Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywacze metalu - pytanie dot. fizyki

jarekkanarek 25 Paź 2008 17:59 2237 7
  • #1 25 Paź 2008 17:59
    jarekkanarek
    Poziom 2  

Cześć,
    Nazwałem ten temat tak ogólnie, żeby przydał się innym do zadawania pytać dot. fizycznych możliwości wykrywaczów metali. Przejdę do sedna od razu:

Zainteresowałem się na razie teoretycznie budową wykrywacza metali. W związku z tym, że mam dość dużą działkę pod Drzecinem i dziadek znalazł kiedyś bezpiecznik dźwigniowy od Walthera PP chciałbym zobaczyć, czy są tam jakieś ciekawe rzeczy jeszcze ^^. Przede wszystkim, jakie są ograniczenia dla takich wykrywaczów? Np. jak gęsta warstwa wilgotnej ziemi? Jest np. jest taki materiał, że żaden wykrywacz nie da mu rady i jesteśmy skazani na przeszukanie go w sposób manualny? Tak jak z promieniowaniem, które dość skutecznie zatrzymuje ołów? Dziadek znalazł fragment tej broni kopiąc grządki pod drzewka, czyli bez żadnego sprzętu... I co w sytuacji gdy coś znajdę na własnej posesji? Mogę zatrzymać prawnie to dla siebie czy potrzebuję zezwolenia?

0 7
  • #2 25 Paź 2008 18:11
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 25 Paź 2008 19:25
    jarekkanarek
    Poziom 2  

Korelat napisał:

Dzięki wielkie, znałem ten przepis, ale nie byłem do końca pewien, czy egzekwowany jest także, gdy zabytek znajduje się na własnej posiadłości. No cóż, trudno... :)

A co z tymi możliwościami wykrywacza? Indukcja elektro-magnetyczna przechodzi przez każdy materiał czy są wyjątki?

0
  • #4 25 Paź 2008 19:38
    DJ MHz
    Poziom 24  

Przechodzi przez wilgotną ziemie, nawet lepiej niż przez suchą, przez beton może też ale nie zbrojony.

A zgodę na poszukiwania potrzebna jest na szukanie zabytków, a ty przecież na swojej posesji chcesz szukać, zgubionej obrączki, lub przedmiotów współczesnych. No chyba, że konserwator powie, że np, ten bezpiecznik to zabytek... :D

0
  • #5 25 Paź 2008 20:04
    jarekkanarek
    Poziom 2  

DJ MHz napisał:

Niby tak, ale jak zrobią przeszukanie w domu (nigdy nie wiadomo jak jest) i znajdą takie cacuszko, mogą być problemy :)

Aha, czyli generalnie bardzo dobrze sprawują się takie urządzonka...
    A tak z ciekawości zapytam, tacy zawodowcy co mają sprzęt za paredziesiąt tysięcy dolców, wykryją każdy metal? Czy np. jak jest ukryty właśnie jakimś specjalnym tworzywem to nie ma szans i to nie pomoże nawet?

0
  • #6 25 Paź 2008 20:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 25 Paź 2008 21:48
    jarekkanarek
    Poziom 2  

Korelat napisał:
    Co znaczy "ukryty ... jakimś specjalnym tworzywem" ???
    Przeczytał kolega zasadę działania wykrywaczy metalu?

Poczytalem troche o tych indukcjach elektromagnetycznych i dwoch generatorach, ale fizyk ze mnie beznadziejny i nie potrafię tej zasady zastosować do sytuacji z życia codziennego :)
    Obrazując to bardziej- interesuje mnie takie coś:
    Czy jeśli złożę sobie wykrywacz i pół metra pod ziemią będzie metal w jakimś izolatorze (np. pierścionek ukryty w grubej warstwie szkła) to będę mógł go wykryć czy będę potrzebował do tego jakiegoś cuda techniki? Ciekawi mnie w ogóle, jakim materiałom wykrywacz nie daje rady i jaka musza miec grubosc?

0
  • #8 25 Paź 2008 22:41
    DJ MHz
    Poziom 24  

A jak działają fale elektromagnetyczne? Przenikają przez wszystko... Tak samo wykrywacz, czy to PI, czy to VLF, wysyła on z pewną częstotliwością, sygnały w głąb ziemi. Gdy taki "sygnał" natrafi na metal, zmienia się, a następnie odbija od przedmiotu i wraca do cewki odbiorczej. Wykrywacz na podstawie takiej zmiany, sygnalizuje dany metal. Tak więc po prostu, żadno szkło ci nie przeszkodzi.

A jeśli wpadną do domu, to co mogą Ci zrobić? Nie potrafią przecież na rzut oka, udowodnić, że dana rzecz została wykopana przez Ciebie! Równie dobrze mogło to być kupione (giełda, aukcja), znalezione na strychu, przekazane od babci, dziadka, znajomego... Nie mają prawa zabierać twojej własności, jeśli jest ona zgodna z prawem (nie jest to broń- no jeśli posiadasz zezwolenie... ). Tak więc, wszystko co oni będą chcieli zrobić, muszą to potwierdzić ustawami..."Bo tak o" to ja mogę ich wyprosić równie dobrze z domu.

0