Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja Unitra m2405-S

25 Paź 2008 18:28 4654 17
 • Poziom 20  
  Witam.
  Posiadam wyżej wymieniony magnetofon wyprodukowany najprawdopodobniej w 1981 roku.
  Chciałbym się dowiedzieć co mogę zrobić aby jak najbardziej poprawić jakość dźwięku w tym magnetofonie.Wyczyściłem go w srodku a także na zewnątrz - jest w bardzo dobrym stanie wizualnym.Mrtwi mnie głowica która ma już chyba ślady rdzy.Przeczyściłem ją spirytusem ,co mógłbym jeszcze zrobić?

  Czy ten magnetofon posiada wbudowany mikrofon?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Ten magnetofon nie ma wbudowanego mikrofonu. Myślę, że ta "rdza" to pozostałości nośnika magnetycznego z taśm. Do czyszczenia głowicy użyj izopropanolu.

  GM
 • Poziom 20  
  Starszych wątków dotyczących renowacji tego magnetofonu nie znalazłem.Może miałeś na myśli jakiś inny podobny model?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zgadza się, dlatego już usunąłem błędną sugestię.

  GM
 • Poziom 15  
  Po wyczyszczeniu i wyregulowaniu toru taśmy proponuję odkręcić obudowę od spodu i wypiąć z wodzika suwaki zmieniające charakterystykę przedwzmacniaczy w zależności od prędkości przesuwu taśmy.Ustawić je na stałe w pozycji odpowiadającej prędkości 9,5.Przy prędkości 19 będą lepiej odtwarzane wysokie częstotliwości.Można również trymerami lub PR /obok żarówek mono-stereo/ zmniejszyć prąd podkładu w czasie nagrywanie.Zbyt mały prąd podkładu objawi się zniekształceniem dźwięku podczas nagrywania.

  Rada dla kogoś kto nie słyszy muzyki, tylko wysokie i niskie...
  Chyba PO COŚ jest ta korekcja?
  Proponuję aby najpierw poczytać nieco o celowości wprowadzania różnych korekcji w zapisie i odczycie w zależności od prędkości przesuwu taśmy.
  Proponuję również zapoznać się z Regulaminem p.12.
  (dj-MatyAS)
 • Spec od sprzętu Unitra
  Podstawa to DOBRZE wyczyścić cały tor prowadzenia taśmy, następnie ocenić stan głowicy i jeśli trzeba to ją wymienić i dobrze wyregulować a z tym będą problemy...Potem należy sprawdzić stan wszystkich przełączników czyli: Zapis-odczyt, ścieżek, itp. Jeśli to będzie oki to ew. jakieś regulacje elektroniki.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Spec od sprzętu Unitra
  Pasek to podstawa ale jeśli chodzi o napęd to jeszcze częstą dolegliwością są sprzęgła a konkretnie ich docisk, można do wyregulować tylko wskazany jest mieć ściągacz do sprężyn zaciskowych.
 • Poziom 15  
  Do dj-MatyAS. Tak się składa, że zajmowałem się elektroniką Audio zawodowo przez 20 lat.Teraz jestem akustykiem, który nagłaśnia zespoły z całej Polski /jazz, rock i wszystkie inne rodzaje muzy jakie wyjdą na scenę/ z niezłym skutkiem jak twierdzą sami wykonawcy.Moje subiektywne odczucie po zmianie charakterystyki przedwzmacniacza było takie, że podobało mi się to brzmienie o wiele lepiej niż założone przez producenta.Wypięciem suwaków nie uszkodzi się magnetofonu reg. pkt12.Można sobie porównać i wrócić do pozycji wyjściowej.W latach 83'-85' z braku dostępu do studia wykonaliśmy z zespołem na tym magnetofonie kilku nagrań do Jarocina, gdzie dostaliśmy się prosto z przesłuchań taśmy.Oczywiście przepraszam za ewentualne poczynione szkody moim poprzednim postem.Muzykę słyszę dobrze w całym paśmie akustycznym z selektywnym wydzielaniem poszczególnych partii instrumentów i mogę ją sobie dzielić lub łączyć na żywo w mózgu w zależności od potrzeb.
  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  Myślę ze największą bolączką tych magnetofonów były bardzo kiepskie głowice, szybko ścierały się zostawiając charakterystyczne rowki na czole głowicy. Boję się ze bez wymiany nie uzyskasz cudów choćbyś cały dzień grzebał przy korekcji i prądzie podkładu. Zdobycie dobrej taśmy tez nie będzie proste tamte z lat 80 mają ponad 20 lat i nie za bardzo już się do czegoś nadają- przynajmniej jeśli chce się porównać go do jakiegokolwiek współczesnego rekordera (CD, twardo dyskowy, na karty pamięci czy komputera)
  szkoda twojego czasu to tylko obiekt muzealny który nawet w latach 80 nie chodził dobrze. Wolałem Diorowskie kaseciaki
 • Spec od sprzętu Unitra
  Dioran jesteś w błędzie. Sprzęt ten na prędkości 19cm/s potrafi zagrać bardzo czysto i dynamicznie nawet na 20letniej taśmie stilon (nie używanej). Pod warunkiem że, jest w pełni sprawny, odremontrowany. Na pewno nie jeden kaseciak może się przy tym schować!
 • Poziom 28  
  Naprawiałem je jeszcze w okresie gdy były one na GWARANCJI!!! wiem dawno:|
  i nawet na taśmach ORWO- lepszych w tedy nie było chodził gorzej niż Diorowska ETIUDA na taśmie metal BASF z DOLBY B. I tej wersji będę się trzymał:D
  ps. Tylko "KONCERT " wyglądał i chodził dobrze
 • Spec od sprzętu Unitra
  Ty się trzymaj swojej wersji(masz prawo) a ja swojej.
  A koncert to już trochę inna klasa sprzętu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  Witajcie.
  Znalazłem czas by znów zająć się tym magnetofonem.
  Przeczyściłem dokladnie cały tor prowadzenia taśmy.Jakość muzyki uległa poprawie ale jeszcze do ideału daleko.

  Próbowalem nagrać dźwięk na szpule z komputera , i zgrać muzyke ze szpul na komputer. W każdym przypadku dźwięk był w ogromnym stopniu zaszumiony i przyciszony.

  Dźwięk przesyłalem kablem-samoróbą poprzez złącze mikrofonu w unitrze.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Złe złącze wybrałeś. Ma być nie mikrofonowe a radiowe.
 • Poziom 20  
  rozkład pinów w tym złaczu jest taki sam jak w mikrofonowym?
 • Spec od sprzętu Unitra
  Rozkład jest taki sam ale czułość jest większa dla mikrofonu.
  Pamiętaj że inne styki są do zapisu a inne do odtwarzania w gnieździe din więc tego samego kabla używać nie możesz do tego.