Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop, 2 kanały, około 500zł

mały_książe 26 Paź 2008 16:14 3118 8
  • #1 26 Paź 2008 16:14
    mały_książe
    Poziom 2  

Witam,

W najbliższym czasie chciałbym kupić sobie oscyloskop. Na ten cel chcę przeznaczyć około 500zł. Oscyloskop musi mieć 2 kanały i pasmo nie mniejsze niż 10MHz. Wiem, że za takie pieniądze można kupić np. jakiegoś używanego HAMEG-a na allegro, ale ostatnio zacząłem zastanawiać się nad kupnem cyfrowego oscyloskopu współpracującego z kompem poprzez USB. Stosunek ceny do oferowanym parametrów oraz możliwość obróbki danych na kompie jest zachęcająca. Moje pytania do Was:

1) Czy znacie jakąś dobrą ofertę oscyloskopu (cyfrowego lub analogowego) o wyżej podanych parametrach w cenie ~500zł?

2) Czy oscyloskop cyfrowy współpracujący z kompem poprzez USB to dobry wybór? Macie jakieś doświadczenia?

3) Czy za cenę ~500zł korzystniej kupić jakiś nowy oscyloskop na USB niż używany oscyloskop analogowy?

4) Czy za cenę ~500zł parametry oscyloskopu na USB statystycznie będą lepsze niż oscyloskopu analogowego?

0 8
  • #2 26 Paź 2008 16:37
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

mały_książe napisał:

1) Czy znacie jakąś dobrą ofertę oscyloskopu (cyfrowego lub analogowego) o wyżej podanych parametrach w cenie ~500zł?

-500 zł to trochę za mało

mały_książe napisał:

2) Czy oscyloskop cyfrowy współpracujący z kompem poprzez USB to dobry wybór? Macie jakieś doświadczenia?

-nie jest to dobry wybór ( chyba że nie masz dużych oczekiwań)

mały_książe napisał:

3) Czy za cenę ~500zł korzystniej kupić jakiś nowy oscyloskop na USB niż używany oscyloskop analogowy?

W okolicach takiej kwoty lepiej kupi oscyloskop analogowy

mały_książe napisał:

4) Czy za cenę ~500zł parametry oscyloskopu na USB statystycznie będą lepsze niż oscyloskopu analogowego?

Na pewno nie

0
  • #3 29 Paź 2008 13:25
    androot

Taki oscyloskop USB z Alle... ma też dużo zalet:
    -jest malutki, nie zajmuje pół biurka jak stary analog,
    -zapewnia mierzenie wielu wartości obserwowanego przebiegu,
    -umożliwia zrobienie dokumentacji z pomiarów,
    -itp.

Zależy kto co potrzebuje. Używam DSO2150 i jak dla mnie jest zupełnie wystarczający.

0
  • #4 30 Paź 2008 16:44
    lechoo
    Poziom 39  

Wiele osób zapewne zauważyło, że cyfry nawet te wyższej klasy zbierają śmieci aż miło przy pomiarach przetwornic, zasilaczy impulsowych itp. zasilanych z ~230V. Zwykły analog jest w tym przypadku bezkonkurencyjny...
    Wątpię też, żeby taki wynalazek pod USB miał separację galwaniczną wejść albo wytrzymał 400V peak na wejściu.

0
  • #5 30 Paź 2008 20:21
    androot

lechoo napisał:
    Wiele osób zapewne zauważyło, że cyfry nawet te wyższej klasy zbierają śmieci aż miło przy pomiarach przetwornic, zasilaczy impulsowych itp. zasilanych z ~230V. Zwykły analog jest w tym przypadku bezkonkurencyjny...
    Wątpię też, żeby taki wynalazek pod USB miał separację galwaniczną wejść albo wytrzymał 400V peak na wejściu.

Nie ma separacji, a 400V bez podziału na sondzie to trochę za dużo dla niego. Jednak jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :)

0
  • #6 02 Lis 2008 21:20
    mały_książe
    Poziom 2  

To przekracza o niecałe 200zł cenę, którą podałem, ale mimo wszystko zapytam co sądzicie o tych oscyloskopach:

http://ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=44&id_firmy=15

Oscyloskopy nowiutkie, a nie używane z Allegro. Który lepszy Waszym zdaniem? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w używaniu, któregoś z nich?

0
  • #7 02 Lis 2008 21:34
    MirekCz
    Poziom 35  

Podstawowe pytanie do czego go potrzebujesz.
    Jak układy analogowe, gdzie wymagana duża precyzja pomiarów (rzędu 1mV) to jakiś analog, ten HAMEG wygląda ciekawie.
    Jak układy cyfrowe to lepiej jakiś cyfrowy, bo wtedy możesz zatrzymać przebieg i obejrzeć dokładnie jakieś pojedyncze impulsy i po części robi za analizator stanów logicznych, a 10mV w lewo czy w prawo nie robi tobie różnicy.

0
  • #8 02 Lis 2008 21:42
    mały_książe
    Poziom 2  

Miałby to być oscyloskop używany raczej dla układów analogowych (sporadycznie dla układów cyfrowych). Nie wymagam jakiegoś dużego pasma. 10-20MHz jest dla mnie wystarczające. Podobnie jeśli chodzi o czułość (5mV/dz jest w zupełności ok). Będzie to mój pierwszy oscyloskop. Chodzi mi o jakieś Wasze wskazówki i doświadczenia odnośnie wspomnianych wyżej oscyloskopów (lub też innych jeśli takowe znacie w podobnej cenie).

0
  • #9 03 Lis 2008 08:50
    rubens

Te oscyloskopy to chińszczyzna.
    Jako pierwszy sprzęt - raczej nie polecam.
    Powód - często zdarza się że 'początkujący" uszkodzi wzmacniacz wejściowy.
    Oddanie do serwisu ( oscyloskop na gwarancji) spowoduje że zapłacisz za naprawę ( koszt naprawy to pewnie połowa wartości ).
    Dlatego lepiej jako pierwszy sprzęt kupić polski / rosyjski a potem dopiero coś z wyższej półki.

Inna sprawa że te oscyloskopy nie grzeszą jakością ani stabilnością parametrów.
    Do amatorskiego wykorzystywania ( raz na jakiś czas ) będą wystarczające.

0