Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duży wyświetlacz matrycowy LED

Bufi 11 Mar 2004 13:16 8348 7
  • #1 11 Mar 2004 13:16
    Bufi
    Poziom 2  

Witam! To jest mniej więcej temat mojego projektu w ramach zaliczenia z mikrokontrolerów. Mam trochę problemów jak to ugryźć, ale może po kolei.

Chciałem zaprojektować układ wyświetlacza zbudowany w oparciu o matryce LED 5x7 (w liczbie sztuk 8-10). Wyświetlaniem sterowałby jakiś AVR z dosć sporą pamięcią na napisy(grafikę), tak żeby nie babrać się w dołączanie dodatkowych EPROMÓW etc. Napisy zapalałyby się sterowane z poziomu klawiatury 4x4 oddalonej od wyświetlacza o jakieś 3 metry. To tak ogólnie, teraz trochę szczegółowych pytań:

1. Jak multipleksować wyświetlacze martycowe? Załóżmy, że duży wyświetlacz będzie się składał z 10 sztuk (5X7) połączonych w 1 rząd. Czy wygląda to tak, że lecę na przykład po kolumnach z jakimś krążącym zerem i na rzędy (wspólne dla wszystkich wyświetlaczy) podaję która dioda w kolumnie ma być zapalona? Jak już przejdę po wszystkich kolumnach to robię to samo co ze zwykłymi 8segmentowymi, tzn. przechodzę do następnego wyświetlacza? Generalnie jakis schemacik rozwiazalby moje watpliwosci.

Jeśli coś z tego zrozumieliście, to zapytam dalej: Ile portów będzie mi potrzebne do obsługi takich 10 matryc? Czy są jakieś gotowe moduły sterujące, czy zastosowanie prostego dekodera wystarczy?

Wyświetlacz ma być dość spory, póki co znalazłem na tme.pl Kingbrighta 5x7 (100mm), ale cena dość przytłaczająca. Czy znacie jakieś tańsze alternatywy (wysokość znaku przy min 5 diodach - ok 60mm)?

Zalozmy ze juz bede mial te wyswietlacze etc, ile wyniesie koszt 1 plytki drukowanej o dosc pokaznych rozmiarach (np. 70x800 mm)?

Sam uklad sterujacy chcialbym umiescic w osobnej obudowie, zeby mozna go bylo programowac bez koniecznosci zabierania wyswietlacza. i tu znowu pojawia sie pytanie o ilosc portow, ktore trzeba zarezerwowac do klawiatury 4x4 + jakiegos najprostszego sposobu programowania (np. przez lpt). To akurat sobie sam poszukam, tylko chcialbym wiedziec jakich zlacz stosuje sie w praktyce aby w kazdej chwili odpiac/podpiac 2 scalaki.

2. Jesli ktos dobrnal az tutaj to jeszcze szybko pytanie o klawiature: bedzie oddalona o okolo 3 metry od serca ukladu, czy aby uniknac zaklocen wystarczy zwykly kabel ekranowany plus ew. filtr? Od strony klawiatur poprowadzone bedzie zasilanie i sygnaly klawiatury oczywiscie. Jesli tak to jaki filtr moznaby zastosowac?

Z gory przepraszam za bzdury, ktore tu moglem napisac i dziekuje za wszelkie uwagi. Jesli ktos mial cos wspolnego z podobnym projektem to prosze niech sie podzieli problemami, jakie napotkal przy jego realizacji.

pozdrawiam!

0 7
  • #2 11 Mar 2004 15:22
    adi-niunio
    Poziom 22  

no wyświetlacze matrycowe tak sie steruje że że otwiera sie określone klucze w kolumach i we wierszach, przez co zapalają sie wybrane kropki. Nie wiem tylko czy wybiera się to 0 czy 1 logiczną, być może to zależy od konkretnego modelu.

no wyświetlanie musisz mieć sekwencyjne, więc ilość pinów wyjściowy: 10 (na wybieranie multipleksowe) + 12 (7 pion, 5 poziom), co razem daje ci 22, czyli trzy porty. Do tego jeszcze dojdzie klawiatura, do niej możesz wykorzystać I2C więc będzą tylko 2 piny potrzebne. Ilośc portów możesz se zwiększyć również poprzez podłączenie do I2C odpowiedniego sterownika.

0
  • #3 11 Mar 2004 15:33
    olekewaagata
    Poziom 25  

adi_rmx

czy mógłbyś jasno opisać jak zrobić klawiaturę na I2C
    (trzy klawisze jednym koncem połaczone z masa)

0
  • #4 11 Mar 2004 15:50
    adi-niunio
    Poziom 22  

poszukaj se wiadomości o I2C jest to szeregowa magistrala, sygnały prowadzi sie dwaoma przewodami (data i zegar) możesz podłczyć duuuużo urządzeń do dwóch nóżek procka, bo każde urządzonko ma swój własny adres.

mógłbyś wykorzystać sterowniki PCF8574 wykorzystuje sie je włąsnie do zrobienia klawiatury matrycowej.

pisz lepiej do mnie na priva albo na gg 2735385 bo to nie ma zabardzo nic wspólnego z tematem a w jakimś poście już to było opisywane, więc po co mają usuwać albo przenosić posty.

0
  • #5 13 Mar 2004 01:40
    domuk
    Poziom 10  

Jak bedziesz chcial sterowac wyswietlaczami przez I2C to sprawdz to:
    http://pdfserv.maxim-ic.com/arpdf/MAX6953.pdf
    Układ ten multipleksuje 4 matryce led jednokolorowe lub 2 matryce led dwukolorowe. Można łączyć więcej takich układów razem.

A jak masz kłopot z I2C to najpierw zasymuluj sobie działanie tej magistrali przez komputer.
    www.maxim-ic.com/an980
    Ten program zasymuluje I2C i wysteruje do 64 matryc 5x7 a to jest duuzo kropek przed oczami.Powodzenia.

0
  • #6 15 Mar 2004 00:09
    Bufi
    Poziom 2  

A moglbym prosic o odpowiedz na pozostale pytania. Miedzy innymi jak zasilac taki uklad z zapalniczni samochodowej i jak to bedzie wygladalo z tymi zakloceniami przy 3m kablu?

Poczytalem troche o tym wyswietlaczu i na wstepie moze troche glupie pytanie: ile kosztuje gotowy wyswietlacz matrycowy powiedzmy o rozmiarach 60x10 cm. :? Nieco przerasta mnie to wszystko, i tak musze dorobic do niego sterowanie, jakis prosty interfejs, a wychodzi na to ze najwiecej czasu zajmie mi sam wyswietlacz :(

No ale poki co nie poddaje sie. Ten MAX6953 na pewno ulatwilby sporo, tylko nie moge ich nigdzie znalezc. Poza tym az boje sie pytac ile kosztuja. Jesli ktos ma namiary na sklep gdzie sprzedaja takie cuda (najlepiej internetowy) to bardzo prosze.

Gdyby uklady nawalily, to zdecydowalem sie multipleksowac kolumny przy uzyciu jakis rejestrow przesuwnych, np. TPIC6C595. Sprawe multipleksowania to zalatwi, ale nie wiem jaki driver zastosowac do kolumn. Widzialem gdzies rozwiazanie z ULN2003, ale tam byl jeden na kazde 3 matryce, czy jest jakis inny ktory wystarczy do obsluzenia wszystkich matryc, czy trzeba je jakos dzielic na podgrupy?

Jeszcze raz dzieki i czekam na dalsze wskazowki.

0
  • #7 16 Mar 2004 19:12
    tarnowski
    Poziom 22  

Jesli dobrze pamiętam to Elfa miała w swojej ofercie sporo Max-ów. Niestety pożyczyłem komuś ich katalog i niewrócił :)

0
  • #8 21 Kwi 2006 03:18
    qsb
    Poziom 10  

max-y można zamawiać ze strony producenta, tzw. sample ;-) \
    tylko trzeba być kulturalnym i nie pazernym

0