Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar SPL na karcie dźwiękowej

smashed 26 Paź 2008 11:19 698 1
 • #1 26 Paź 2008 11:19
  smashed
  Poziom 9  

  Witam!
  Muszę zrobić miernik poziomu dźwięku bazując na mikrofonie podłączonym do wejścia MIC na karcie dźwiękowej. No i mam pytanie, jaki wymiar, tzn. jednostkę, ma amplituda sygnału rejestrowanego z mikrofonu podłączonego do karty dźwiękowej?
  Doszedlem do tego, że mierząc napięcie na mikrofonie wzór na SPL ma postać:
  SPL=20log(V/(S*po))^2 , dB
  V - mierzone napięcie na wyjsciu z mikrofonu
  S - czułość mikrofonu [mV/Pa]
  po - ciśnienie odniesienia (2*10^-5 Pa)

  Problem jest w tym że wydaje mi się ze amplituda sygnału rejestrowanego na wejsciu mikrofonowym nie jest dokładnie tym V we wzorze ze względu na obecność przedwzmacniacza na wejsciu mikrofonowym. Chyba że jest jakiś elektryczny poziom odniesienia, typu dBV czy cos takiego.
  Będę bardzo wdzięczny za rozjaśnienie mi tej sprawy.
  Pozdrawiam
  Paweł

  0 1
 • Testo
 • #2 30 Paź 2008 17:14
  mdziewie
  Poziom 18  

  Według moich namiarów sygnał cyfrowy z karty nie ma żadnego wymiaru, a wzmocnienie toru mikrofonowego może być z modelu na model różne. Moim zdaniem, jedyną sensowną opcją jest wyskalowanie tego dziadostwa po napisaniu oprogramowania - podłączyć do wejścia generator funkcyjny, ustawić go na sinusa 1 kHz powiedzmy 10 mV i zobaczyć, jaka jest amplituda rejestrowanego sygnału.
  A z filozoficznych rozważań - wydaje mi się, że zastosowanie do tego celu karty dźwiękowej jest trochę nie halo bez jakiegoś dodatkowego przedwzmacniacza z przełączanymi zakresami. Dynamika oscylująca w okolicach 80 dB to może być za mało dla przyzwoitego miernika SPL.
  To tyle rozważań:)

  0