Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Diora Serenada 2 6299.

Erni90 25 Oct 2008 20:16 4678 9
 • #1
  Erni90
  Level 20  
  Witam. Szukam i szukam i nic nie mogę znaleźć na temat tego radia. Przeleżało parę lat w piwnicy wczoraj postanowiłem przywrócić je do użytku domowego lecz głośnik wogóle nie reaguje.

  Wszystkie lampy się żarzą, po włączeniu radia do kontaktu od razu zapalają się żarówki nie reagują na pokrętło od włączania i wyłączania. Nie wiem jak się mam zabrać za sprawdzenie co może być przyczyną nigdy nie spotkałem się z konstrukcją lampową, a bardzo zależy mi na naprawie tego ustrojstwa.

  Głośnik jest na 100% sprawny po podłączeniu do źródła gra.

  nie wiem jak maja się żarzyć te lampy bardzo mocno? Bo u mnie robią się tylko na tych drucikach w środku pomarańczowe.

  Podobno parę lat temu radio wydawało bardzo cichy szum.
 • #3
  Erni90
  Level 20  
  Dzięki za schemat. Jak będę miał więcej czasu to posprawdzam wszystko ze schematem jednak dobrze by było jak by ktoś opisał najczęstsze tego typu usterki. (Problem jest że po schemacie ideowym ciężko mi coś stwierdzić chodzę do technikum o profilu o wiele bardziej mechanicznym niż elektronicznym jestem bardzo początkujący)
 • #4
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  W odbiornikach lampowych najczęstszą przyczyną awarii była utrata emisji przez lampy. Jeśli któraś ma "biały proszek" w środku, to oznacza brak próżni.

  Pzdr.
 • #5
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Listę najczęstszych usterek zbudujesz w oparciu o wyniki wyszukiwania w dziale retro. Podeślij jakieś zdjęcia tego radyjka, ażeby można było ocenić jego stan. Oraz radzę poczytać to: Link
 • #6
  Erni90
  Level 20  
  Jakość zdjęć nie jest najlepsza bo robione były telefonem. Na niektórych zdjęciach może wydawać się że w lampie jest biały proszek ale w rzeczywistości nic takiego nie występuje.

  Unitra Diora Serenada 2 6299.

  Unitra Diora Serenada 2 6299.

  Unitra Diora Serenada 2 6299.

  Unitra Diora Serenada 2 6299.

  Unitra Diora Serenada 2 6299.

  Unitra Diora Serenada 2 6299.

  Unitra Diora Serenada 2 6299.

  Podstawowe elementy elektroniczne znam :D. Miałem już za sobą budowę kilku wzmacniaczy na scalakach, naprawę amplitunera unitry także myślę że obędzie się bez czytania linku od stołek_-92 ale na pewno kiedyś może się przydać.
 • #7
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Zachowało się bardzo ładnie, chyba nawet myszy w nim nie harcowały :shock: Odnowa takiego radyjka będzie więc prawdziwą przyjemnością :D
  W EdW - jak dobrze pamiętam - był kiedyś taki cykl o odnowie radioodbiorników. Poszukaj na ich stronie. Dodatkowo, poczytaj relacje innych użytkowników z ich walki z radiami.
 • #8
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przenoszę z "Początkujący Nauka".
 • #9
  kopadam46
  Level 16  
  Witam.Z Twojego pierwszego postu wynika, że masz uszkodzony wyłącznik sieciowy który jest sprzężony z podwójnym potencjometrem siły i barwy głosu. Diagnostykę zacznij od zasilacza - czy jest napięcie anodowe(ok.250V DC)? Jeśli jest, posprawdzaj poszczególne stopnie odbiornika zaczynając od m.cz(EBL 21 i część triodowa ECH 21) i napisz jakie masz efekty.
 • #10
  Erni90
  Level 20  
  Ja nie mam bardzo czasu za względu na wielki nawał pracy i parę rzeczy posprawdzał mój tata nie pamiętam ale napięcie anodowe w porządku lamp nie sprawdzał ale wydaje mi się że powinny być dobre. Martwi mnie właśnie ten włącznik radia bo kiedyś działał i radio wydawało jako taki szum, postaram się w weekend wyłączyć z obwodu ten potencjometr z włącznikiem i zastąpić go jakimiś przewodami. Po tym napisze na forum co tam za czary się dzieją. :|