Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy to mało - obciążenie wzmacniacza

ditomek 11 Mar 2004 09:21 2943 31
  • #1 11 Mar 2004 09:21
    ditomek
    Poziom 20  

Witam.
    Mam następujące pytanie:
    powiedzmy że mamy cyfrowy wzmacniacz oddający na obciążenie 3 ohm 250 watów ciągłej mocy (THD 0,7 %; 100 Hz)

Zainteresowanych informuję ze chodzi o wzmacniacz w subie.

Dodatkowo podaję ze wzmacnaicz jest zasilany zasilaczem impulsowym, który pobiera z sieci ... 70 Watów.

Ja wiem ze moc obliczana wg RMS jest TROCHĘ inna niż moc pobierana z sieci 230 V liczona klasycznie.

Zastanawia mnie ile wg RMS będzie pobieranej mocy z sieci.

0 29
  • #2 11 Mar 2004 09:42
    Piszczel
    Poziom 12  

A na co ci to? Ważne że 250 W mocy ciągłej na głosniku to fikcja (jeżeli oczywiście zasilacz na 70W). Te 250W to prawdopodobnie moc impulsowa, a pozatym głosnik może mieć 8omów i z 250 robi się 50WRMS.

0
  • #3 11 Mar 2004 13:36
    Hrabol
    Poziom 25  

wez amperomierz i pomierzile z gniazdka ciagnie podstawisz do wzoru P=U*I i juz

0
  • #5 11 Mar 2004 15:56
    micho a
    Poziom 35  

moc zasilacza przy klasie ab powinna być okolo 2x większa niż moc wzmaka (sprawność 50-60%) więc nie jest chyba możliwe 250wat mocy ciągłej przy 70watowym zasilaczu :? bo nie istnieją chyba wzmaki audio o sprawności większej niż 100%

0
  • #6 12 Mar 2004 01:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 12 Mar 2004 03:49
    radocha
    Poziom 28  

Piszczel ma chyba rację, coś mi się wydaje, że z 8 się zrobiło 3 w druku, bo przy pobieraniu z kontaktu 70W na głośniku wypadnie ok. 50 W rms, muzycznej w impulsie będzie ok100W
    na ten temat macie m.innymi tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/searchtopic36155-.html
    :arrow: Sroka, moc jaką zasilacz pobiera z sieci ma bardzo wiele wspólnego z mocą oddawaną na głośnik. Chyba ,że masz zamiar dostać Nobla z fizyki a zasadę zachowania energii wywalamy na śmietnik. A rms znaczy - moc sygnału sinusoidalnego ciągłego

0
  • #8 12 Mar 2004 09:19
    stasiekm
    Poziom 29  

rms jest wartoscią skuteczną dla wszystkich przebiegów zmiennych, nie tylko sinusa
    jeżeli masz zasilacz impulsowy to pomiaru prądu powinieneś dokonac miernikiem z rms o jaknajszerszym paśmie
    ditomek nazwał swój wzmacniacz cyfrowym wiec nie wiadomo w jakiej iest klasie i trudno wyrokować o jego sprawnosci

0
  • #9 12 Mar 2004 12:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 12 Mar 2004 21:59
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Może był po prostu wpakowany amperomierz o takiej skali i się przeliczało jednostki? :) podobnie jak w wychyłowych multimetrach.

0
  • #11 12 Mar 2004 22:38
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 12 Mar 2004 23:52
    Pauka
    Poziom 11  

Po co ludzie pisza na wzmacniaczu z transformatorem 5W, moc 2x240W?? Czy to ma sens czy sami nic nie wiedzą...

0
  • #13 13 Mar 2004 00:05
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 13 Mar 2004 00:08
    sieger
    Poziom 24  

Pauka napisał:
    Po co ludzie pisza na wzmacniaczu z transformatorem 5W, moc 2x240W?? Czy to ma sens czy sami nic nie wiedzą...

Po to, że jak ktoś ma wrażliwe uszy i wrażliwą kieszeń to kupi te cudowne głośniki, są przecież ludzie którzy usłyszą te 240W, bo jak nie usłyszy, to sobie dopowie . Do zasad fizyki zachownia energii i pędu można dodać zasade zachowania kasy: iloraz jakości do kasy jest stały - wiem wiem, da się ją obalic - część sprzętu dla "audiofilów"

0
  • #15 13 Mar 2004 08:14
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Ja miałem kiedyś głośniczki komputerowe 2x100W PMPO- a głośniki miały moc 3W, a transformatorek sieciowy 0,5W :D:D Chamstwo.

0
  • #17 13 Mar 2004 14:36
    micho a
    Poziom 35  

może i powiecie że jestem uparty jak wól ale ja nigdy nie uwierze żeby wzmak audio 250wat rms mocy ciągłej pracujący w pasmie 20hz-20khz pobierał 70wat 8O !!! przecie to niemożliwe szczególnie jeśli jest dużo basu (powiedzmy muza techno) to pobór prądu jest duży nie ma cudów !!!
    może i ma 250 szczytowej czy jakoś tak ale mnie interesuje tylko rms moc ciągła a ditomek napisał 250wat mocy ciągłej jescze przy thd 0,7 i częstotliwości 100hz dla mnie to jest niemożliwe 8O 250 to pobór mocy z sieci powinien wynosić min 400wat przecie nie może sprawnośc wyjść ponad 100%!!!! bo jeśli to by było możlwe to czemu dopały estradowe 400wat pobierają 800 wat z sieci hę :? ?
    moie zdanie jest takie nie chce sie z nikim kłócić ale ja nie wierze :?

0
  • #18 13 Mar 2004 17:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 13 Mar 2004 19:27
    Pauka
    Poziom 11  

Ja mam w domu koncowke estradowa jamo proamp200 (2x220W) kolumny Tonsil zeus i odwrotke basową i popieram powyzsza wiadomosc...

0
  • #20 13 Mar 2004 19:32
    Poziom 35  

sroka napisał:

Kolego
    Uzyskanie 250W wzmacniacza przy poborze z sieci 70W ma się tak samo jak urzycie prawdziwej kolumny 250W pomieszczeniu domowym.
    Gdybyś rzeczywiście postawił prawdziwe 250W w domu i włączył co najmniej na połowe to bez szklarza by się nie obeszło.
    Oczywiście zaraz ktoś powie co ty gadasz ja mam w domu 200W kolumny i tak nie jest. No oczywiste że nie bo twoje kolumny nie mają takiej mocy i twój wzmacniacz nie daje takiej mocy. Proste ?

domek jednorodzinny Sub wzmak 300wat 2 głosniki w tamdemie , obchodze sie bez szklarza , tylko zapierwszym razem trzba było mocniej zabepiseczyc szklanki i inne taki :)

0
  • #21 13 Mar 2004 19:34
    Pauka
    Poziom 11  

Jaki to niby sub? Jakie glosniki i firma?

0
  • #23 13 Mar 2004 22:21
    Pauka
    Poziom 11  

A mozesz mi powiedziec gdzie jest ten schemat bo sam bym sobie zrobil cos na mosfetach. A glosnik tonsil?

0
  • #24 14 Mar 2004 18:01
    micho a
    Poziom 35  

no owszem sroka zgadzam sie kolumny mają ogromny wpływ na granie (gdzieś czytałem że 30% dżwioęku zależy od wzmaka 70% od kolumn)
    bo jak zastosujesz gł o spl 79db (1w&1m) czyli np sw807 bodajrze to nawet 200 wat rms cie nie ogłuszy natomiast powiedzmy 96db spl bądz 98db czyli estradowe przy 250watach rms może zabić w moim 9mkw pokoju 250wat to mózg na ścianie :sm15: [/quote]

0
  • #25 14 Mar 2004 18:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 15 Mar 2004 02:01
    radocha
    Poziom 28  

:arrow: Stasiekm moc RMS wzmacniacza m.cz. wyznacza się z definicji za pomocą przebiegu sinusoidalnego. Jest na to nawet norma państwowa. I w większości państw na świecie są one zbliżone. I aby sinusoida była sinusoidą, w wykładni warunków pomiaru laboratoryjnego wyrażnie precyzowany jest maksymalny poziom ziekształceń harmonicznych.
    Choć w tym przypadku akurat to nie najważniejsze, podobnie jak i klasa wzmaka czy zasilacza - jeśli z kontaktu ciągnie 70 W, to na głośnik oddać może w trybie ciągłym (nie pmpo :) max 70 W , nawet jeśli jego konstrukcja Nobla warta, i obojętnie jaki będzie kształt przebiegu. Cuda to były w Kanie Galilejskiej, w laboratorium przez lata pracy nie miałem okazji oglądać

sroka napisał:
    radocha napisał:
    :arrow: Sroka, moc jaką zasilacz pobiera z sieci ma bardzo wiele wspólnego z mocą oddawaną na głośnik. Chyba ,że masz zamiar dostać Nobla z fizyki a zasadę zachowania energii wywalamy na śmietnik. A rms znaczy - moc sygnału sinusoidalnego ciągłego

Wiesz co, pracowałem na stacji transformatorowej 15kV/0,4 i pamiętam że na stronie pierwotnej był amperomierz i maksymalny prąd który miał to było do 40A , ale za to na pierwotym prady dochodziły nawed do 800A więc chyba coś w tym jest, jak myślisz. Przypomnij sobie wzór na przekłądnie transformatora.

Czy oprócz gapienia się na mierniki prądu zerknąłeś na woltomierze ? Nie zwróciłeś uwagi na : 15kV/0,4kV ? Moc to iloczyn prądu i napięcia. Choćbyś miał trafo idealne, nie mające strat na ciepło i drgania magnetostrykcyjne, to moc na uzw. wtórnym nie przekroczy tej z pierwotnego. Im bardziej będziesz próbował na wtórnym wyciskać więcej energii, tym procent strat wzrośnie, a jak bardzo się postarasz, dojdą straty dodatkowe (choć rzeczywiście w całkowitym bilansie energii trafa najmniej istotne) - na wyższe zakresy częstotliwości promieniowania elektromagnetycznego - trafo Ci zaświeci. Ale na krótko. Nie polecam jako żródła oświetlenia.

0
  • #27 15 Mar 2004 02:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 15 Mar 2004 03:31
    radocha
    Poziom 28  

pracując w laboratorium Aparatury Naukowej Zakładu Fizyki i Chemii Węgla (to taki pierwiastek, w elektronice ma dość szerokie zastosowanie) P.A.N. robiłem to wielokrotnie. I podając na wejście sygnał sinusoidalny, który wysterowywuje wzmak całkowicie , moc zostaje oddawana z wyjścia taka sama przy zmianie częstotliwości sygnału sterującego. A jeśli jest inaczej, (nierównomierności powyżej 3dB) to znaczy że wzmak jest ordynarnie do d... i ma nierównomierności w paśmie przenoszenia- które dla wzm. m.cz. powinno mieć zakres16-20000 Hz - co współcześnie osiągalne jest technicznie bez żadnych problemów. Wzmacniacze pomiarowe robi się dla dużo szerszych pasm, i mają wielokrotnie mniejsze nierównomierności (promile dB) oddawanej mocy wyjściowej przy zmianie częstotliwości sygnału wzmacnianego. I to również żadna techniczna rewelacja.

0
  • #29 15 Mar 2004 03:43
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 15 Mar 2004 03:51
    radocha
    Poziom 28  

No i tyle. Jeśli wzmacniacz jest technicznie sprawny, kręcisz gałką częstotliwości generatora ,a moc na wyjściu stała, i zawsze trochę mniejsza niż pobrana z kontaktu. O entropię. Praw fizyki nie przeskoczysz.

0