Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór obudowy

jarasf 11 Mar 2004 15:16 1820 25
  • #1 11 Mar 2004 15:16
    jarasf
    Poziom 10  

Pytanie może banalne ale proszę o porady.

Przykładowo mam szkrynię o wymiarach :
    - wysokość 79 cm
    - szerokość 28,5 cm
    - głębokość 27,5 cm

Z jakiego wzoru obliczyć pojemność obudowy ?

Czy aby wyliczyć jaką ma pojemność należy brać wymiar zewnętrzny czy wewnętrzny ? Co wtedy gdy w środku obudowy znajduje się jakaś poprzeczka wzmacniająca lub coś podobnego ( wiadomo, że wtedy pojemność będzie mniejsza )? Czy muszę to też uwzględniać ?

Czy konstruując obudowę do zestawu 3-drożnego należy uwzględniać obliczoną pojemność tylko dla głośnika niskotonowego czy dla wszystkich ?

Dziękuję za odpowiedzi.
    POZDRAWIAM.

0 25
  • #2 11 Mar 2004 16:25
    Falco76
    Poziom 25  

Musisz obliczyć pojemność zewnętrzną i odjąć od niej objętość desek :D . Poprzeczki musisz poodejmować - przecież zmniejsza się pojemność (wiadomo) :D Przy obliczaniu obudowy dla trzech głośników, bierzesz pod uwagę tylko dwa pierwsze licząc od dołu :D

0
  • #3 11 Mar 2004 17:43
    sauron9
    Poziom 21  

Falco76 napisał:
    Przy obliczaniu obudowy dla trzech głośników, bierzesz pod uwagę tylko dwa pierwsze licząc od dołu

A jak masz tweeter na dole?

jarasf --> http://akustyka.tk - na tej stronie znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania

0
  • #4 11 Mar 2004 17:46
    irek2
    Poziom 40  

To ja jeszcze podam podstawy podstaw.
    1 litr to jest 1dm3 czyli szescian 10x10x10cm
    10cm to oczywiscie 1dm
    W obudowie powinno sie uwzglednic wszystkie elementy ktore zajmuja miejsce. Ale nie warto sie meczyc. Srednie wytlumienie obudowy zwieksza jej objetosc powiedzmy kompensujac objetosc zajmowana przez glosnik poprzeczki i wplyw szeregowej rezystancji filtra niskotonowego. Pozatym jest duzy rozrzut parametrow glosnika i dokladne siedzenie nad symulatorem z dobieraniem co do litra objetosci traci sens.
    pozdrawiam

0
  • #5 11 Mar 2004 17:52
    nfsking
    Poziom 24  

Ja poprawie kolegę Falco76 - bierze się poj. wewnętrzną(czy nie łatwiej?) i odejmuje się od niej większość pierdół w środku obudowy które mogą ją zmniejszyć. Nie rozumiem dlaczego należy odejmować pojemność średnich i basowca, a wysokiego nie? Chyba że jest tak mały że można go pominąć. Ale zasadniczo im dokładniej to wszystko wyliczysz tym lepiej dla br(czy innych obudów z rurką). Jarasf - jeśli masz problemy tego typu to chyba ostro się zrywałeś w 3 czy 4-tej klasie podstawówki :please:

0
  • #6 11 Mar 2004 18:02
    sauron9
    Poziom 21  

nfsking --> nie chodziło o odejmowanie objętości tweetera, tylko o to, że obudowę obliczasz dla niskotonowego, a dla tweetera i średniaka nie. Chyba że coś źle zrozumiałem, bo rozważania sa na tak skomplikowany temat jak wzór na objętość, że się juz pogubiłem :D:D:D

0
  • #7 11 Mar 2004 19:37
    ar2rek.w
    Poziom 18  

chyba klasa podstawowa sie klania. pomnoz wszystkie wymiary i podziel przez 1000 otrzymasz pojemnosc obudowy w litrach. tweetera i sredniego sie nie uwzglednia do obliczania obudowy do glosnika niskotonowego.

0
  • #8 12 Mar 2004 00:24
    Falco76
    Poziom 25  

Sauron - Chyba nie sądzisz, że ja to mówiłem poważnie? :D :D :D

Panowie!!! Gość ma obudowe ok. 60l. Jak zliczy te wszystkie pierdoły to jaka pojemność wyjdzie 2,3 a jeśli nawet 5 litrów.

Czy sądzicie, że usłyszy różnicę? Albo to tylko ja jestem głuchy...

Pozdrawiam

0
  • #9 12 Mar 2004 00:39
    Mirror_X
    Poziom 11  

On moze roznicy nie uslyszy ale glosnik moze poczuc :)

0
  • #10 12 Mar 2004 00:59
    Falco76
    Poziom 25  

Możesz wytłumaczyć dlaczego tak sądzisz?

0
  • #11 12 Mar 2004 01:10
    Mirror_X
    Poziom 11  

Jesli ma obudowa zamknieta to nie ma problemu jest ona malo podatna na zle obliczenia natomiast w obudowach bass reflex i band pass glosnik przy zbyt duzej obudowie moze wpasc w dziwne rezonanse i w najgorszym wypadku wyskoczyc :)

PZDRV

0
  • #12 12 Mar 2004 09:53
    Falco76
    Poziom 25  

Zastanów się co Ty mówisz!!!

5 litrów przy zabudowie ok 60 litrów - to błąd rzędu 10% (w przybliżeniu).

Czy sądzisz, że np. jak z wyliczeń wychodzi obudowa 20 litrów, a ja zrobię 22 litrową albo 18 litrową - to mi głośnik siądzie 8O

Od dzisiaj będę brał pod uwagę grubość kleju jaką daję od wewnątrz do uszczelnienia :wink:

0
  • #13 12 Mar 2004 13:52
    micho a
    Poziom 35  

:arrow: falco76 100% poparcia :wink: ja też musze uważać żeby nie wyszło mi 21,5 litra zamiast 20 bo spale głośnik :lol:
    ludzie dajcie spokój !!! różnica 2litrów w przypadku bass reflex to dosyć mało jeśli pudło ma 60-70 litrów najlepiej zrobić o 2 3 litry większą obudowe to po odjęciu głośnika wyjdzie to co chcieliśmy uzyskać
    ja tam widziałem różne cuda i jeszcze nigdy nie wyskoczył głośnik przy 3 litrach więcej :) inna sprawa band pass tam każdy litr sie liczy albo jeśli mamy gł 100wat i zasilamy go 100wat i jest to głośnik no name nie ma zapasu mocy i kiepskie wykonanie to qwtedy rzeczywiście nawet 1 litr może przesądzić ......

0
  • #14 12 Mar 2004 14:03
    Falco76
    Poziom 25  

Jak głośnik jest noname i ma napis 100W to ja bym nie zaryzykował podłączenia go do wzmaka 100W.

0
  • #15 12 Mar 2004 15:33
    Mirror_X
    Poziom 11  

Hej spokojnie faktycznie moze przesadzilem :) , ale jak cos robic to dobrze i dokladnie. Nie denerwujcie sie tak odrazu. Mialem kiedys przypadek fakt pomylka byla wieksza i byly slyszalne znieksztalcenia charakterystyki a i wychyly membrany byly znacznie wieksze. A pozatym co za roznica zrobic obydowe np 30 litrow czy 33 litry. Grubosc kleju koniecznie trzeba uwzglednic w obliczeniach :D

PZDRV

0
  • #16 12 Mar 2004 20:51
    sauron9
    Poziom 21  

Falco76 --> wiem, że to nie było na poważnie, ale jak chłop nie wie jak obliczyć objętość prostopadłościanu, to może to wziąć do serca:D:D:D

0
  • #17 13 Mar 2004 01:39
    rysiul123
    Poziom 10  

w brew pozorom obudowa jest wazna i to nie takie proste wybrac dobre rozwiazanie i dopsze je zestroic aby zakres czestotliwosci byl dobry i charakterystyka impulsowa tez oraz charakterystyka mocowa zeby glosniki nie prychaly "jak koni w stajni"

jak ma sie dobra glosniki to jest to wazne jaka obudowa ale jak sie ma np.alphard to wszystko jedno bo itak nie zagraja lepiej

jak scesz miec kolumny hi-fi to zapomnij o alphard :))

0
  • #18 13 Mar 2004 23:57
    Mirror_X
    Poziom 11  

Dzieki Rysiul za poparcie :) Dobra uwaga oglaszam quiz. Niech kazdy kto tu zajzy wpisze nazwe firmy robiacej wedlug niego najlepsze glosniki niskotonowe. Wedlug mnie jest to firma *jl audio*

PZDRV

0
  • #19 14 Mar 2004 00:06
    jarasf
    Poziom 10  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Jak pisałem jestem zielony w tym temacie chciałem prosić o porady.

Po obliczeniu wymiarów wewnętrznych obudowy i odjęciu poprzeczek wyszło mi, że mam obudowy 40 litrów.

W kolumnie można zastosować 4 głośniki, tzn 2 niskie, 1 średni i 1 wysoki.

Stąd moje kolejne pytanie :)

Chciałbym zamontować w tych obudowach jako głośniki niskotonowe 2 x TONSIL GDN 20/80/2.

Jesteście lepszymi fachowcami ode mnie, więc czy możecie obliczyć czy te głośniki nadają się do obudowy o w/w pojemności ?

Byłbym wdzięczny.
    POZDRAWIAM.

0
  • #20 14 Mar 2004 01:26
    Falco76
    Poziom 25  

A oni dalej swoje...!!!!

Nie wiem ile subów już zbudowaliście (do Mirror_x i Rysiul123), że takie newsy sprzedajecie.

Prosze bardzo:
    Obudowa 60 l
    [/img]
    Widzicie jakieś poważne różnice. Posprawdzajcie jeszcze sobie charakterystyki impulsowe i mocowe przy obudowach różniących się od siebie bjętością 10%. Nie sądzę żeby przy różnicy 10% zaczęły mi głośniki prychać.

Zakończmy temat bo to robi się nudne.

0
  • #21 14 Mar 2004 23:36
    rysiul123
    Poziom 10  

jak bym mogl cos do radzic to wybiez zamiast 2xgdn 20/80 2xgdn 20/60/11 lub20/60/ex ich fs=20Hz mozna znich duzo wyciagnac :) i scodzom nisko

dolanczam charakterystyke przenoszenia jest w niej podbicie gdzies 2dB ale czstotliwosc strojenia wynosi ~24Hz jezeli chcesz zmniejszyc podbicie zmniejsz gzestotliwosc strojenia zmniejszajac czestotliwosc strojenia zmniejsza zmniejsza sie podbicie ale pogarsza sie charakterystyka impulsowa musisz dojsc do kompromisu najlepiej zostwic podbicie gdzies na opziomie 1-1,5dB w teby jest jeszcze w miare dobra impulsowosc

0
  • #22 15 Mar 2004 01:06
    Falco76
    Poziom 25  

jarasf - chcesz do jednej kolumny włożyć 2 niskotonowce? Czy dobrze rozumiem? Jeżeli tak to mi wyszła objetość 70l z bass refleksem.

Już masz kupione te głośniki czy dopiero się przymierzasz? Ja bym poszukał czegoś innego jak mają zagrać nisko.

0
  • #23 15 Mar 2004 20:34
    <Pawel>
    Poziom 12  

rysiul123 - jego obudowa nie ma 60 litrów tylko niecałe 45 (jeśli płyty 18 mm) a po odliczeniu przegród jeszcze mniej

0
  • #24 17 Mar 2004 23:50
    jarasf
    Poziom 10  

Dokładnie jest tak jak napisał <Pawel>.
    Zmierzyłem obudowę " od środka " i po odjęciu przegród wyszła mi obudowa 40 litrów.

Rozumiem, że głośniki GDN 20/80/2 nie nadają się do mojej obudowy?

A teraz jeszcze jedna sprawa : czy pomoże mi ktoś w doborze głośnika wysoktonowego do tej obudowy ?

Chciałbym zastosować głośnik GDWK 9/80/1 8 Ohm lub GDWK 10/80/T oczywiście TONSIL.

Czy może ktoś coś doradzić ?

Dzięki.
    POZDRAWIAM.

0
  • #26 28 Mar 2007 16:13
    Pawelek201
    Poziom 1  

jaki do obliczania litrów obudowy głośnika jest podajcie wzór i jak to zrobić

0