Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik energii elektrycznej jak podłączyć o czym pamiętać

25 Oct 2008 20:30 52370 28
    User removed account
    User removed account  
    Arturo2005
    Level 33  
    Po pierwsze to należy pamiętac o wyłączeniu napięcia!
    Po drugie to zlec to elektrykowi bo Ty nie masz pojęcia o tym co chcesz zrobic a już napewno nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji do tej pracy.
    P.S. w szybie to raczej ciężko zamontowac licznik ;)
    wiesde
    Level 15  
    Licznik energii elektrycznej w mieszkaniu w bloku, który ma służyć do rozliczeń z Zakładem energetycznym musi podłączyć elektryk z Zakładu Energetycznego.
    Licznik taki musi mieć plombę legalizacyjną mówiącą o tym kiedy był sprawdzany, a taki układ pomiarowy musi być zaplombowany przez ZE.
    Pomiarowe układy licznikowe, łączy się podobnie w każdej kategorii, niemniej jednak tych kategorii jest co najmniej kilka (w zależności od wielkości i rodzaju poboru energii), więc coś trzeba wiedzieć o tym ze szkoły.
    Liczniki mają skróconą instrukcję montażu narysowaną na kartce przyklejonej do osłony zacisków.
    "Summa summarum" konieczne jest w takim przypadku skorzystanie z usługi Zakładu Energetycznego i bez jego działania się nie obejdzie. Pozdrowienia.
    Arturo2005
    Level 33  
    Quote:
    Pomiarowe układy licznikowe, łączy się podobnie w każdej kategorii, niemniej jednak tych kategorii jest co najmniej kilka (w zależności od wielkości i rodzaju poboru energii), więc coś trzeba wiedzieć o tym ze szkoły.

Łaczy się podobnie? tzn. jak?? Mam oczywiście na myśli pomiar bezpośredni.
    wiesde
    Level 15  
    Odpowiedź dla Arturo2005.

Podałem ogólną zależność, a schemat połączeń konkretnego modelu licznika to najlepiej jakby kolega wyszukał w google, bądź skorzystał z dołączonej do licznika instrukcji. Sprawa chyba oczywista, że przy pomiarze bezpośrednim rozróżnia się liczniki jedno- i trój- fazowe, które w szczególnych wypadkach dodatkowo posiadają człony drugiej taryfy lub pomiaru różnych innych zjawisk w sieci (np. moc szczytowa, itp.), ale to długa historia i napisano o tym niejedną książkę , więc zapraszam jak pisałem do GOOGLE.

Tu podaję linki do przykładowych instrukcji:
    http://www.apator.com.pl/Folder.2006-01-26.52...2006-05-24.6021/Folder.2006-05-24.6033/c8.pdf

http://www.fif.com.pl/pobieranie/le-01_karta.pdf
    Elektryk_ry
    Level 9  
    Witam licznik energi elektrycznej powinien podłączyć elektryk ze względu kwalifikacji i ze względu przepisów.pozdro
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Elektryk_ry wrote:
    Witam licznik energi elektrycznej powinien podłączyć elektryk ze względu kwalifikacji i ze względu przepisów.pozdro

Długo nad tym myślałeś? Szkoda, że nie przeczytałeś co napisali Arturo2005 i wiesde
    User removed account
    User removed account  
    Łukasz-O
    kalgonmalutki wrote:

Mam takie pytanie ostatnio widziałem zabezpieczenie podlicznikowe zrealizowane na bezpieczniku typu S 16A o charakterystyce wyzwalania C
    natomiast w domu (wewnętrzna skrzynka rozdzielcza ) były S-ki również 16A tyle ze o charakterystyce B

zrobienie zwarcia w domu skutkowało wywaleniem wszystkich bezpieczników tzn.tych w domu i w przyłączu kablowym
    instalacja ponadto przeszła odbiór i pomiary czy jest to normalne !!!

Tak, jest to normalne.

kalgonmalutki wrote:

Jak dla mnie jest to bardzo nie praktyczne i nie udolne wykonanie przez elektryka co wy na ten temat sądzicie

A mi się wydaje, że winą był okrojony budżet na inwestycje ( wyłączniki selektywne są bardzo drogie ) lub niedopatrzenie projektanta - jeśli takowy był ;)
    User removed account
    User removed account  
    Enpro
    Level 22  
    Jeśli jest to licznik do rozliczenia się z ZE to licznik zakłada wyłącznie monter ZE gdyż to nalezy do ZE i oni odpowiadają za legalizacje licznika a tym bardziej jeśli jest to podpięte do wlz wiec czegoś tu ie rozumię czy jest to podlicznik czy licznik bo jesli jest to licznik i wpiełeś do wlz to jest to nielegalne i kradzież ,wiec jesli sam go zakładałeś to chyba jakopodlicznik juz za pomiarem ze strony ZE to wszystko będzie OK.
    grzeko1
    Level 21  
    Witam.
    Wszystko zależy od impedancji pętli zwarcia, jeśli jest
    ona na tyle mała, że prąd zwarcia jest większy niż
    prąd wyłączalny S-ki o charakterystyce C to tak się będzie działo.
    User removed account
    User removed account  
    zbyszek_
    Level 26  
    I to był taki problem narysować i opisac a potem zapytać .Po co te śmieci tu wkładasz.Jak pytasz to dokładne ze szczegółami a nie potem uzupełniasz .Bo to tak? tem zmienił ? a teraz jest Tak ? i tylko głupi opis, który tak prawdę nic nie mówi .Czy to jest S 193 B16, czy S 193C16 . czy nawet S 193 D16 to nie maż takiego znaczenia wilkiego, Przy zwarciu każdy z nich zadziała i to jest prawidło. Zacezpieczenia o tych charakter. maja zastosowanie w zalezności od prądu rozruchu. A w twoim układzie / W BLOKU MIESZKALNYM/ nic to nie daje. Zwarcie to zwarcie i musi wybić. B C czy D to stosuję sie tak na chłopski rozum w zależności od prądu rozruchu np. sinik PANIATNO.Pozdro
    wOjasmen
    Level 13  
    Zamiast C16 założył bym C20 tak żeby, w przypadku zwarcia wybiło bezpiecznik zawsze w domu, a nie na klatce schodowej. Wewnatrz mieszkania możne być wspomniane B16. Pozdr
    zbyszek_
    Level 26  
    Czy to B, c, d 20m jak zwarcie to każdy wywali.Pozdro
    wOjasmen
    Level 13  
    Tak Zbyszku, ale wywali 16 w mieszkaniu , a na klatce 20 zostanie nietknięta
    zbyszek_
    Level 26  
    kol. wOjasmen 16 to nie 20 .Jak myślisz która ma wcześniej wywalić??? Ja myśle i no naprwdę sie zastanawiam ale powinin naprawdę zadziałac ten 1-wszy czyli 16.Po to własnie jest ta selekcja abys nie latał do elektrowni. Tylko , Tylko ja podejżewam że u ciebie jest cos innego, masz 1 gł licznik i 2 podlicznik ale jest okr zimowy i ktos pobiera znaczna moc , zabezpieczenie działa i prawidłowo nie ma zwarcia a jest przeciążnie, a to już inna para kaloszy niestety. Tak to mi się wydaje, więc prosze dokładnie opisac problem im więcej danych w równaniu tym szybciej się go rozwiązuje.Pozdro
    User removed account
    User removed account  
    Łukasz-O
    kalgonmalutki wrote:

sytuacja jest taka ze gdy zostanie zrobione zwarcie w budynku
    zwarcie to powstaje na obwodzie gniazd które zabezpieczone jest bezpiecznikiem S 193 B16A

to wywala bezpieczniki w wewnętrznej tablicy rozdzielczej(czyli ten B16A) jak i wywala ten w przyłączu (czyli C16A)

natomiast powinno wywalić tylko ten w wewnętrznej tablicy rozdzielczej

Już Ci przecież pisałem i nie tylko ja, że taka sytuacja jest normalna przy tego rodzaju zabezpieczeniach.

kalgonmalutki wrote:

natomiast dziś wypieprzyłem te S-ki wstawiłem bezpieczniki topikowe 16A i jest tak jak powinno być

Czy bezpieczniki które "wypieprzyłeś" były przed licznikiem ZE :?:
    User removed account
    User removed account  
    Łukasz-O
    kalgonmalutki wrote:

nie bezpieczniki które wymieniłem były za licznikiem

przed licznikiem mam
    tzw BM-y (40A) bezpiecznik mocy

No to pół biedy - już myślałem, że pozrywałeś plomby ;)
    User removed account
    User removed account  
    zbyszek_
    Level 26  
    Kol. kalgonmalutki i tu sie własnie mylisz
    napisałeś
    kolego Zbyszek twoja wypowiedz ze przy zwarciu każdy bezpiecznik wywali czy C 16A czy B16A czy nawet D16A jest błędna w tablicy wewnętrznej może sobie wywalać (nawet ma ) ale nie zabezpieczenie pod licznikowe za każdym razem przy byle zwarciu
    sam napisałeś o stopniowaniu bezpieczników!!! a instalacja powinna działać tak ze zabezpieczenia najpierw powinny zareagować w tablicy rozdzielczej w budynku a te zabezpieczenie pod licznikowe ma działać również ale w pewnych warunkach(np.ma chronić licznik przed przekroczeniem dopuszczalnego ciągłego poboru prądu) a nie żeby za każdym razem latać na dwór do przyłącza bo suszarka zwarcie zrobiła .
    Musisz roróżnić stopniowanie niestety od 16 w górkę to 20,25,30,(32),(35),40 etc. A zwarcie właśnie w twojej susareczce to niestety każdy B,C,D 16 wywali bo on od tego własnie jest.Dokładnie poczytaj co i jak kto pisze ,przeanalizuj i wyciagnij wnioski, albo jak zalecałem krótko i na temat bo cos ci sie naprawde w głowie zakręciło i nie odróżniasz pewnych rzeczy lub je po prostu myslisz. Pozdro.

Dodano po 5 [minuty]:

VIKTORIA dostaniesz kiedyś Nobla.Tylko zobaczymy jak znowu włączysz susareczkę to gdzie i komu wybije HAHAHAHAHAHAHA Lub kogo UBIJE.Pozdro
    karapaka
    Level 14  
    a wiec tak: masz napewno przewód zasilajacy w domyu czyli twój WLZ rozumiem ze masz zakontraktowana jedna faze czyli patrzac od góry na licznik masz 4 zaciski pierwszy z lewej to L przychodzace do licznika 2 z lewej to L odchodzące 3 to N przychodzące a 4 to N odchodzące. Pamietaj zeby wyłączyc zasilanie tego WLZ.
    marian_em
    Level 25  
    wOjasmen wrote:
    Tak Zbyszku, ale wywali 16 w mieszkaniu , a na klatce 20 zostanie nietknięta
    Jesli na eskach b16 i c20 uzyskasz selektywnosc to petla zwarcia musi wychodzic bardzo piekna...
    zbyszek_
    Level 26  
    KOl.kalgonmalutk WIDZĘ ŻE SOBIE ROBISZ ŻARTY WIĘC ZMIEŃ FOR DLA ŚMIESZNYCH I NIE ZABIERAJ POWAŻNYM LUDZĄ CZASU. Zaczołes od mieszkanka w BLOCZKU a teraz jestes juz w szeregowcach i to jeszcze nie zamieszkałych / lub opustoszałych po wyjściu wijaków CCCP /
    To twój post:
    Witam mam prośbę czy może mi ktoś podpowiedzieć jak podłączyć licznik energii elektrycznej jednofazowy,czy liczniki innych producentów podłącza się każdy inaczej czy jest to ujednolicone i o czym trzeba pamiętac podczas podłączanie takiego licznika czy licznik może podłaczyć elektryk z uprawnieniami czy musi to być elektryk zakładu energetycznego mówie tu o liczniku w mieszkaniu w bloku licznik ten ma mieć swoje miejsce na klatce w szybie w którym ułożone są przewody wlz
    Więcbyć choc troszeczke powaga.Pozdro
    User removed account
    User removed account  
    zbyszek_
    Level 26  
    Super ty nie jesteś śmieszny, a wiesz mnie naprawdę jest ciężko obrazić.Spoko i jest oki .Pozdro