Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Siemens SIWAMAT XS 1146 nie chce wirować

TFM 25 Oct 2008 14:18 4600 3
    TFM
    Level 10  
    Witam,

Trzyletnia pralka jak w temacie, kilka dni temu podczas prania zamiast odwirować zaczęła błyskać światełkiem "płukanie". Odpalona ponownie dociągnęła pranie do końca i działała jeszcze kilka dni.

Przedwczoraj padła w ten sam sposób, bęben sie normalnie kręci, wodę bierze, spuszcza, ale gdy dochodzi do wirowania stoi i wreszcie staje zapalając migającą diodę "płukanie".

Sprawdziłem filtr pompy, pusty, odłączyłem węże, drożne.

Wezwałem fachowca, po częściowym rozebraniu pralki udało mu się zmusić ją do wirowania, ale już próba generalna z praniem w środku dała efekt poprzedni (miga światełko i nic). Następnie fachowiec posprawdzał cosik miernikiem przy silniku i wziął go (silnik) do warsztatu aby ustalić, czy aby z nim wszystko w porządku. Dziś dzwoniłem, wszystko w porządku z silnikiem no i na razie kolejny pomysł to moduł/programator, które kosztują do tego modelu tyle, że da sie za to nową pralkę kupić...

Dlatego bardzo proszę o wszelkie pomysły, które ewentualnie mógłbym podsunąć fachowcowi. Czy zmiana fachowca ma szanse coś dać? (choć ten wydaje się raczej kompetentny, no, ale ja się nie znam).

Mogłem zamiast wydawać prawie dwa kawałki na Siemensa kupić Whirlpoola za 1100 - nawet jakby padł, to naprawa byłaby dwa razy tańsza, cóż, nauczka na przyszłość.
    karl1982
    Level 14  
    Witam podejrzewam że jest uszkodzony moduł przydałoby się sprawdzić włącznik zasilania wbudowany w pokrętło czy też sam obwód zasilania przyczyną może być nawet uszkodzone gniazdko.

Jeszcze tylko pytanie jak pralka sie zatrzymała to dopiero ruszyła po ponownym przekreceniu na wył lub wciśnieciu start prawda ?

Stawiam na moduł ale można spróbowac naprawić i sprawdzić czy miejsce w którym stoi pralka jest odpowienio wetylowane czy nie ma wilgoci.

Pozdrawiam ;)
    mrhari
    VIP Meritorious for electroda.pl
    TFM wrote:
    odwirować zaczęła błyskać światełkiem "płukanie".

Oznacza to przekroczony czas wypompowania wody. Powodem może być uszkodzony bądź zanieczyszczony układ hydrostatu. Podążając śladem wężyka z hydrostatu do zbiornika, trafisz do pułapki powietrznej. Wyczyścić nie zaszkodzi.
    TFM
    Level 10  
    Dzięki wielkie za obie odpowiedzi! (jeśli ktoś ma też inne pomysły do sprawdzenia, też oczywiście nie pogardzę).

Układ hydrostatu wyczyszczę. Co do modułu, to naprowadzę fachowca na ten trop (oczywiście masz rację, ruszyła ponownie po przesunięciu tarczy na zero i 'puszczeniu' od nowa). Mam nadzieję, że coś się da z tym zrobić...

Aaa, możecie powiedzieć laikowi gdzie sprawdzić jakiego modułu/programatora do tego konkretnego typu pralki potrzebuję? Bo chciałbym się w razie czego psychicznie przygotować.

Tak czy owak napiszę o efektach.

EFEKTY:

Fachowiec przyszedł ponownie, zamontował z powrotem silnik (przy uprzedniej wizycie go wymontował celem dokładniejszego sprawdzenia) zgodnie z sugestiami z tego forum sprawdził układ hydrostatu (czysto) podmuchał w rurki i o dziwo pralka chodzi. On twierdzi, że jego elektryk coś tam z tym silnikiem zrobił, ale nie powie co, bo to tajemnica zawodowa. Oby chodziło dalej.

Dzięki za zainteresowanie i porady!