Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne otwieranie bramy uchylnej za 500 zł

pawelj 28 Paź 2008 13:13 38743 41
  • #31 28 Paź 2008 13:13
    program185
    Poziom 13  

Masz rację siłowniki hydrauliczne są rzadko używane albo w ogóle, ale jest to dobre rozwiązanie ponieważ nawet jak ktoś wyżej napisał śnieg przepchnie zależy jaka pompa i jakie ciśnienie. A oryginalne są chyba trochę inaczej rozwiązane bo tam nie ma czegoś takiego co wystaje i ciągnie tylko chyba silnik i bezpośrednio pod niego podpięte, no i jakaś przekładnia. Ale i tak mi się ta twoja brama podoba!!! Może stworzysz własną serie bram, ze swoim rozwiązaniem i to twoje będą oryginalne.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #32 29 Paź 2008 10:53
    mleczarz
    Poziom 15  

Fabryczny zestaw Proteco kosztuje około 1600zł. Czyli tu mamy około 1100 zł taniej co jest dobrym wynikiem ale mam swoje kilka ale wynikających z faktu że montuje oryginalne zestawy:
    1. mocowanie do bramy jest średnio estetyczne. Siłownik sporo wystaje za słupek, mocowany jest w połowie długości. Nie lepiej było by zamontować przy silniku na słupku?
    2. Brak barier poddczerwieni, a to może wpłynąć szkodliwie na samochów w razie zgniecenia...
    3. Brak lampy, może detal ale przydatny żeby wiedzieć co w danej chwili "brama robi"
    4. Pewnie zwalniania przy zamykaniu też brak przez co brama wali niemiłosiernie, lub zamyka się dość długo jeśli prędkość jest mała.

• Relpol
  • #33 29 Paź 2008 11:08
    monty_p
    Poziom 18  

monty_p napisał:
    ...a moze chcesz oryginalne silowniki ?? Montowalem ostatnio nowe (bo nie oplacalo sie naprawiac centrali) stare maja 5 lat, produkcja wloska, w centrali jest problem tego typu, ze piloty dzialaja tylko z metra :). do tego uchwyty, 2 piloty, klucze do wysprzęglania.

...co do mocowania na bramie. zamocowales bradzo blisko zawiasu. Silownik troche bedzie sie meczyl. Jak masz mozliwosc to odstaw go troszke blizej srodka skrzydla i odstaw go troszke od samej bramy (jakis płaskownik (powiedzmy z 10cm) a na jego koncu mocowanie. Na 100% odciąży to sprzęt.

Konstrukcja BARDZO LADNA jak na HOME MADE :)
    Bardzo mi się podoba :D

pozdr.

www.mserwis.info/temp/silowniki

• #34 29 Paź 2008 21:27
    pawelj
    Poziom 15  

Kolego mleczarz:
    ad.1
    Gdybym siłownik zamocował w okolicach silnika to musiałbym dorobić spory wysięgnik. Nie dysponuję żadną spawarką ani takimi umiejętnościami więc musiałbym kogoś prosić / płacić. Moje mocowanie kosztowało 5 zł + kołki
    ad.2
    Co do barier - masz zupełną racę. Mam już praktycznie skończony projekt sterownika. Będą bariery. A właściwie jedna - na słupkach.
    ad.3
    Brak lampy równiez zauważam. W sterowniku jest miejsce na lampę.
    ad.4
    Obecnie brak zwalniania. W sterowniku też nie przewiduję, jednak brama w nic nie wali. Po prostu zatrzymuje się tam gdzie ma i tyle. Gdyby nie krańcówki to podczas zamykania brama otworzyła by się na droge - nic jej nie ogranicza.

• #35 29 Paź 2008 21:38
    monty_p
    Poziom 18  

dorzuc do centrali wejscie, ktorego zwarcie spowoduje ruch bramy

Podciagniesz przewody do domu, podepniesz pod jakis przełącznik dzwonkowy i będziesz miał dodatkowe otwieranie (oprocz pilota)

:)

• #36 29 Paź 2008 23:11
    pawelj
    Poziom 15  

Mam i taki plan chociaż zastanawiam się czy jest sens.
    Ale przy okazji kopania rowka na kable został położony "nadmiarowo" kabel, tzn skrętka. Mam więc czym sterować :)
    Sterownik na pewno będzie spełniał następujące funkcje :
    1.)otwieranie i zamykanie bramy
    2.) wstrzymanie działania z pilota- np brama się zamyka- wciskam klawisz i ruch jest wstrzymany do momentu wyzwolenia ruchu z pilota.
    3). bariera opto - wstrzymanie działania zamykania gdy jest przeszkoda.
    4). sterowanie kogutem - światło świeci dokąd któreś ze skrzyde3ł się rusza. Jeżeli zostanie ręcznie wstrzymany ruch skrzydeł to światło świeci dokąd nie zostanie uzyskany ostateczny efekt - całkowite zamknięcie lub otwarcie.
    5.) zmiana rodzaju sterowania.
    W tej chwili całość jest oparta na krańcówkach. Sterownik będzie zliczał impulsy z impulsatora. Krańcówki to będzie ostateczność.
    6.)Opcjonalnie zastanawiam się nad zabezpieczeniem nadprądowym. Czyli wstrzymanie ruchu gdy prąd wzrośnie powyżej jakiejś granicy.
    7.) Opcja bramki.
    Czyli otwarcie częściowe tylko jednego skrzydła. nad tym poważnie myślę dlatego, że byłby to tylko bajer - furtka jest 4 metry obok bramy, natomiast jeżeli bym to zakładał to pasowałoby furtkę otwierać z szyfratora - nawet z jakimś kodem prostym - byle nie nosić ze sobą pilotów.
    8) odpalanie dużego transformatora (300W) dopiero gdy będzie potrzeba otwarcia bramy. Dokąd jest czuwanie - małe trafko 12v potrzebne do zasilania części czuwającej.

do by było na tyle sterownika. Jak ktoś ma jakieś zastrzeżenia/ pomysły dotyczące sterowania chętnie przeczytam.
    Założeniem jest atmega 16 (bo takich mam kilka szt.) z ukł. l298 (tanie sterowanie silnika) z barierą podczerwieni tsop1740 jako nadajnik.
    Do tego kogut żółty z alle.. za 12 zł jako wskaźnik ruchu bramy.
    być może jakiś koder do funkcji furtki.

• #37 30 Paź 2008 00:38
    monty_p
    Poziom 18  

pawelj napisał:
    Mam i taki plan chociaż zastanawiam się czy jest sens.

Pewnie ze jest sens, tym bardziej, ze to jest (powinno być) to samo wejście, którym steruje odbiornik radiowy :) więc to tylko kwestia wyciągnięcia tego wejścia na zewnątrz. Poza tym przydaje się mieć możliwość sterowania bramą bez pilota.

Możesz też dołożyć informację o pozycji bramy. Tzn jeżeli brama nie jest zamknięta, to w domu, przy przełączniku świeci dioda.

Kolejną opcją może być automatyczne zamykanie bramy po określonym czasie, lub po 5s, po przekroczeniu linii FOTO.

Narzuca mi się jeszcze na myśl dodatkowy przekaźnik, który by włączał dodatkowe oświetlenie przy bramie lub wzdłuż podjazdu, w momencie, gdy brama się otwiera lub jest otwarta. To zależy od tego, jak ciemno masz przed domem.

pawelj napisał:
    ...wstrzymanie działania z pilota- np brama się zamyka- wciskam klawisz i ruch jest wstrzymany do momentu wyzwolenia ruchu z pilota.

Bardzo dobra opcja. Standardowo wygląda to w ten sposób: OTWIERA-STOP-ZAMYKA-STOP
    ... i tak w kółko

pawelj napisał:
    jeżeli bym to zakładał to pasowałoby furtkę otwierać z szyfratora

Możesz tez otwierać za pomocą karty zbliżeniowej (RFID). To tez bajer, ale przynajmniej nikt niepowołany nie będzie się bawił szyfratorem :) no i skoro i tak stawiasz to na M16 to możesz dopisać obsługę modułu RFID i rozpoznawanie kart. Poza tym taka karta jest wygodniejsza od pilota.

• #38 30 Paź 2008 20:10
    pawelj
    Poziom 15  

Kolego monty_p dzięki za sugestie.
    Chyba będzie opcja automatycznego zamykania - niegłupia rzecz w sumie.
    Też fajny pomysł z tym wskaźnikiem pozycji bramy - też chyba wykorzystam.

Co do tej karty zbliżeniowej to raczej nie bardzo. Szyfrator wg mojego pomysłu miałby służyć tylko do otwarcia "furtki"-jednej połówki bramy. A szyfrator a nie karta czy pilot dlatego, żeby nic nie nosić :)

• #39 03 Lis 2008 21:01
    pawelj
    Poziom 15  

Ktoś tam prosił wcześniej żeby napisać za rok jak się zepsuje.
    Rok nie będę czekał - teraz napiszę.
    Co prawda nie usterka ale wymagało mocniejszego poskręcania.
    Zapomniałem dać podkładki sprężyste no i się porozkręcało, a poza tym w jednym siłowniku poluzowało się mocowanie i brama się nie domykała o ok.5 cm.

Po 15 minutach skręcania i rozkręcania wszystko wróciło do normy.

• #40 15 Lut 2009 17:10
    pawelj
    Poziom 15  

No i się popsuło...

Przekaźniki w jednym siłowniku przestały stykać.
    Nie udało mi się już takich zdobyć bo były na 36V.
    Założyłem dziś na 12V z rezystorami.
    I działa dalej

pawełj

• #41 15 Lut 2009 17:36
    monty_p
    Poziom 18  

A co to znaczy ze przestaly stykac? Iskrzylo jak sie przekaznik przelaczal ? Moze dorzuc tam jakies kondensatory przeciwzakloceniowe, zeby zagasic iskre ? Zwiekszy to zywotnosc przekaznika

• #42 15 Lut 2009 19:23
    pawelj
    Poziom 15  

Nie iskrzyło a raczej nie przyglądałem się temu - po prostu nie było styku w pozycji NC.

pawełj