Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Siemens SIWAMAT XL962 - nie przechodzi całego cyklu

25 Oct 2008 09:10 5947 10
  • Level 13  
    Witam :)

mam mały. albo nazwę ładniej duży problem z pralką którego sam nie jestem w stanie rozwiązać. Problem jest prosty pralka nie przełącza programów automatycznie. Dla przykładu w pralce zapisany jest program pranie w temp. 30C i na koniec tego programu powinno nastąpić przełączenie na płukanie - nie następuje. Program pranie działa cały czas. Sam program płukanie uruchomiony odgórnie działa.

z tą pralką są same problemy już rok temu wymieniałem pompę wody ;/

- czy w pralce można w jakikolwiek sposób odczytać kody błędów przez odpowiednie wciśniecie kilku klawiszy ?

- czy ta pralka ma ewentualny reset i jak to uruchomić ?
  • Helpful post
    Level 21  
    Sprawdz czy masz sprawna grzałkę .Pralka przejdzie do nastepnego cykul dobiero gdy woda osiagnie wyznaczona temp
  • Helpful post
    Level 14  
    Ewentualnie może być uszkodzony czujnik NTC ale to się w BSH zdarza bardzo rzadko

Powodzenia ;)
  • Level 13  
    Dziękuję za odpowiedzi :D i to bardzo - wygląda na to, że grzałka dokonała żywota (zakładałem 1001 innych rzeczy ale nie grzałkę, dopiero teraz mierzyłem temperaturę) - czujnik też zobaczę, dla pewności

-> choć trochę to dziwne, żadnej sygnalizacji, zatrzymania programu, nic. Wydawało mi się, że w tych pralkach jest już jakieś wyświetlanie błędów, czy testowanie ...
    :|

i jeszcze raz dziękuję :D

<prośba do amina o niezamykanie postu - w poniedziałek będę miał możliwość zakupu grzałki ewentualnie czujnika, mam nadzieję, że w poniedziałek poproszę o zamknięcie tematu>
  • Level 13  
    wiem, że nieco podbiję temat, za co przepraszam - ale udało mi się wyciągnąć czujnik NTC i grzałkę (powiesić się tylko, zamiast zamontować grzałkę w łatwo dostępnym miejscu musiałem demontować cały przód pralki) - grzałka ... ma święty opór nie do zmierzenia moim miernikiem DT9205A

jaki opór powinien mieć czujnik NTC ?? czy w nowej grzałce mam zastosować stary czujnik ?? czy kupić nowy ??
  • Helpful post
    Moderator of Home appliances
    Zamontuj stary czujnik.

Przy 20°C ma mieć 5,5 do 6,5kΩ i rezystancja maleje ze wzrostem temperatury do 0,55kΩ przy ok 85°C
  • Helpful post
    Level 14  
    nie do końca rozumiem twoich wypowiedzi koledzy podejrzewam też sa jakby to powiedzieć nie precyzyjne brr czujnika nie wymieniaj jak nie wieszy czy jest uszkodzony wnioskuje że sprawdziłeś grzałkę i jest spalona to wymień ją i tyle opór powinna mieć taki mniej więcej :
    R = U*U / P = 230 * 230 / 2000 = 26,45 Ί

Powodzonka ;)
  • Level 13  
    Brak precyzji może wynikać z tego, że jestem biologiem a nie serwisantem pralek :P (btw. co było nieprecyzyjnego, postaram się to przeredagować)

-> opór czujnika NTC - 4,7kΩ - temp~ 23C, opór maleje wraz ze wzrostem temperatury, ale dokładniejsze badania przeprowadzę jutro

-> święty opór oznacza to samo co opór nie do zmierzenia miernikiem jaki posiadam, jestem grubo ponad wyliczenia :P - ale nie ma co wymagać od miernika za 50 zł

-> możliwości zamontowania grzałki na moje oko było znacznie więcej, grzałka jest zamontowana z przodu bębna - zatem nieźle trzeba się natrudzić by wysunąć grzałkę (grzałka razem z czujnikiem NTC)

-> w samochodach, komputerach ewentualne błędy elektroniki można odczytać bez potrzeby mierzenia wszystkiego. Przeprowadzany jest self-test pozwalający wykryć usterkę. Dla przykładu w oplu to spinacz łączący dwa wtyki przy gniazdku serwisowym, odczyt z wyświetlacza. Dla serwisantów taki self test jest źródłem dochodów zatem dane nie są dostępne dla innych. Zastanawiało mnie jak w tej pralce przeprowadzić taki self test - jaka jest kombinacja klawiszy wywołująca test.
  • Moderator of Home appliances
    Grzałka jest ewidentnie do wymiany. Powinna mieć 26 ohm.
    Zobacz tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic675742.html
    W pierwszych postach jest opisane jak wymienić grzałkę.
  • Helpful post
    Level 21  
    najlepiej sprawdzisz grzałke czy grzeje podłaczyc jej oddzielne zasilanie 230 v jak masz ja wyciagnieta to próbe zrób w jakims naszyniu z woda a jak jest w pralce to napusc troche wody do pralki .Jak grzałak jest dobra usłyszysz specybiczy odgłos gotowania wody .
  • Level 13  
    Dziękuję bardzo Wszystkim za pomoc. Grzałkę wymieniłem, pralka pracuje bez najmniejszych problemów, 3 pełne cykle prania zaliczone :)

Jeszcze raz dziękuję za pomoc !