Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samowyłączający się nowy komputer

amoralez 25 Paź 2008 21:05 1098 14
  • #1 25 Paź 2008 21:05
    amoralez
    Poziom 17  

Witam, problem z topica. Moj ostatni komputer (Athlon 3200+ i płyta Asus)
    dosc czesto sie przegrzewał az w końcu siadło zasilanie procka albo ramu.
    Z 2 miesiace temu zakupilem płyte gigabyte na procka am2 + Athlona 5600 x2 + Radeon HD3650 + 4 gb ddr2. Problem wyglada nastepująco. Włacze gre - miedzy 10 sek do powiedzmy 2 min komp sie wyłacza jakby nagle ktos wyciagnał zasilanie. Chodzi sobie windows ... usłysze, ze zaczeło sie skanowanie dysku antywirem ... 10 sek - komp wyłączony. Potem podczas ładowania windows ... tez sie wyłacza. W biosie cpu temp - miedzy 70-80 stopni - czyli mysle ze mam powod. Zakupilem Freezera 64. Nic ... W ostatnim moim topicu tutaj ktory juz został zamkniety ludzie polecali zasilacz, jako ze tylko on został ze starego kompa i w dodatku był wspaniałej marki tracer. Dzis zakupilem Qoltec 525W. Wsadzilem w kompa - właczylem quake 3 - bagatela 2 min - komp wyłaczony. Nerwy na poziomie 80. Zmienilem paste na procku - to samo. W biosie niby 70 stopni .. a proc gdy dotykam ledwo letni. Grafika - 32 stopnie - mierzylem termometrem z obudowy. Dotykam chipa na płycie - strasznie gorący -aaaa .. to napewno to. Kupilem Blue Ice II - 80 zł na heatpipe + wiatrak... to rozwiąze sprawe - guzik. To samo - nerwy poziom 110%. Wypiąlem wsio z kompa - to samo. Podłaczylem inną listwe zasilającą - to samo. O co chodzi :/ bo naprawde niedługo przez komputer dostane recepte na psychotropy.

• Fibaro
  • #2 25 Paź 2008 21:14
    K!lleR
    Poziom 39  

Konkretnie jaki to model Giga-Byte?

• Fibaro
  • #3 25 Paź 2008 21:17
    amoralez
    Poziom 17  

Gigabyte M56S-S3

• Fibaro
  • #4 25 Paź 2008 21:22
    K!lleR
    Poziom 39  

Tak więc jest to normalną sprawą, że grzeje się chipset. Tutaj trzeba zapewnić dodatkowe chłodzenie tego układu, nie dotykające go fizycznie oczywiście. Jednak jeśli komputer sam się wyłącza to płyta na gwarancję.

• #5 25 Paź 2008 21:37
    amoralez
    Poziom 17  

Ale czy jestes tego na 100% pewny ? bo najpierw mi pisali, ze mam kupic zasilacz i ze to normalne przy tracer ... dzis wywalilem 250 zł .. w sumie zupełnie niepotrzebnie :/ Wysle płyte, bede czekał miesiac, podłącze i znowu to samo ... chce tego uniknac ... takze pomijajac fakt np ze jest płyta uszkodzona ... co jeszcze moze byc powodem ??

• #6 25 Paź 2008 21:52
    K!lleR
    Poziom 39  

Również posiadam płytę tego producenta i chipset grzeje się niemiłosiernie. Dołożyłem dodatkowe chłodzenie które dmucha na sam chipset i jest w porządku. Nie montowałem wiatraka na radiatorze, to powoduje utratę gwarancji!
    Swoją drogą TRACER to pozdasilacz produkowany przez firmę Megabajt.

• #7 25 Paź 2008 22:49
    iron64
    Spec Overclocking

Wyjmij jedną kość pamięci i sprawdź wtedy.
    Kto polecił tego Qolteca?

• #8 26 Paź 2008 12:55
    amoralez
    Poziom 17  

K!ller .. co do utraty gwarancji .. sciagne i załoze orginalne w razie gdyby była to płyta głowna. Sęk w tym, ze takie chłodzenie na heatpajpach powinno sobie spokojnie poradzić z tym procem... i wydaje mi sie ze radzi, ale płyta podaje złe wartości. Proc podobno 70 stopni, dotykam a jest zimny, wiatrak niby robi 4800 obrotów a nawet go nie słychac i ledwo wieje ...

Iron64 ramy juz sprawdzalem, pozyczalem takze od znajomego, takze to tez nie to. Co do Qoltec ... to dobra i solidna firma. Czify są droższe a parametry i zabezpieczenia zblizone. Pozatym nie negujmy, ze zasilacz za 170 zł z dobrej firmy moze nie dawac rady :) Nie mam w kompie elektrowni nuklearnej.

• #9 26 Paź 2008 13:35
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

amoralez napisał:
    Proc podobno 70 stopni, dotykam a jest zimny

Czego kolega dotyka: radiatora czy też rdzenia procesora?

• #10 26 Paź 2008 16:24
    amoralez
    Poziom 17  

Dotykam płytki miedzianej, ktora jest osadzona bezpośrednio na procesorze takze myśle ze gdyby procesor miał 70 stopni było by tam choc lekko gorące ...

• #11 26 Paź 2008 17:06
    juzef22
    Poziom 12  

A czy w biosie nie są ustawione jakieś ograniczenia temperatury?

• #12 26 Paź 2008 18:53
    _eddie_
    Poziom 32  

Moze to wina wersji biosu? Mam plyte gigabyta i zamontowany dodatkowo wiatrak na chipsecie - ba w sewisie sklepu mi go zalozyli gdy zawiozlem komputer na gwarancje bo padl zasilacz (12V zeslablo do okolo 8) 4lite tracera. Ponoc szajs no ale. Tak czy siak bios klamie.

• #13 26 Paź 2008 19:03
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

amoralez napisał:
    takze myśle ze gdyby procesor miał 70 stopni było by tam choc lekko gorące ...

Ma kolega rację pod warunkiem, że ta płytka DOBRZE dolega do procesora. Jeżeli kontakt jest zły to taki będzie własnie objaw.

• #14 26 Paź 2008 19:20
    tronic1
    Spec od komputerów

Ten procesor to z jądrem Brisbane ? Niektóre egzemplarze mają problem właśnie z czujnikiem temperatury, sytuacja analogiczna jak u ciebie.

• #15 26 Paź 2008 23:28
    amoralez
    Poziom 17  

Ograniczeń temp nie ma ... dopiero wczoraj ustawilem, zeby dawał buzzer sygnał przy 90 stopniach, zebym był w stanie jeszcze kliknac na zapisz w wordzie czy cos .. :) Co do biosu własnie szukam ... znajde i odrazu wgram. Co do proca - czytając to co robilem z kompem .. chyba nie trzeba sie zastanawiac czy nie sprawdzilem radiatora :) Dolega idealnie + 2 razy smarowalem roznymi pastami takze naprawde ... kwestie źle podłączone itd .. mozemy pominać ...

Edit :) Bios nowy ... zero poprawy.

Edit 2:) ... wsadzilem w komputer Gforce 8600 gt z firmy Gigabyte... i ... 4 razy pod rzad rozwalilem boty czyli 80 fragów czyli nie 10 sek. Ale gdy odpalilem kompresje filmu + skanowanie dysku antyvirem ... komp sie znowu wyłączył .... umacniam sie w przekonaniu ze to wina płyty głownej i podawania napięcia ( nie wyrabia) . Znajomy bierze dzis mojego Radka HD i przetestuje u siebie na płycie asusa ... co o tym ogolnie myślicie ? Swoją drogą mam nadzieje ze to nie karta graf ... jako ze musialem wyciac w radiatorze miejsce na chłodzenie chipu :D Pozdro

Dodano po 2 [godziny] 25 [minuty]:

Panowie ... jaką płyte głowną polecicie z asusa lub msi z 4 slotami pci bo tyle koniecznie potrzebuje :/ proc na am2 ddr 2 ... za około 300 zł ? Wiem ze offtopic ale to chyba jedyne rozwiązanie mojego problemu. Patrzalem jedynie na proline a ... jak dla mnie są chore te mini płyty lub inowacyjne rozwiązania z 2 pci. Pozdro

Uszkodzony czujnik temp. Płyta wymieniona. Teraz proc podczas obciazenia 31 stopni.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME