Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Teoria czyli czy da się zrobić chłodzenie na lato

Diesel.Benz 26 Oct 2008 08:11 8065 42
    Diesel.Benz
    Level 12  
    Witam! Mam pytanie, otóż robię klimę do pokoju i mam problem . Cała klima to chłodnica samochodowa na zewnątrz i nagrzewnica samochodowa wewnątrz pokoju. Oczywiście wentylatory pompa wody.I mam pytanie jaka chłodnicę zastosować czy może taką :
    czy może taka:
    Czy może od skody 105l?>Proszę doradzcie mi jak najszybciej dziękuję :D
    P.S Jeśli to zły dział to proszę o przeniesienie.
    program185
    Level 14  
    Świetny pomysł!
    Ceny dzisiejszych klim kuszą aby coś takiego wykonać.
    Czy mógłbyś przybliżyć jakieś wymiary tych sprzętów?
    Wydaje mi się że ten pierwszy będzie lepszy bo ma dwa wiatraki ale jeszcze jest ten od skody. Tylko nie licz że uzyskach naprawdę zimne powietrze bo raczej to coś będzie w stylu "o jak fajnie 5°C mniej" Dlaczego? po chłodnica jest chłodzona powietrzem o temperaturze identycznej co na polu a więc trochę cieplejszym bo w budynku murowanym jest zawsze zimniej. Ja bym sobie kupił zamrażarkę, zamkną szczelnie pokój i otwarł zamrażarkę po 48h poczujesz różnicę o ile szczelnie zamkniesz pokój. Ale uwaga pomysł jest dobry także może uda ci się coś skręcić, daj znać jak skończysz!
    Życzę powodzenia!
    krzych1-b
    Level 21  
    A co z hałasem? Wytrzymasz? Radzę kupić na raty INVERTERA,
    korzyść potrójna 1.-w lecie chłodzi elegancko ,2.-po dojściu do nastawionej temp. przestawia się na 12 V i tylko sobie cyka 3.- w chłodne dni nawet w minusowej temp.!!! po prostu grzeje - jest b. oszczędna
    Mam w domu taką i jestem bardzo zadowolony, a mieszkam na strychu . Temp. w lecie to ok. 32 stopni C pomimo dobrej izolacji dachu! popróbujcie wejść do mieszkania w taki dzień-PIEKIEŁKO . Ale pomysł bardzo dobry.Pozdrawiam.
    Diesel.Benz
    Level 12  
    to może być dziwne ale ja lubie dzwięk pracujących wentylatorów chłodnicy xP
    me_super
    Level 29  
    program185 wrote:
    Ja bym sobie kupił zamrażarkę, zamkną szczelnie pokój i otwarł zamrażarkę po 48h poczujesz różnicę o ile szczelnie zamkniesz pokój. Ale uwaga pomysł jest dobry także może uda ci się coś skręcić, daj znać jak skończysz!
    Życzę powodzenia!

Paten z zamrażarką nie zadziała --> sprawdź jak działa takie urządzenie. Wypompowuje ciepło ze środka na zewnątrz urządzenia. Jeśli pokrywa będzie otwarta, to ciepło będzie krążyło w koło.
    lysy1980
    Level 32  
    Zadziala jesli zamontuje zamrazarke w oknie.
  • Helpful post
    bruns
    Level 30  
    [quote="djbarteez" Cała klima to chłodnica samochodowa na zewnątrz i nagrzewnica samochodowa wewnątrz pokoju. [/quote]
    Czyli cały układ będzie wyrównywał temperaturę zewnętrzną i wewnątrz 1:1 bez żadnego dodatkowego czynnika chłodzącego .
    Jeżeli tak to ma działać to nie łatwiej otworzyć okno aby temp . się wyrównały ?
    Diesel.Benz
    Level 12  
    chodzi mi o to bruns żeby zalaś chłodnice dynagelem i żeby odbierał temperaturę z wewnątrz i oddawał ją na zewnątrz a nie o rzadne wyrównanie temperatur
    P.S Bruns popraw post bo sie moderator przyczepi
    Diesel.Benz
    Level 12  
    no jakbyś kolego lord_blaha przeczytał pierwszy post to bys,sie dowiedział że do chłodzenia cieczy użyję dużej chłodnicy i wentylatorami a jutro ide do nauczyciela od fizyki po wszystkie wzory może na wiosne bedzie juz zamontowane? czas pokaże xP :D
    lord_blaha
    Level 33  
    Dobra, doprawdy szczerze rozbawiłeś mnie swoją wypowiedzią. Zamierzasz chłodzić ciecz chłodnicą- prawdopodobnie przez nadmuchiwanie na nią powietrza wentylatorem, czy tak? A od kiedy powietrze, które "wyrzuca" z siebie wentylator jest chłodniejsze od otoczenia? Wiesz, co to bilans cieplny?
    antrykot
    Level 20  
    djbarteez@ Płyn ogrzeje sie na zewnątrz, gdzie w lato jest cieplej i odda ciepło w środku, gdzie jest chłodniej, więc zamiast chłodzic będziesz raczej podgrzewał :)

W fabrycznych klimach chłodnica na zewnątrz jest gorętsza i dlatego może ciepło oddać za oknem, tym samym schłodzić część która jest w środku.
    Zobacz sobie schemat lodówki i przyjrzyj sie po co jest tam sprężarka - i nie, pompa wody nie spełni tego samego zadania, bo wody czy płynów nie da sie sprężyć do takiego stopnia aby uzyskać odp. wydajność.
    OldSkull
    Level 28  
    Powiem to tak: chcąc podgrzać o wiele lepiej jest kupić promiennik albo termowentylator oraz nawilżacz powietrza. Chcąc mieć klimę (i jej używać) lepiej kupić jakąś klimę klasy energetycznej A+. Będzie działać lepiej, ciszej, bardziej komfortowo, będzie łatwiejsza w montażu i obsłudze i będzie o cały rząd wielkości mniej prądożerna niż samoroby. Cenowo pewnie wyjdzie niewiele drożej (a różnice szybko się zwrócą w rachunkach za prąd). Jeśli ma nie być używana, tylko być to lepiej ustawić cokolwiek co będzie wyglądało i mówić wszystkim, że to klima (znaczy się fake ;) ).
    Ze wszystkich "domowych" rozwiązań przemawia do mnie tylko jedno: montujemy na zewnątrz chłodziarkę, prowadzimy do niech rurę (nie za długą, ale o dużej średnicy) i wdmuchujemy do domu powietrze z niej. Tylko taka zamrażarka może się szybko oblodzić i jest ogólnie nieprzystosowana do takiego zastosowania, więc będzie działać słabo i zużywać kosmiczne ilości prądu. Więc i tak lepiej szukać gotowego rozwiązania. Wszystkie diy i tak będą się rozbijać o prąd.

@gromleon: a może djbarteez zamierza łamać zasady fizyki? Już widzę kolejny temat: "buduję własne perpetum mobile" :/
    Diesel.Benz
    Level 12  
    dobra chłopaki nie rzucajmy się wiem jakie są prawa fizyki ale mi chodzi o to że chłodnica na zewnątrz ochładza ciecz a przez nagrzewnicę w środku przepływa schłodzona.Wiem że nie będzie to miało wielkiej wydajności ale do zbicia temperatury w pokoju w zupełności wystarczy.Aha całą instalację chcę wypełnić płynem do chłodnic -Dynagel tato wymieniał ostatnio w tirze i zostało jakieś 5 litrów :D
    skynet_2
    Level 26  
    djbarteez wrote:
    chłodnica na zewnątrz ochładza ciecz

do temperatury powietrza zewnętrznego czyli latem ok 42°C
    djbarteez wrote:
    a przez nagrzewnicę w środku przepływa schłodzona
    do temperatury 42°C
    djbarteez wrote:
    Wiem że nie będzie to miało wielkiej wydajności ale do zbicia temperatury w pokoju w zupełności wystarczy.

Oczywiście że tak tylko że w pokoju masz rano gdzieś tak dajmy na to 25°C, i pompujesz do pokoju rozgrzany super płyn Dynagel o temperaturze 42°C, jak myślisz temperatura będzie spadać czy będzie rosnąć do 42°C ?
    Diesel.Benz
    Level 12  
    Czyli że co to nie będzie działać należało by znaleźć inne źródło chłodnej wody np?Czy kilkanaście metrów rury zakopanej głęboko pod ziemią i puszczenie rur do nagrzewnicy w pokoju da jakiś efekt? Ale czy jak przy chłodnicy będą dwa duże wentylatory samochodowe to nie schłodzi cieczy>
    skynet_2
    Level 26  
    djbarteez wrote:
    Czyli że co to nie będzie działać należało by znaleźć inne źródło chłodnej wody.

Tak
    djbarteez wrote:
    Czy kilkanaście metrów rury zakopanej głęboko pod ziemią i puszczenie rur do nagrzewnicy w pokoju da jakiś efekt?

schłodzisz do temperatury ziemi która latem na głębokości 3m ma jakieś 15°C

inne źródło zimnej wody ?? kran ;) + duży zbiornik + kilka metrów rur[miedzianych] + duży wiatrak i masz tani klimatyzator.

looknij tutaj elektroda.pl
    radekg2
    Level 11  
    djbarteez wrote:
    Czyli że co to nie będzie działać należało by znaleźć inne źródło chłodnej wody np?Czy kilkanaście metrów rury zakopanej głęboko pod ziemią i puszczenie rur do nagrzewnicy w pokoju da jakiś efekt? Ale czy jak przy chłodnicy będzie

W ten sposób działa gruntowy wymiennik ciepła w mechanicznych instalacjach wentylacyjnych. Mam tak w domu (znaczy, u mnie tak przechodzi powietrze pobierane z zewnątrz). Na głębokości 3m. panuje temperatura 8-10 stopni bez względu na to jak jest na zewnątrz (o ile mnie pamięć nie myli).

Tylko pamiętaj żeby rura nie była izolatorem ;). Najlepiej jakieś aluminium. Będzie działać.

Aha.. I wyobraź sobie co to znaczy wykopać rów 3m. w ziemi.

Pozdrawiam,
    Radek.
    bruns
    Level 30  
    Nie dawno był podobny temat na elektrodzie tylko tam autor tematu zastanawiał się nad wykorzystaniem zimnej wody z przydomowej studni . Ogólnie fajny i tani sposób tylko studnia musi być głęboka .
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    W większości wystarczy 2-mertowy wykop , a w terenie wilgotnim 1.5m ,ale dł. to min. 20 m i średnica rury to min 160mm(dla jednego pokoju).Poczytaj o GWC w branży budowlanej,wentylacji-to jedyne skuteczne i relatywnie tanie w utrzymaniu (bo nie w budowie) rozwiązanie schłodzenia pomieszczenia.Ludzie szybko wyłączają klimę po pierwszych rachunkach za prąd . Wady klimy to zbyt duża różnica temp .pow.nawiewanego-zmniejszenie wymaga dużej ilości parowników =koszty no i wszechobecne grzyby...Tylko wydajny GWC.
    Diesel.Benz
    Level 12  
    Ale czy jak przy chłodnicy będą dwa duże wentylatory samochodowe to nie schłodzi cieczy>
    bruns
    Level 30  
    djbarteez wrote:
    Ale czy jak przy chłodnicy będą dwa duże wentylatory samochodowe to nie schłodzi cieczy>
    Schłodzi ale tylko do temperatury otoczenia . Jeżeli powietrze wokół chłodnicy będzie miało np. 25*C to wentylator też będzie dmuchał na chłodnicę powietrzem o temperaturze 25*C i taką temperaturę ona osiągnie , nigdy mniejszej .
    Wentylator tylko przyśpiesza wymianę temperatury czyli oddawania lub pobierania ciepła z otoczenia .
    Tommy82
    Level 41  
    To ci będzie działało prawie tak jak myślisz z jednym zastrzeżeniem, jak będziesz chciał pokój ochłodzić w lecie to będziesz to musiał wyłączyć ;)
    hindoos
    Level 27  
    djbarteez, widzę, że nie rozumiesz pewnej rzeczy :) Mylisz chłodzenie człowieka za pomocą wentylatora z układem działania chłodnicy. To nie to samo! Jakbyś polewał chłodnicę wodą, na którą kierowałbyś wentylatory, to już chyba prędzej by działało. Człowiek chłodzi się, gdyż odparowuje pot z jego skóry, pod wpływem wiatru proces zachodzi dużo szybciej (stąd łatwo się przeziębić, gdy stoimy po wysiłku w przeciągu). Prędzej myślałbym nad budową klimy dokładnie tak, jak działa prawdziwa klima - tj. sprężarka w układzie z jakimś medium chłodniczym wewnątrz rurek, w momencie rozprężenia temperatura spada (a sprężanie następowałoby na zewnątrz okna, gdzie ciepło w reakcji wylatywałoby na zewnątrz). Niestety to mało komfortowe rozwiązanie, no i ciężko wszystko ładnie i szczelnie spasować. Na upały polecam wiatraczek, można kupić albo zbudować samodzielnie - może pomyśleć nad jakimś termoregulatorem? W gorące dni podmuch z wiatraka na najniższych obrotach sprawiał, że robiło mi się autentycznie zimno - no ale niestety nie ma uczucia, że "działa klima" :)
    Diesel.Benz
    Level 12  
    dobra dzięki chłopaki najwyżej na lato zabuduję samochodową klimę.Ale doradzcie do czego można zastosować tę dużą chłodnicę z pierwszego zdjęcia bo zamówiłem ja gdy zakładałem temat
    skynet_2
    Level 26  
    w tym temacie zamiast wiatraka daj chłodnice i będzie działać dużo lepiej
    Link
    i będziesz miał chłodzenie, Ja używałem butelek ze słoną wodą o temp -25°C + wiatrak[dmuchał na butelki] i latem się trudno było bez tego obyć.
    na lato zrobie sobie coś porządnego bo dla mnie temp powyżej 23°C jest trudna do zniesienia.