Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony CDX-GT23, 4 głośniki, subwoofer a trwałość sprzętu

janoxxx 24 Paź 2008 22:11 1811 7
  • #1 24 Paź 2008 22:11
    janoxxx
    Poziom 10  

Mam problem:
    Radioodtwarzacz Sony CDX-GT23 Moc wyjściowa(DIN 45324, 4 omy)4x 25W
    szczytowa 4x45W
    Do tego sprzętu podłączyłem na przedni lewy i prawy kanał Pioneer20W10cm
    Na tył kanał prawy 2 głośniki 60W Sony 16cm (czy tak można pod jeden kabel na wyjściu podłączać 2 głośniki)
    Na lewy kanał tylni suba Logitech Z-4 23W RMS prawdopodobnie 8 Ohm.
    Wszystko na razie gra, wzmacniacz na radiu zbytnio się nie przegrzewa.
    Pytania:
    - gdy moc ustawiam całość na tył na wzmacniaczu radiowym to czy moc z przednich wyjść i tylnich się sumuje i cała moc wzmacniacza idzie na tył
    - czy to jest bezpieczne dla trwałości radia (wzmacniacza)
    - można dwa Soniacze dosyć mocne podłączać na jeden kanał
    Jestem otwarty na wszelkie propozycje tylko błagam nie proponujcie zakupu sprzetu za kilkaset zł:)

Ps. Wszystko gra dosyć spoko więcej mi nie trzeba, uzyskałem to po minimalnych kosztach

0 7
  • #2 25 Paź 2008 10:29
    janoxxx
    Poziom 10  

Subwoofer pochodzi z zestawu komputerowego jest to dwukomorowa skrzynia basowa z głośnikiem ciśnieniowym o średnicy 8-10cm oraz zewnętrzną najprawdopodobniej tylko atrapą głośnika jednak wibrującą w rytm muzyki. Wszystko spiołem dosyć grubymi kablami na sub idzie 1,5mm, na tylne soniacze 1mm, a na pionierki fabryczne.

0
  • #3 29 Paź 2008 22:40
    misiek_staszic
    Poziom 14  

Z tyłu jak połączyłeś te dwa głośniki ? Równolegle czy szeregowo do jednego kanału ? Radia z reguły mają minimalnie 4 ohm / kanał, więc równolegle niewskazane.

0
  • #4 31 Paź 2008 19:50
    janoxxx
    Poziom 10  

Te dwa głośniki z tyłu podłączyłem równolegle ale sie wystraszyłem, że mogę spalić końcówki mocy i zrobiłem inaczej. Dwa kanały na przód idą na dwa soniacze z tyłu. Teraz Pionnerki grają na kanał tył prawy są podłączone równolegle.
    PS. Chciałbym więcej wiedzieć dlaczego jest różnica w podłączaniu równoległym i szeregowym?

0
  • #5 31 Paź 2008 21:34
    misiek_staszic
    Poziom 14  

Połączenie równoległe jest nieprawidłowe, ponieważ, w ogromnym uproszczeniu jeśli podłączysz ze sobą dwa 4 ohmowe głośniki to otrzymasz 2 ohmy, a to może usmażyć końcówkę (przy głośniejszym słuchaniu, ale ogólnie to nieprawidłowe). Możesz dać w szereg głośniki, wtedy wyjdzie Ci 8 ohm, głośniki będą grały dwa razy ciszej, ale nic absolutnie nie grozi końcówce. To tak w uproszczeniu na Twoim przykładzie.

Ogólnie rozumiem Ciebie (a raczej celowość) tych kombinacji, bo ten Sony to budżetowy model nie posiadający nawet wyjścia liniowego na wzmacniacz (to jest niedopuszczalne w dzisiejszych czasach, aż dziw bierze że to radio opracowali w 2008 roku). Jednak jeśli nie zależy Ci na gwarancji, można dorobić wyjście liniowe i popodłączać te wszystkie głośniki poprawnie.

0
  • #6 02 Lis 2008 17:24
    janoxxx
    Poziom 10  

A jeśli podłączył bym dwa kanały pod jeden tak żeby było 8 Ohm na sobwoofer, a resztę zmostkował (jak się to robi dokładnie, podobno wtedy wychodzi z dwóch wyjść po 4 Ohmy na każdy z czterech głośników) słyszałem, że tak można. I jeszcze jedno co myślicie o izolacji przy zabezpieczaniu przewodów. Cześć użytkowników forum pisze, że tak się tylko na wiosce robi. (jestem z wioski)

0
  • #7 02 Lis 2008 17:44
    misiek_staszic
    Poziom 14  

Kolego nigdy nie mostkuj kanałów w radiu! Uwalisz końcówkę! One już pracują w układzie mostkowym zazwyczaj. Mostkować możesz przystosowane do tego wzmacniacze. Ogólnie z tą wioską to sobie żartujesz ? Nie zaniżajmy poziomu Elektrody!

0
  • #8 02 Lis 2008 20:01
    janoxxx
    Poziom 10  

A co by powiedzieliście na temat izolacji, której w moim car audio używałem wszędzie? To bezpieczne? Chyba nie mam nadzwyczajnych przeciążeń w sprzęcie gdy słucham radia na vol20 (max35) Nie chciałbym niechcący spalić samochodu.

0