Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zestaw na tvm tesla

JA6 25 Paź 2008 18:51 5634 9
  • zestaw na tvm tesla

zestaw na tvm tesla
    zestaw na tvm tesla
    zestaw na tvm tesla
    zestaw na tvm tesla

witam oto moja pierwsza konstrukcja na głośnikach tvm tesli

FRONTY
    wysokotonowe TESLA ARV 104 03 4 Ohm
    środek ARP-150-00/8
    niskotonowe TESLA TVM ARN 150/60/ 4OHM
    WOFER
    Tesla ARN 226 07 4 / 226 0357/ 4 Ohm
    ogólny koszty
    głośniki ok500zł
    płyta miałem
    fornir ok150zł
    klej,wkręty,szpachla,lakier,papier ścierny,kable i inne drobiazgi ok200zł
    zwrotnice 200zł
    w sumie niewiele ponad1000zł
    budowa zajeła mi ponad miesiąc przody frontów to3x1,8 mdf klejony i skręcany ,boki i tył to 2x1,8 komora na niskotonowe 10,4 l ,całość jest konstrukcją zamkniętą
    wofer to 20 l w pudle zamkniętym
    najpierw powstały dwie kolumny lecz brakowało im troche basu i tak narodził się sub przy którym gałke basu musze cofać do około połowy bo pzy 3/4 zaczyna być sajgon w pokoju[/img]

Fajne!
  • #2 25 Paź 2008 21:16
    melisław
    Poziom 24  

Trochę roboty widzę było... Po pierwsze przyczepie się do tego że strasznie widoczne są łączenia forniru na kantach... na front powinno być dane tak by nie było widać tego liścia z drugiej ścianki. Poza tym mam wrażenie że gdzieniegdzie wyłazi ci klej i że to nie widziało nawet grama papieru ściernego... Trzymając się wyglądu fronty mi się nie podobają (ale to kwestia gustu) natomiast sub jest dla mnie śliczny (też kwestia gustu).

Teraz przechodząc dalej. Dobór głośników jest OKROPNY (!!!) Jakie te niby zwrotnice do tego posiadasz? Przechodząc do szczegółów... Wysokotonówka marna. Za tą cenę już miał byś PJ-kę od STX-a conajmniej. Do tego ARN 150 jest głośnikiem niskośredniotonowym więc nie potrzebuję średniaka... W cenię średniaka i ARV-ki plus kilka złotych miałbyś już jakąś vifę wysokotonową. Razem z tymi ARN-ami (jest do tego zwrotka) zagrało by to o niebo lepiej... Poza tym w cenię około 1000zł można mieć wogólę lepsze głośniki (klon esa ostinato 2000, dwie drogi na HDS-ie i XT25, oraz kilka innych pozycji...)

• #3 25 Paź 2008 23:55
    Jamess8
    Poziom 16  

No tak jak kolego wyżej wspomniał 1000zł za tak nie przemyślaną konstrukcję pod względem doboru głośników i pod wieloma innymi względami. Jestem przekonany że lepiej grające kolumny idzie zrobić za 1/3 tej ceny. Ja też zaczynałem, ale ja kupiłem na początku głośniki w sumie 30 zł za niskotonowe i 40 za STX pj. Niskotonowe były do niczego(stracone pieniądze) ale z STXami bardzo dobrze trafiłem. Ubolewałem za tymi 30 zł, ale 1000zł? Teraz wydałem już nie jeden tysiąc na DIY audia a nie żałuje ani złotówki. Oczywiście życze Ci tego samego

• #4 26 Paź 2008 00:24
    marian133
    Poziom 37  

To ze sredniak nie potrzebny to po pierwsze,a po drugie,po co dwa wysokotonowce? za ta cene moglbys zrobic juz mid-endy. Ale co by nie mowic,konstrukcja ladna i napewno wlasciciel duzo sie nauczyl podczas skladania jej,a to najwazniejsze zeby kolejna konstrukcja byla lepsza. Pozdro.

• #5 26 Paź 2008 00:41
    JA6
    Poziom 2  

co do średniaka to te arn-y ze środkiem sobie nie radzą a dwie kopułki wzieły się stąd iż pierwsza opcja przewidywała 2xarn+1xarv ale wyszła z tego masakra wysokie nie mogły się przebić dodanie drugiego zmieniło to diametralnie i teraz jest o.k.

• #6 26 Paź 2008 12:33
    melisław
    Poziom 24  

Jak masz uniwersalną zwrotkę to nie ma się co dziwić... Vifa plus 2xARN 150 i jazda... Plus sub i wychodzi tyle samo :D

• #7 26 Paź 2008 17:52
    ARF
    Poziom 9  

witka!
    ~~,dwa tweetery na przedniej ściance(w tym jeden bez skosów zmniejszających odbicie fal).
    zardzewiałe śrubki.
    liczone?
    no i jak melisław powiedział dobór głośników.
    ciekawe jaki to z siebie wydaje dżwięk?

Moderowany przez joy_pl:

Proszę uważać na słowa w tym przypadku były one niepotrzebne (wykasowałem).

• #8 26 Paź 2008 19:39
    inkognito09
    Poziom 29  

Tak na marginesie czy ten sub nie ma trochę przyciasnej obudowy? Ten przód w kolumnach jest zdecydowanie przesadzony. Sama koncepcja jest fajna, ale ta wersja nie wyszła. Czym to napędzasz? Masz do suba specjalny wzmacniacz, czy zasilasz to z "czegokolwiek" z jakąś zwrotnicą pasywną?

• #9 26 Paź 2008 21:33
    JA6
    Poziom 2  

sub ma filtr na 150 hz napędzam to cambridge azur 640

• #10 27 Paź 2008 15:08
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witaj.
    Estetyka wykonania (a w zasadzie stolarki) na poziomie zadowalającym. Cała reszta nie.
    Czemu nie stosuje się 2 głośników wysoko tonowych przetwarzających to samo pasmo?
    Tweeter jest głośnikiem, który przetwarza "wysokie" tony a te charakteryzują się małą długością (sprawdź co to jet długość fali dźwiękowej i jak ją wyliczyć), tak więc łatwo się domyślić, że z dwóch głośników rozstawionych od siebie o ponad 15cm nie uzyskasz dźwięku "punktowego".
    Po za tym Twój wzmacniacz posiada dwie końcówki mocy, więc jedną z nich "obciążasz" bardziej. Nie jest to najlepszy pomysł. Wzmacniacz posiada wyjście liniowe pod które można podłączyć wzmacniacz "subwooferowy". Tak więc proponuję zrobić subwoofer aktywny.
    Reasumując. Marny dobór głośników, i subwoofer pasywny. Za 1000zł można uznać tą konstrukcję za nie najlepszą.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME