Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablice Lawo Luminator - programowanie

elvis_linux 25 Kwi 2012 22:59 22267 62
    adi760303
    Poziom 10  
    Mam taki problem z 1 tablicą LAWI LUMINATOR. Tablice są na klapkach. Tablice są zaprogramowane wsadem (na innich tablicach działa wiec wykluczam ze coś może być zle).
    Robi się test kompletu tablic, następnie pojawia się wersja oprogramowania. Nastepnie na sterowniku wybieram Zeil/D np. 001 i nic się nie dzieje - a powinien pojawić się kierunek tak jak w innych tablicach.
    Czy ma ktoś może pomysł co może być zle? czy zle programowanie?? (wg,. mnie dobrze sie zaprogramowały) czy może zle podłączony sterownik (wg. mnie dobrze - podłączenie na 2 przewodach białym i brązowym i przewód ze sterownika jest dociągnity do tablicy/listwy i podbiety. Z tego co mi się udało dowiedziec kabel sterujacy mozna podłączyc do dowolnego miejca w listwie?
    Będę wdzięczny za odpowiedz.
  • e-miernikie-mierniki
    adi760303
    Poziom 10  
    I jeszcze jedno - czy tablice LAWO powinno sie programować:
    1 - kierunki jazdy - to mam zrobione
    2 - czy wersja oprogramownia tablic (w czasie robienia testu pojawia się wersja) czy to oprogramownaia powinno się zmieniać?
  • e-miernikie-mierniki
    tomek170880
    Poziom 10  
    Witam
    Prawdopodobnie płytka w tablicach jest uszkodzona pewnie wylał się kwas z akumulatora który podtrzymuje pamięć RAM i zalał ścieszki to bardzo częst przyczyna szczególnie w niskich temperaturach
    Może być problem z biosem na płytce trzeba inny
    Jeszcze pozostał konfiguracja na suwakach na płytce
    Jeszcze trzeba sprawdzić taśmy łączące płytkę sterujące z panelami wyświetlacz trzeba sprawdzić jaki numer wyświetla się na płytce sterującej jeżeli 1 to transmisja ok a inny numer to coś z transmisją lub ustawieniem na suwakch
    adi760303
    Poziom 10  
    Hey Tomek.
    Sprawdziłem - elektronika wyglada na dobra - nic nie zalane nic nie uszkodzone. Skoro sie programuje to chyba jest dobrze.
    Dodatkowo - na suwaku jest taka samo jak na innych dzialajacych wiec to odpada.
    Zrobilem test - wymienilem elektornike z tym autobusie co nie dzialaly LAWO na taka elektornike co dziala i pojawily sie napisy.
    Roznica jest taka ze wersja BIOS sie rozni pomiedzy elektornika - czy wie ktos jak to sie zmienia?
    Tablica co nie dziala ma po tescie tablic taki napis - A1-S4.5-D21 4-6-4 - ZD01,00/00
    Tablica co dziala po tescie tablic ma taki napis - AD1-SV7.3-BTO 4-6-4

Proszę o pomoc z biosem elektorniki
    adi760303
    Poziom 10  
    Temat rozwiazany - wersje BIOS dla elektroniki LAWO w moim wypadku progrmuje sie przez kartę odpoiwednio przygotowanego wsadu z BIOSEM
    adi760303
    Poziom 10  
    Spotkał się ktoś z systemem niemieckim InfoSystems.
    Jak to się programuje?
    shadowman83
    Poziom 11  
    InfoSystems z tego co mi wiadomo ale mogę się mylić, ma coś wspólnego z Brose tylko nie wiem czy jak Brose upadło to oni ich wciągnęli czy po prostu Brose się przekształciło w InfoSystems. Ale najprawdopodobniej jest tak że InfoSystems przejęło firmę Brose, a co do programowania to nie wiem może mają jakieś wspólne cechy (zasadę działania).
    Pluta Grzegorz
    Poziom 12  
    Na panelach są układy typu FP2800 któryś prawdopodobnie padł. Lub z takim objawem może być uszkodzona pamięć z danymi.
    iNFOSYSTEM to połączone firmy BROSE oraz Krueger. Istniały do 2002 roku . Potem była seria tablic ISA LCD to ta sama firma. Niestety każdy typ programuję się inaczej. Nie są ze sobą spójne. Programy nie istnieją, program pisze sobie sam.
    Zawsze uważam że sztuką jest uruchomić tablice na oryginalnej elektronice beż żadnych przeróbek . Prościej jest napisać program - szybciej i taniej. Ponadto nigdy nie poprawisz konstrukcji oryginalnej.
    Co do programu TedPlus jeśli byś posiadał legalną wersje , to byś dostał MANUAL do tablic oraz programu , ponadto do każdej tablicy musi być odpowiedni plik CFG , pisany w języku wyłącznie niemieckim.
    Oto pierwsze kilka linii
    ;Angaben zum Kunden
    Kunde = G.PLUTA ;bis zu 15 Zeichen
    Ort = POLEN
    CCode = 144

;Angaben zur Rechnerumgebung
    Farbe = ja
    EprommerCOM = 1 ;1 oder 2
    DownloadCOM = 1
    FontPfad = c:\lle\fonts\
    DruckerTyp = HPLaser ;m”glich: E9Nadel, E24Nadel, HPLaser, HPDesk
    DruckModus = Schnell ;m”glich: Schnell, Qualit„t

[citaro] ;Format: [Busname] (1 - 15 Zeichen)
    Steuerger„t = LLE8014 ;m”glich: LLE8014, IBIS, Haeni, Init, Elgeba, oder AEG
    Aby zaprogramować trzeba mieć loader firmy Lawo.
    Programuje wszystkie typy tablic jakie są na rynku.
    LAWO, BROSE, KRUEGER, ISA, INFOSYSTEMS, GORBA, MOBITEC, HANOVER DISPLAY.
    Zapraszam na
    http://www.speacetronic.pl
    shadowman83
    Poziom 11  
    Witam, mam problem, ze sterownikiem Hanover, a mianowicie udało mi się odnaleźć kość z danymi do wyświetlenia na tablicach. Niestety po wpisaniu kilkanaście pozycji działa tylko pierwsze siedem czyli od 1-7, po wpisaniu 8,9,10 sterownik nie reaguje. Wydaje mi się że problem polega na oznaczeniu kolejnych rekordów. Jak można zobaczyć pierwszy rekord "01" widnieją same XXXX..., w drugim rekordzie jest pusto i dopiero od trzeciego rekordu zaczynają się nazwy wyświetlane. Problem w tym że system po zaprogramowaniu widzi tylko do rekordu dziewiątego "09", niestety jak by nie pisać dalej czy "10" czy "0A" i tak system tego nie widzi.

Może ma ktoś jakieś pomysły?

Pluta Grzegorz
    Poziom 12  
    To co widać to tylko dane wyświetlane dla sterownika. Do tablic Hanover Displays sterownik wysyła obrazki. Więc bez programu nic nie zrobisz. Mogę Naszykować dane i wysłać bin do zaprogramowania pamięci 29f040. Ważne tez jest jakie rozmiary są tablic. Np przód 112x16 lub 96x16. Ważne tez jest czy to jest Klapkowe czy Led. Tablica czołowa powinna mieć adres 0 bok 1 a tył 2. Podobnie jak w systemie Pixel . W tym pliku dalej powinny być dane do tablic a tu i h nie ma. Wieczorem będę w domu wyśle plik który działa z polskimi napisami jednej z zajezdni ze Śląska.
    shadowman83
    Poziom 11  
    Ale moje wpisy działają na czerwono zaznaczone są rekordy od 03 do 09 które działają i wyświetlają się na tablicy problem w tym jak zaznaczyć w pliku kolejne rekordy tj. od 10 wzwyż, niestety nie wiem jaki znacznik będzie powyżej 09.

Poniżej znajdują się załączniki które przedstawiają wnętrze sterownika, tablicę która jest trochę nietypowa bo nie jest spójna tylko jest 15 matryc 7x5 po jednej na literę.

Tablice Lawo Luminator - programowanie Tablice Lawo Luminator - programowanie Tablice Lawo Luminator - programowanie

Dodatkowo zamieszczam oryginalny plik z wsadem ze sterownika z zanim zmieniłem jej zawartość.
    Pluta Grzegorz
    Poziom 12  
    No to kod 10 to będzie w hex-e 0A i 11 to 0B itd aż do kodu 16 który będzie 10
    shadowman83
    Poziom 11  
    Pluta Grzegorz napisał:
    No to kod 10 to będzie w hex-e 0A i 11 to 0B itd aż do kodu 16 który będzie 10

No właśnie już wcześniej próbowałem iść tą drogą i niestety nie działa.

Ale po prześledzeniu pliku z oryginalnym wsadem poczyniłem postępy, oczywiście jest to dziwnie pokręcone ale skuteczne

rekord 8 to E7
    rekord 9 to E8
    E9 nie widnieje pod rekordem 10 i nie wiem jeszcze pod którym.
    To samo tyczy się EA nie wiem jeszcze pod którym rekordem widnieje.
    Za to EB widnieje pod rekordem 15, a F6 pod rekordem 18.

Trochę to zakręcone jak chiński termos ale powoli idzie do przodu :)

Niestety jest za dużo kombinacji żeby zobaczyć co jest co i gdzie.
    Może ktoś ma taki sam sterownik i chciał by się podzielić lub wymienić wsadem pamięci? Byłoby możliwe szybsze odnalezienie prawidłowych oznaczeń rekordów.

Dajmy na przykład po wybraniu rekordu 10 na sterowniku wyświetla się tekst zapisany w pamięci pod adresem EB na zmianę z tekstem zapisanym w pamięci pod adresem EF, a na tablicy wyświetla jeszcze inny tekst zapisany w pamięci pod adresem ED.
    Są też sytuacje że po wybraniu jakiegoś rekordu na sterowniku wyświetlane są na zmianę dwa teksty zapisane pod różnymi adresami w pamięci.

Dlatego szukanie oznaczeń adresów dla pamięci to szukanie jak igły w stogu siana.
    Więc jeżeli ktoś ma taki sterownik zaprogramowany np. 50 statycznymi tekstami, to proszę o zamieszczenie chętnie się jemu przyjrzę.
    Z góry dziękuję.
    Pluta Grzegorz
    Poziom 12  
    Odczytaj drugą pamięć tam będzie plik z listą przekrosowań
    Na oryginalnym pliku jest kolejność Tablice Lawo Luminator - programowanie zachowana tak jak pisałem
    Pluta Grzegorz
    Poziom 12  
    Ile jest tablic? Dokładnie jak pisałem to lista przekrosowań , i tu jest określone co ma być wyświetlane. Więc najlepiej podłączyć ten sterownik do tablic i sprawdzać co wyświetla. To jest bardzo stary system AEG którego już żadna firma nie stosuje. Pod kodami ukryty jest numer linii kod sterownika oraz adresy tablic i adresy treści . Na tym polega system przekrosowań

Dodano po 2 [minuty]:

.
    shadowman83
    Poziom 11  
    Witam potrzebuję informacji jeżeli ktoś już się spotkał z takim przypadkiem.
    A mianowicie zakupili u nas w firmie autobus setra 319ul z wyświetlaczem przednim lawo oraz sterownikiem lawo 8401.
    Całość pracuje na MONO-IBIS i tu mam problem, tablica jest już nowszego typu tak więc nie rozbiera się jej w celu wyjęcia kości. Więc pozostaje zaprogramowanie kartą PCMCIA. Ale gdzie ja wpiąć, ponieważ po otwarciu klapy zabudowy tablica chowa się zarówno z jednej jak i z drugiej strony około pół metra. Próbowałem wymacać palcami z jednej jak i z drugiej strony jakieś wejście na kartę i faktycznie zarówno z jednej jak i z drugiej strony na bocznych ściankach w dole tablicy są takie wycięcia ale nie wyczułem tam żadnego gniazda pod kartę. Z drugiej strony nie wydaje mi się żeby nasi niemieccy przyjaciele gimnastykowali się wkładając rękę miedzy tablice a zabudowę łamiąc sobie nadgarstki przy wkładaniu karty.
    Słyszałem że może być tak że jest zamontowany jakiś dodatkowy moduł wpięty w magistralę, w którym jest możliwe podpięcie karty, jeżeli tak to gdzie mogę tego szukać.

Bo jak inaczej zaprogramować skoro przez sterownik się nie da, a w tablicy też nie wyczuwam nigdzie gniazda a nawet jeżeli jest to trzeba było by rozebrać całą zabudowę żeby się dostać do niej.

Tablice Lawo Luminator - programowanie Tablice Lawo Luminator - programowanie Tablice Lawo Luminator - programowanie

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
    Pluta Grzegorz
    Poziom 12  
    Pierwsza sprawa , to pomiędzy L8401 a tablicami jest MONO-MASTER
    Mogą być dwie wersje trzeba go odnaleźć . Pokaże zdjęcia czego szukać
    Ponadto sam nie zaprogramujesz tych tablic . Trzeba mieć kartę PCMCIA która musi mieć
    pojemność 524,288 Kb . Musi być nagrana w programie , jeśli się ja skopiuje MONO-MASTER jej nie przymnie . Poprawnie zaprogramowaną kartę wkładamy do czytnika przy włączonym zasilaniu, po chwili świeci dioda na pomarańczowo a po poprawnym wczytaniu jest zielona. Jeśli jest błąd to miga lub świeci czerwona .

A elektronika w tablicy to tylko SLAVE wykonawca rozkazów Mastera

Przez sterowni też się da ale trzeba mieć to:

Mogę uruchomić ten system , muszę tylko znać ilość klapek , tj. ile na długość i na wysokość każdej tablicy np. 112x16 itp.

http://www.speacetronic.pl
    adi760303
    Poziom 10  
    próba uruchomienia karty.
    mam pytanie - mam zainstalowany windows 7 na dell D630 - niby wszystko ok ale jak wkładam karte PCMICIA do lawo to pojawia się w urządzeniach błąd - pcmcia mtd 0002 - ze nie może znaleźć sterownika - ale czytnik jest poprawnie zainstalowany - nie mam pomysłu co jest zle
    Pluta Grzegorz
    Poziom 12  
    Karta musi mieć odpowiedni format , ponadto jeśli posiadasz legalną kopie programu TedPlus to na płycie powinny być biblioteki do karty by dało się nagrywać w laptopie , domyślnie program ma sterownik dla urządzenia Lawo 1151 loader kart na porcie równoległym. Na płycie wraz z Ted. powinien być również program do sterowników dla usb dla nowych typów loaderów i karty DLL . Powinien być katalog Manual z instrukcjami , baza plików CFG. oraz baza Biosów do Mono Master FLIP-DOT oraz LCD, oraz dla sterowników topform i sigma control. Ponadto Win 7 nie obsługuje kart w formacie LAWO .
    krzysiekdg
    Poziom 13  
    Witam a wie ktoś może jak uruchomić tablice ''EMtest'' tablica jako tako działa po ustawieniu odpowiednio switchy przewija się napis EMtest z góry na dół.
    aandrut95
    Poziom 9  
    Witam, posiadam tablicę Lawo Luminator (13x28) i chciałbym ją w jakiś sposób uruchomić, żeby np. sama co chwilę się przewijała cała matryca. Czy można w jakiś sposób "ręcznie" ustawić klapki, żeby cały czas pokazywały ustawioną przeze mnie żółtą stronę? Zrobiłem fotkę płyty głównej.

autobusiarz10
    Poziom 8  
    Witajcie, mam w posiadaniu tablice Lawo i chciałbym je podłączyć do posiadanego sterownika SRG-300P, STR1-3 lub JKZ RT-1P. Czy da się to zrobić w jakiś prosty sposób?
    autobusiarz10
    Poziom 8  
    Dawid 88 napisał:
    [...]wymaga to nowego sterownika[...]

Tzn czego?
    Dawid 88
    Poziom 14  
    Tzn że najprościej i najszybciej jest stworzyć samemu małe czarne pudełeczko które trzeba by wpiąć pomiędzy SRG-3000p a same panele wyświetlaczy ( pomijając te sterowniki co są umieszczone z tyłu tablic). Owe urządzenie tłumaczyło by magistrale RS485 wychodzącą z SRG na gotowe sygnały sterujące układami FP2008A .
    adi760303
    Poziom 10  
    Brose ZB100 - mam problem.
    Dziala wyswietlacz , ale nie przesyla sygnal na tablice i napewno jest to wina ZB100. Czy wie ktos co tam pada i co powoduje ze to sie psuje,
    Pluta Grzegorz
    Poziom 12  
    W ZB100 jako nadajnik , jest wykorzystany układ TDA2030 , on bardzo często ulega uszkodzeniom, należy go wymienić. Na wyjściu powinno być napięcie 22 - 23 Volt. Podłączyć oscyloskop i zobaczyć czy sterownik wysyła sygnał , średnio co 6 sekund ponawia transmisję. Ponadto by układ zabezpieczyć przed ponownym uszkodzeniem , w lutować diodę Zenera na 24 V przy samych końcówkach zasilania tego układu. Często ulega uszkodzeniu procesor ponieważ wejście do końcówki mocy nie jest odizolowane niczym , tylko jest połączone bezpośrednio z portem procesora 80c535 . Tak się dzieje gdy nastąpi przebicia napięcia zasilania 24 V na wejście układu.
    adi760303
    Poziom 10  
    Właśnie podejrzewałem układ TDA2030 - bo był w tym BROSE już wlutowywany i było to naprawiane.
    Pytanie jeszcze jedno co powoduje w autobusie ze po podłączeniu do LAWO - ZB100 się przepala - dokładniej czuć zapach przepalenia się - sprawdziłem i poszła ściezka trochę ją przepaliło od gniazda tasiemki na wysokości SIEMENSA tego dużego niebieskiego układu.