Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Discolitez 8 LED krok po kroku

rafaelo14 24 Paź 2008 22:32 87860 280
  • Discolitez krok po kroku:
    1. Elementy potrzebne do układu :
    • Układ scalony ULN2803
    • 8 diod LED
    • 16 rezystorów 470 Ohm
    • Kabel od portu LPT
    • Lutownica
    • Cyna
    • Kabelki :]
    2. Schemat układu

GND nie trzeba zwierać wystarczy podłączyć obojętnie jaki pin od 18 do 25 pod 9 nóżkę scalaka i tam podłączamy minus od zasilacza. Gdy już zlutujemy cały układ możemy wziąć się za:
    3. Odblokowanie portu lpt i pobranie & konfiguracja discolitez
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=138116
    Z stad pobieramy plik user port by odblokować lpt , dokładna instrukcja jest napisana w pliku dołączonym do user portu, bez tego diody nie będą świecić.
    Gdy to już zrobimy pobieramy program discolitez z załączonych załączników o nazwie discolitezzz
    (nie jest to wersja pro)
    Teraz konfigurujemy program :

Odpalamy winampa klikamy opcje >preferencje i wyskakuje takie okienko :

Zaznaczamy tą wtyczkę która jest zaznaczona na screenie poniżej uruchomi się taki program jak poniżej:

Klikamy na 1 kwadracik od góry po lewej stronie i powinno nam wyskoczyć takie okno :

Zaznaczamy takie same opcje jak na screenie powyżej dla pinu 2 portu lpt (nie muszą być takie same, opcje Trigger Ranges możemy zmieniać wg. Upodobania )
    Gdy już to zrobimy możemy podłączyć układ pod zasilacz (może być oddzielny zasilacz, nie musi być od komputera) jeśli diody się albo zapala wszystkie naraz albo kilka różnych lub wogóle nie musicie się martwic ze cos źle zrobiliście, jak dobrze zlutowaliście tak jak na schemacie wszystko będzie działać :D
    Kilka screenów i filmik jak działa układzik:

przepraszam za jakość zdjęć robione były z komórki

http://pl.youtube.com/watch?v=sxHjbiy2h84

http://pl.youtube.com/watch?v=o5QHslc-olk w nowej obudowie

Zamieściłem program discolitez standard i professional
    Zamieszczam także 4 konfiguracje do discolitez standard:

konfiguracja 1 - diody zapalają się losowo
    konfiguracja 2 - diody zapalają się w słupek
    konfiguracja 3 - diody zapalają się od pierwszej i ostatniej diody do środka
    konfiguracja 4 - diody migają od środka na zewnątrz

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    rafaelo14
    Poziom 15  
    rafaelo14 napisał 183 postów o ocenie 16, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście wejherowo. Jest z nami od 2008 roku.
  • TermopastyTermopasty
    kamil2993
    Poziom 21  
    Czy zamiast tych diod, mogę dać neony 12 V ?

Jak nie na 12, to na ile ?. Bo mam akurat takie neony do tuningu kompa, i one są na 12. A chciałbym je wykorzystać w tym układzie.
    lukas_sa
    Poziom 16  
    Do tych neonów to trzeba przez tranzystor npn, np. bc548
    electro_Nick
    Poziom 33  
    A niby ten scalak to co w nim jest? Trzeba by spojrzeć w notkę aplikacyjną uln 2803 i zobaczyć jaki prąd maksymalny można przez niego puścić i ile te neony biorą-możliwe że da radę bezpośrednio zamiast LED-ów podłączyć...
  • TermopastyTermopasty
    rafaelo14
    Poziom 15  
    Dziewięć układów Darlingtona 50V,0.5A, możesz dać neonka przez tranzystor :D
    (Jak coś jeszcze źle napisałem piszcie to mój pierwszy taki temat)
    kamil2993
    Poziom 21  
    OK, potrzeba zasilacza 12 V, a ile A ? 0,5 ?
    elektryk
    Poziom 42  
    kamil2993 napisał:
    OK, potrzeba zasilacza 12 V, a ile A ? 0,5 ?
    Tyle ile neony potrzebują.
    rafaelo14
    Poziom 15  
    zobacz po prostu ile zasilacz ma max natężenia wyjściowego jak ma 0,5A i więcej to spokojnie 8 neonów uciągnie :D
    kamil2993
    Poziom 21  
    Scalak, uln2803 już kupiłem. Rezystroki też. Ten scalak który kupiłem do firma Toshiba.

Tylko mam pytanie :

Czy zlutować to tak jak rafaelo14. Czy zrobić na płytce drukowanej uniwersalnej.

P.S Za scalak dałem 1,05 za sztukę kupiłem 2 szt.

Rezystorki po 10 gr kupiłem 50 szt. dałem 5 zł [w 1 komplecie 50]
    rafixs
    Poziom 24  
    Jeśli mam podłączony wyświetlacz LCD pod LPT i bym chciał jednocześnie podłączyć ten efekt pod LPT to czy nie będzie problemu ?
    rafaelo14
    Poziom 15  
    Kamil2993 to przecież obojętnie jak to zlutujesz, to co ja mam umieszczone na zdjęciach to zlutowane jest na "pająka" byle by działało ze tak powiem dopiero buduje ładna obudowę do tego wszystkiego. Każdy lutuje jak mu jest wygodnie wiec możesz jak ci jest łatwiej zbudować wszystko na płytce. Sam miałem taki pomysł tylko nie miałem na stanie płytki do scalaków.

Co do pytania Rafixs
    Myślę ze to będzie problem bo jak discolitez będzie sterowało diodami to może to sie przenieść na LCD, chyba ze będziesz miał discolitez pod inne piny podłączone LCD a pod inne discolitez
    rafixs
    Poziom 24  
    Witam.
    piny od LPT są te same co na LCD.
    A czy pod inne gniazdko można podłączyć Discolitez ?
    rafaelo14
    Poziom 15  
    Jest takie podobne gniazdo jak LPT tylko mniejsze takie jak od karty graficznej, słyszałem że pod takie gniazdo tez można discolitez podłączyć, ale ja nigdy tego nie próbowałem bo takiego gniazda po prostu nie mam. Rafixs a jaką funkcje pełni ten wyświetlacz LCD jest to może coś w stylu analizatora widma audio ?

-------------

Zamieściłem także 4 konfiguracje pod discolitez standard
    rafixs
    Poziom 24  
    rafaelo14 napisał:
    Rafixs a jaką funkcje pełni ten wyświetlacz LCD jest to może coś w stylu analizatora widma audio ?

Wyświetlacz pokazuje godzinę i parametry komputera, czasami jak włączę winampa to działa jako analizatora widma.
    rafaelo14
    Poziom 15  
    To będzie się kłócić se sobą będziesz musiał mieć włączone albo discolitez albo LCD, innego wyjścia chyba nie ma
    rafixs
    Poziom 24  
    Też myślałem o jakimś przełączniku, pokombinuje.
    rafaelo14
    Poziom 15  
    Hmm przełączników musiało by być 9 :| dużo i ten system przełączania miedzy tymi dwoma układami był by denerwujący i nie praktyczny

Chyba że wtyczka była by cały czas wciśnięta do portu i druga końcówka lpt żeńska, od discolitez męska i od LCD męska i w zależności od zapotrzebowania przełączał byś wtyczki to jest najlepszy sposób.
    KJ
    Poziom 31  
    Mnie takie rozterki swego czasu doprowadziły do zakupu karty z portem LPT na PCI 2 porty rozwiązały problem przełączania discolitez programator ;) później doszedł LCD i trzeci port na drugiej karcie ;) przy okazji namnożyło się w pc 6 COM-ów :) bo karty były LPT + 2 COM-y ;)
    rafixs
    Poziom 24  
    Zastanawiam się nad kupnem przełącznika LPT lub kabla
    konwerter USB / LTP.

Tylko nie wiem co dobre będzie ?
    KJ
    Poziom 31  
    Nic z tym nie zrobisz to jest widziane przez system jako drukarka a nie jako LPT.
    rafaelo14
    Poziom 15  
    Same wtyczki LPT są dostępne w sklepach elektroniczno informatycznych
    mistqo01
    Poziom 10  
    Ja miałem z tym problem. Program nie uruchamial dicolitezu jak był podłączony pod usb. a jak podłączyłem bez wtyczki normalnie do portu lpt took tylko taka wtyczka zero reacji może coś źle robiłem nie wiem ale ja bym nie polecał
    KJ
    Poziom 31  
    na dzień dzisiejszy nie istnieje chyba tanie rozwiązanie LPT na USB widziane w systemie jako "pełnowartościowy" port. Wszystkie przelotki są dedykowane DO DRUKARKI i do żadnego innego zastosowania się nie nadają z tego względu że system samej przelotki albo nie wykrywa albo wykrywa jako DRUKARKĘ nieznanego typu.
    Adikmo
    Poziom 11  
    Witam, a jeśli mi nie świecą dwie diody 2,7 mierzyłem miernikiem i na te dwie diody właśnie idzie napięcie do 6V :/ na resztę dużo mniej, to jest coś z rezystorami do tych diod tak ?
    rafaelo14
    Poziom 15  
    Spróbuj wylutować świecącą diodę i wlutować ja w miejsce tej diody co nie świeci, jak będzie wtedy migać znaczy że dioda jest spalona, a jak nie będzie to masz gdzieś zwarcie lub uszkodzonego scalaka

Poprawiłem jeszcze 1 załącznik odnośnie programu discolitez zamiast programu była konfiguracja do discolitez pro
    pepe216
    Poziom 10  
    A można jakoś podpiąć zasilanie od lpt
    rafaelo14
    Poziom 15  
    Po co? możesz spalić tak port przez takie próby, konkretnie po co chcesz coś zasilać z portu ?, zasilanie możesz przecież wziąć z zasilacza komputerowego
    pepe216
    Poziom 10  
    Wiem bo myślałem nad takim bajerem, że stawiam sobie pudełko i podłączam kabel i działa
    mlody.elek
    Poziom 12  
    LCD tak jak discolitez działają na LPT (port drukarkowy) i ten link kolegi kornel83 to nic innego jak wyprowadzenia sygnałów na poszczególnych pinach różnych portów kompa...a LCD pracuje na LPT właśnie
    Widziałem gdzieś w necie przejściówkę USB->LCD na jakieś atmedze ale jak to się dokładnie nazywało a tym bardziej pod jakim adresem było niestety nie pamiętam, owocnych poszukiwań...
    pozdr