Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotokomórka+transmisja+timer DŁUGIE!

radziuk 11 Mar 2004 10:33 2975 7
 • #1
  radziuk
  Level 13  
  Witam proszę o uwagi :-)
  Chcę wykonać system do pomiaru czasu.
  Do minimum chcę sprowadzić koszty bo nikt mi za to nie zwróci ( no może piwko), a i proste na tyle żebym dał radę zrobić (zestroić), no i żebym miał jakąś frajdę i pożytek.
  Działanie jak fotokomórek sportowych. Ilość komórek 3. Odległość między komórkami do ok 15m. Dokładność 1 setna sekundy. Zasięg działania max 200m (raczej do 100m). Przewody do komórek odpadają.
  Jako barierę optyczną raczej zastosuję wskaźniki laserowe jako silne źródło spójnego światła. Wątpliwości. Czy statyczny promień lasera w połączeniu z fototranzystorem będzie na tyle odporny na zakłócenia ze strony słońca i innych silnych źródeł światła? Bariery będą umieszczone poziomo i zamierzam obudować je rurkami aby ograniczyć kąt "widzenia". Zastanawiam się nad modulowaniem promienia ponieważ wprowadzać to może opóźnienia a każde niemile widziane. Drugi pomysł to zmodulowanie lasera a dekodować odbiornikiem od pilotów np 56kHz. Taki odbiornik ma ARW więc powinien być odporniejszy (ale czy przy laserze musi?)
  Kolejna sprawa to przesył danych. Widzę tylko radio w tej roli. Oczywiście musi być legalne bez zezwoleń i homologacji. Wybór częstatliwości nie jest łatwy. Szukałem po sieci i znalazłem kilka częstotliwości ogólnego przeznaczenia. Ale którą wybrać, która jest mocno eksploatowana? Nie wiem gdzie tego szukać :-( ( w Internecie ;-) hihi... ) Chciałbym żeby nadajnik był prosty i stabilny na tyle żeby podczas zawodów coś nie "padło". Najlepiej stabilizowany kwarcem, ale żebym kupił odpowiedni kwarc :-\. Jak można zrobić żeby trzy nadajniki nie wchodziły sobie "w paradę" ? Stan komórek musi być monitorowany czyli albo praca ciągła nadajników albo bardzo częste impulsy aby dać znać że działają. No a przede wszystkim w razie przerwania bariery natychmiastowe przesłanie informacji do odbiornika. Nasuwa się rozwiązanie 3nadajniki+3 odbiorniki.Ale czy uda się upchnąć na określonych częstotliwościach? Jak zabrać się za kodowanie informacji. Myślałem o MC145026/MC145027(lub LM567)jako kodery/dekodery i nadajniku modulowanym AM.
  Na tą chwilę zakończę ale pytań mam jeszcze trochę.
 • #2
  h-doc
  Level 27  
  W celu uniknięcia zakłóceń - oczywiście fala świetlna musi być zmodulowana. Lub też można zrobić układ różniczkujący reagujący tylko na szybki impuls (mam taki jeden układ działający jako fotokomórka - sprawuje się znakomicie)
 • #3
  pan_slonik
  Level 22  
  nie rozumiem dlaczego chcesz dwukierunkowa transmisje? od fotokomurek do odbiornika absolutnie wystarczy. myslałes nad tym zeby zastosowac piloty do zdalnego sterowania (same nadajniki i odbiorniki) np brama garazowa?
 • #4
  radziuk
  Level 13  
  Nie chcę komunikacji dwukierunkowej. Chodzi o to że trzy fotokomórki mają działać jednocześnie ale nie wchodzić sobie w drogę. Czy można to zrealizować na 1 odbiorniku w "centrali". Nie mam pojęcia jaki jest czas reakcji układów do sterowania bram, a w tym przypadku max opóźnienie to 10ms.
  -> h-doc: Czy mogę prosić o schemat takiego układu?
  pozdrawiam.
 • #5
  h-doc
  Level 27  
  Proszę bardzo. Układ powstawał dawno temu, więc teraz widzę drobne niedociągnięcia. Powstawał on eksperymentalnie metodą prób i błędów (żadnych obliczeń). Proszę o wybaczenie, że nie jest optymalny - ale przynajmniej działa dobrze. Wyjście jest typu OC.
 • #6
  radziuk
  Level 13  
  Czy jest możliwe zastosowanie 3 nadajników i jednego odbiornika wszystkie działające na tej samej częstotliwości. Co się stanie jeżeli dwa nadajniki jednocześnie zaczną nadawać?
  Priorytetem jest 100% (albo nieomal 100% :-) ) odebranie sygnału o przerwaniu bariery świetlnej. Ale równie ważna jest informacja czy poszczególne nadajniki i fotokomórki działają. Myślałem nad tym że nadajniki co jakiś czas raportują że działają np 1-2 sek sygnał długości 1ms. Jak w danej fotokomórce zostanie przerwana bariera świetlna to wysyła raport o czasie trwania dłuższym niż suma nadawań poszczególnych nadajników np 5ms przy 3 nadajnikach.

  Czy ktoś się orientuje czy dysponując pasmem 2kHz na dane jest to możliwe do zrealizowania?
  Planuję gotowe moduły 433MHz i mają właśnie taki max data rate.
  Myślałem o zastosowaniu tone detectorów NE567 w odbiorniku i nadawania różnych częstotliwości w nadajnikach.
  Na przykład: xxxHz dla raportu o działaniu i yyyHz dla nadania o przerwie, oczywiście inny zestaw dla każdego z nadajników.
  Zakładając że max opóźnienie dla całego procesu (generacja częstotliwości przesłanie i zdekodowanie) mniejsze jest od 10ms.

  Czy ktoś wie się jak się wyznacza częstotliwości które nie powodują trudności w dekodowaniu? Nie wiem czy się jasno wyraziłem. Chodzi o to żeby dekodery tonu nie miały błędnych zadziałań np dla częstotliwości harmonicznej itp. Gdzieś widziałem RC działające w podobny sposób na kilku kanałach, ale to było tak dawno że nie wiem gdzie to było :-(
 • #7
  radziuk
  Level 13  
  Witam
  Jak w naiprostrzy ale pewny sposób zrealizować zadanie wykrywania impulsu niekrótszego niż 2ms ?
  Przy wykorzystaniu podstawowych scalaków z serii 74xx.
  pozdrawiam
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  radziuk wrote:
  Witam
  Jak w naiprostrzy ale pewny sposób zrealizować zadanie wykrywania impulsu niekrótszego niż 2ms ?
  Przy wykorzystaniu podstawowych scalaków z serii 74xx.
  pozdrawiam

  Ja mam taki pomysł: 74122 do generowania impulsu 2ms, i połowka 7474 do
  wykrywania, że impuls wyzwalający jeszcze trwa, gdy kończy się generowany...
  tylko że może się zdarzyć, że będą 2 impulsy w odstępie równo 2ms, i impuls
  z 74122 skończy się dokładnie w chwili przyjścia następnego, więc trzeba by
  użyć 74123 zamiast 74122 (2 multiwibratory monostabilne), i tym drugim
  opóźnić sygnał próbkowany gdy kończy się impuls z pierwszego.