Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz audio małej mocy

ignuss 25 Paź 2008 00:00 3508 5
  • #1 25 Paź 2008 00:00
    ignuss
    Poziom 10  

W celach edukacyjnych planuję wykonać wzmacniacz audio małej mocy na tranzystorach bipolarnych. Po przejrzeniu kilku rozwiązań dostępnych w sieci powstał schemat, który możecie zobaczyć na powyższym obrazku. Chciałbym się Was poradzić co sądzicie o tym schemacie oraz co mógłbym w nim ulepszyć żeby osiągnąć jak najmniejsze zniekształcenia sygnału na wyjściu?

W załączniku znajduje się schemat wzmacniacza w formacie pliku używanym przez darmowy program do symulacji obwodów elektronicznych LTspice/SwitcherCad III firmy Linear Technology.

0 5
  • #2 25 Paź 2008 17:21
    rafal8
    Poziom 9  

Schemat ogólnie do bani.Widać że elementy były dobierane bez obliczeń

0
  • #3 25 Paź 2008 17:31
    ignuss
    Poziom 10  

Będę bardzo wdzięczny jeżeli rozwiniesz trochę swoją wypowiedź. Co dokładnie jest złe, źródła prądowe (jeżeli proponowałbyś zmianę to na jakie?), wzmacniacz różnicowy, układ wyjściowy? Elementy dobierałem na podstawie symulacji, obliczeń i zapasów części, które posiadam. Które wartości elementów powinienem Twoim zdaniem zmienić i dlaczego?

0
  • #4 25 Paź 2008 22:24
    jony
    Specjalista elektronik

Czemu układ zasilany jest napięciem 2.5V?
    Po co kondensator C10?
    Co decyduje o prądzie stopnia wyjściowego (Q8; Q9) i gdzie jest stabilizacja termiczna tego prądu? I bez dodatkowych rezystorów stopień wyjściowy nie sprawdzi się w realnym wzmacniaczu.
    I czym kierowałeś się przy wyborze prądów poszczególnych stopni?

0
  • #5 26 Paź 2008 00:55
    ignuss
    Poziom 10  

jony napisał:
    Czemu układ zasilany jest napięciem 2.5V?

Z założenia to nie miał być wzmacniacz, którego będę używał a raczej układ, na którym się czegoś nauczę. Nie chciałem inwestować w robienie specjalnego zasilacza dla tego układu. Wybrałem zasilanie 2.5V/-2.5V ponieważ mam taki zasilacz.

jony napisał:
    Po co kondensator C10?

Jest pozostałością z jednego schematu, który przeglądałem. W oryginale miał zabezpieczać głośniki przed pojawieniem się dużej składowej stałej na wyjściu. Przy zasilaniu 2.5V chyba rzeczywiści jest zbędny.

jony napisał:
    Co decyduje o prądzie stopnia wyjściowego (Q8; Q9) i gdzie jest stabilizacja termiczna tego prądu?

We wzmacniaczu, na którym się wzorowałem wyjście wyglądało mniej więcej jak na obrazku poniżej. Tam był sobie potencjometr, zastąpiony na poniższym obrazku przez rezystor R2, który służył do regulacji prądu spoczynkowego wzmacniacza. Ponieważ założyłem niskie napięcie zasilania, zależało mi żeby przy maksymalnym wysterowaniu wzmacniacza, osiągnąć jak najmniejszy spadek napięcia na tranzystorach wyjściowych. Stąd wyjście w moim schemacie trochę się rozbudowało. W każdym razie po zmianie układu wyjściowego ów wspomniany wcześniej potencjometr nie spełniał już swojego zadania. Do regulacji prądu spoczynkowego na moim schemacie (nie na rysunku poniżej) używam rezystora R3 (który będzie potencjometrem). Czy jest to złe rozwiązanie? Nie pomyślałem o stabilizacji termicznej. Dziękuję na zwrócenie na to uwagi. Czy mógłbyś zaproponować jak mogłaby ona wyglądać?

jony napisał:
    I bez dodatkowych rezystorów stopień wyjściowy nie sprawdzi się w realnym wzmacniaczu.

Gdzie powinienem dodać te rezystory?

jony napisał:
    I czym kierowałeś się przy wyborze prądów poszczególnych stopni?

Prąd stopnia różnicowego dobrałem na podstawie innych rozwiązań dostępnych w sieci. W wielu z nich, prąd ten wynosił około 1mA. Dlatego na moim schemacie jest podobnie.
    Prąd drugiego źródła prądowego, zasilającego wzmacniacz na tranzystorze Q7, dobrałem eksperymentalnie. W dużej części przeglądanych przeze mnie rozwiązań prąd ten wynosił dziesiątki mA. Jednak po modyfikacjach układu wyjściowego zauważyłem, że wzmacniacz pracuje dobrze na dużo niższych wartościach tego prądu. Dlatego zdecydowałem się ustalić go na tym samym poziomie jak w pierwszym źródle prądowym. Symulacja działa ... no ale to tylko symulacja.
    Wartości prądów w układzie wyjściowym również zostały dobrane w trakcie symulacji.

0
  • Pomocny post
    #6 27 Paź 2008 09:47
    jony
    Specjalista elektronik

Cytat:
    Wybrałem zasilanie 2.5V/-2.5V ponieważ mam taki zasilacz.

Moim zdaniem mija się to z celem.

Cytat:
    do regulacji prądu spoczynkowego na moim schemacie (nie na rysunku poniżej) używam rezystora R3 (który będzie potencjometrem). Czy jest to złe rozwiązanie? Gdzie powinienem dodać te rezystory?

Pewnie że jest to złe rozwiązanie. Ten twój stopię wyjściowy dobrze by się spisywał ale w układzie scalonym. A nie w układzie na tranzystorach dyskretnych. Najlepiej to przeprojektowywać całkowicie stopień wyjściowy. Zobacz zresztą na schemat NAD C320.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2097663#2097663

W twoim układzie koniecznie trzeba wstawić rezystory w emiterach Q10, Q11, w emiterach Q12, Q13, rezystory w emiterach Q8, Q9 albo połączyć kolektory do emiterów Q10 , Q11. Rezystor miedzy bazą a emiterem Q8, Q9. Rezystory w bazach Q10, Q11
    Cytat:

Nie pomyślałem o stabilizacji termicznej

Może dało by to się ustabilizować montując diody źródeł prądowych Q15 i Q14 na radiatorze. I w miejsce R15 i R16 potencjometry do regulacji prądu spoczynkowego, ale mówię, sprawi to wiele problemu.
    Np. trzeba zapewnić symetryczna zmianę tych ze prądów w dwóch osobnych źródłach.
    Cytat:
    Prąd stopnia różnicowego dobrałem na podstawie innych rozwiązań dostępnych w sieci. W wielu z nich, prąd ten wynosił około 1mA. Dlatego na moim schemacie jest podobnie

No tak 1mA na tranzystor czyli 2mA dla źródła. I pomyśl nad obwodami odsprzęgającymi we wszystkich źródłach prądowych i czy nie za mały prąd płynie przez te diody.

0
  Szukaj w 5mln produktów