposob przesylane są dane z kamerki do komputera czy to jest jaskis standard usb czy dane są w UARTcie a port usb komputera jest programowo emulowany jako com? Chcialbym taka kamerke internetowa podlaczyc bezposrednio do mikrokontrolera czy fpga ale nie wiem jaki ma ona interfejs.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    barytek
    Level 23  
    To raczej będzie bardzo trudne. Potrzebna jest duża moc obliczeniowa i dużo pamięci do odczytu danych prosto z takiej kamery. A jeżeli w kamerze jest koder obrazu to już całkiem masakra. Polecam kamery z telefonów maja podobną rozdzielczość a o wiele łatwiej jest znaleźć do nich "instrukcje obsługi".
    buzzer1
    Level 11  
    Moc obliczeniowa akurat dla mnie nie jest problemem. Co do kamerek z telefonow to one napewno nie sa z koderami. Chcialem kupic image procesor ktory koduje obraz ale dystrybutorzy nawet nie chca ze mna rozmawiac gdy slysza ze nie jest to zakup na firme i tylko 1-2 sztuki :( . Kupic kamerke od komorki tez nie jest latwo, tzn latwo mozna kupic na allegro z popularnych telefonow. Ja chacialbym uzyskac wysoka rozdzielczosc filmow a takie parametry spelniaja dopiero kamerki z wyzszej polki.
    wardach47
    Level 12  
    Witam
    Taka kamerka internetowa składa się zazwyczaj z czujnika CMOS i mikrokontrolera. Magistrala łącząca czujnik z MCU definiowana jest przez producenta czujnika najczęściej jest to 8-bitowe równoległe połączenie, zobacz sobie czujnik CMOS firmy Micron (teraz to się chyba Aptina nazywa) MT9V131 chociażby taki. A to w jaki sposób dane z MCU przesyłane są po USB do komputera to definiuje producent kamerki, który pisze do niej sterowniki.
    buzzer1
    Level 11  
    :arrow: wardach47 dzięki za info, tak podejrzewalem, że tak jest, bo tak jest najprosciej zrobic.
    Twoja odpowiedź pomogla mi rozwiac wszelkie watpliwosci. dzieki.