Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator urządzeń / systemów audio

Freddie Chopin 26 Paź 2008 18:15 13208 30
  • Analizator urządzeń / systemów audio
    Przedstawiam urządzenie, którego funkcją jest pomiar charakterystyk częstotliwościowych urządzeń i systemów audio. Charakterystyki częstotliwościowe to nic innego jak transmitancja, a mierzonym obiektem może być wszystko do czego można wpuścić sygnał liniowy i odebrać sygnał liniowy lub mikrofonowy.

Przykłady zastosowania:
    - pomiar charakterystyki częstotliwościowej urządzenia przetwarzającego takiego jak equalizer, procesor dźwięku, procesor głośnikowy, mikser, ... ,
    - pomiar charakterystyki częstotliwościowej głośnika (pomiar mikrofonem wzorcowym),
    - pomiar charakterystyki częstotliwościowej systemu nagłosnieniowego (pomiar mikrofonem wzorcowym),
    - ...

Dlaczego to zrobiłem?
    Urządzenie powstało jako moja praca magisterska. Zajęło całkiem sporo czasu i pochłonęło całkiem niezle koszty w sumie, ktore byłyby jeszcze większe gdyby nie możliwość zamawiania próbek od pewnych firm (;

Założenia
    Założeniem było skonstruowanie urządzenia maksymalnie autonomicznego, dlatego też sprzęcik do działania wymaga jedynie zasilania sieciowego i niczego ponad to. Możliwe jest podpięcie urządzenia do komputera PC, dzięki czemu można na owego peceta wysłać wszystkie dane wygenerowane, zgromadzone i obliczone przez urządzenie (o tym jeszcze dalej).

HARDWARE

Poniżej pare fotek złożonej całości.

Analizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audio

Urządzenie ma budowę dosyć modułową. Składa się z:
    1. płytki na transformatory i przekazniczek:

Analizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audio

2. płytki pod stabilizatory

Analizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audio

3. płytki przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych

Analizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audio

4. płytki procesora głównego i wszelkich dziwnych interfejsów

Analizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audioAnalizator urządzeń / systemów audio

5. modułu karty graficznej, który został już tutaj przedstawiony LINK

Ad. 1. Jak widać na płyteczce tej znajdują się jedynie dwa transformatorki i przekaźnik. Transformator 1x6V zasila część cyfrową urządzenia, natomiast transformator 2x12V - część analogową. Za pośrednictwem procesora głównego możliwe jest odcięcie napięcia siecowego od przekaźnika zasilającego część analogową.

Ad. 2. Nic specjalnego poza stabilizacją kilku napięć: 3.3V i 5V dla części cyfrowej oraz 5V, +/-12V dla części analogowej. Dodatkowo otwarty kolektor do załączania przekaźnika stanem logicznym z procesora. Po jednej stronie gniazda dla transformatorów, po drugiej wyprowadzenia dla pozostałych 3 modułów urządzenia (cyfrowka, analogowka, LCD).

Ad. 3. Moduł ten oparty jest o przetworniki sigma-delta AD1854 i AD1870. Pracują one z częstotliwością próbkowania 48kHz, a rozdzielczość próbkowania wynosi 16-bitów. Przetworniki z procesorem komunikują się przy pomocy magistrali I2S. Tor wyjściowy wyposażony jest w filtr rekonstrukcyjny trzeciego rzędu, zaczerpnięty z dokumentacji przetwornika. Tory wejściowe mają filtry antyaliasingowe drugiego rzędu. Tory wejściowe wyposażone są w układ regulacji wzmocnienia oparty o wzmacniacz nieodwracający oraz potencjometr cyfrowy (AD5231). Dodatkowo tor mikrofonowy wyposażony jest w scalony przedwzmacniacz (SSM2019) i zasilanie fantomowe (12V). Wejście do toru mikrofonowego jest symetryczne. Wykorzystane wzmacniacze operacyjne to układy AD8599.

Ad. 4. Całość 'zabawki' oparta została o procesor dsPIC33FJ256GP710. Na płytce tej znajduje się w zasadzie jedynie procek, RAM (512kB) i transceiver RS-232. Służy ona głównie jako host dla wszystkiego co jest w urządzeniu. Zawiera ona złącza dla 8 przycisków, 4 diodek sygnalizacyjnych, modułu przetworników (I2S, SPI, pare linii sterujących), modułu karty graficznej (SPI) oraz połączenia z PC (RS-232).

Ad. 5. wszystko zostało opisane w temacie podlinkowanym, więc dodam tylko, że konieczne okazało się dorobienie regulacji jasności podświetlenia, dlatego też na zdjęciach widać te prześliczne druciki [;

Całość zostałą upchnięta w obudowę Z-25 firmy Kradex.

Zdjęcia oczywiście nie są najnowsze. W finałowym urządzeniu znalazły się jeszcze diodki sygnalizacyjne (STANDBY, POWER, BUSY, ERROR) oraz opisy tych diodek i opisy przycisków.

SOFTWARE

Soft urządzenia powstał w większości w języku C, jednak krytyczne miejsca wzbogacone są dużą ilością assemblera. Całośc zajmuje około 18kB pamięci FLASH (w pamięci nie są przechowywane żadne stablicowane sygnały, wszystko jest wyliczane i przechowywane w zewnętrznej pamięci RAM).

Urządzenie posiada możliwość generowania 5 sygnałów, z czego tylko 4 wykorzystane są do pomiaru. Są to chirp (przestrajany sinus, możliwość wyboru zakresu), MLS, szum, impuls. Sygnałem dodatkowym, wykorzystywanym przy autoustawianiu jest po prostu sinus. Sygnały te mogą mieć długość od 256 do 2048 próbek, oczywiście długość tylko w postaci 2^n [; . Wygenerowany sygnał podawany jest na wyjście liniowe układu. Urządzenie odbiera sygnał poprzez wejście liniowe lub wejście mikrofonowe (wbudowany przedwzmacniacz i zasilanie fantomowe). Analogowy tor wejściowy posiada możliwość regulacji wzmocnienia od 1x do 100x.

Na fotce poniżej przedstawiono możliwe opcje konfiguracyjne pomiaru. Jak widać jest to poruszony już typ sygnału i jego długość oraz:
    - zakres częstotliwości (w tym zakresie będzie prezentowany wynik na ekranie oraz w tym zakresie nastąpi przestrajanie funkcji chirp),
    - ilość cykli uśredniania (1 do 9),
    - wybór wejścia (liniowe bądź mikrofonowe),
    - wzmocnienie wybranego toru wejściowego,
    - opóźnienie wybranego toru wejściowego.

Wzmocnienie i opóźnienie nie są modyfikowalne bezpośrednio - możliwe jest jedynie automatyczne dostrojenie tych parametrów.

Pomiar opóźnienia odbywa się poprzez przepuszczenie przez badany system / urządzenie krótkiego sinusa (ok 4-5 okresów). Wyliczane jest położenie ekstremów dla sygnału odebranego i wygenerowanego, przesunięcie owych ekstremów jest opóźnieniem całego toru. Maksymalne opóźnienie wynosi około 43ms (2048 próbek).

Ustawienie odpowiedniego wzmocnienia opiera się na bezpośrednim wykorzystaniu wzoru opisującego wzmacniacz nieodwracający i realizowane jest iteracyjnie, aż do spełnienia warunku progowego lub bez tego, gdy przekroczona zostanie ustalona liczba cykli.

Po odebraniu ustalonej liczby cykli sygnału urządzenie przechodzi do przetwarzania. Polega ono na wyliczeniu ze wszystkich sygnałów transformat Fouriera (FFT), a następnie (jeśli trzeba) uśrednieniu ich dla kilku cykli odebranych. Na tej podstawie liczona jest transmitancja mierzonego 'czegoś' - F(odebranego)/F(wygenerowanego). Dane tej postaci następnie konwertowane są do skali log-log i przedstawiane na wyświetlaczu.

Cały cykl pomiaru zajmuje bardzo mało - najdłużej oczywiście akwizycja sygnału, bo tego przyspieszyć się nie da (; . Same obliczenia to jest kwestia ułamka sekundy.

Urządzenie pozwala wysłać do komputera PC następujące dane:
    - parametry pomiaru,
    - próbki sygnału wygenerowanego oraz zarejestrowanego (jednego lub kilku),
    - wyliczone transformaty i transmitancję.

Jesli kogos to interesuje, to moge wrzucic taki pliczek, bo chwilowo niestety go nie mam nigdzie /;

=======================

A TERAZ NAJWAŻNIEJSZE, CZYLI COŚ DLA PRAWDZIWYCH WETERANÓW TEGO DZIAŁU I PRAWDZIWYCH ELEKTRONIKÓW!

Na szczególną naganę zasługują następujące rzeczy:
    - niepotrzebne otwory w obudowie,
    - użycie ciepłego kleju,
    - niepospinane kable,
    - niezabezpieczona płytka od sterownika matrycy,
    - poprawki na płytkach,
    - syfy poprzyklejane do soldermasek i zadrapania na nich,
    - wystajaca na bok matryca,
    - beznadziejnie przycięta pleksa zabezpieczająca matrycę,
    - zerowe umiejętności robienia zdjęć,
    - ...

Wiem to już, więc jeśli chcesz mi o tym napisać, albo napisać, że dajesz mi ocene x/10 to daj sobie lepiej od razu spokój.

======================

Na koniec może przykładowe pomiary:

1. transmitancja miedzianego druta <:

2. transmitancja karty muzycznej komputerowej (wraz z odbiciem autora tematu i aparatu <: )

3. transmitancja systemu Technics składającego się z procesora dźwięku ST-CH707, wzmacniacza SE-CH505 oraz urządzenia głośnikowego SB-CH505, pomiar archaicznym mikrofonem dynamicznym Unitra Tonsil MDO 21 EDIT: wlaczone na maxa podbicie basow i tonow wysokich - zdjecie dla ustawienia FLAT wyszlo mi troszke nieostre, wiec wrzucilem to.

Jak mi się będzie kiedyś nudzić, to mogę zrobić aparatem filmik z pomiarów, aby można było usłyszeć i zobaczyć <:

Kodu i schematów nie udostępniam, ale jak ktoś chce sobie taką zabawkę zrobić, to odpowiem na wszelkie pytanka, które mu w tym pomogą.

Ponieważ o sprzęcie można by pisać bardzo bardzo dużo (w końcu napisałem o nim całą pracę magisterska - ponad 100 stron <: ) to skończę już... Czekam na pytania, na które będę mógł odpowiedzieć, tylko proszę bez głupot.

W tym miejscu pozdrowienia i podziękowania dla Promotora i Komisji!

4\/3!!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Paź 2008 19:32
    januss73
    Poziom 31  

Hyle czola

Ja jak lutowalem takie geste malenstwa robilem przejsciowki, balem sie zchrzanic cala plytke jednym ukladem. Te plytki to termotransfer?

Podziwiam wiedze i konsekwentnosc zwlaszcza,ze kolega temat uc ogarnal w pol roku. Jak sie domyslam najtrudniejsze w tym wszystkim bylo wysterowanie matrycy?

Mysle, ze takie urzadzonko znalazloby spore zainteresowanie konstruktorow naglosnienia, zwlaszcza tych, co kasuja z komputera Speaker Workshop zanim zadadza sobie chociaz sredni trud aby go rozgryzc. "Dobieranie elementow zwrotnicy latwe, przyjemne i dla kazdego". Tyle, ze pewnie koszt tego cuda przekroczy wartosc kolumny.

Drobna krytyka musi jednak byc. Dla czego nie wyswietla sie siatka podzialu??

i jeszcze raz szcunek.

• #3 26 Paź 2008 19:47
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

rzeczywiscie nie napisalem nic o metodzie wytwarzania plytek - w istocie jest to zwykly termotransfer z papieru kredowego (warto poexperymentowac z roznymi, bo ostatnio znalazlem taki swietny, ze plytki sie normalnie same robia [; ). trawione w b327 w pudelku, podgrzewanym na patelni wody <: soldermaska zrobiona farba do szkla vetro color.

co bylo najtrudniejsze... hmm... mysle ze trudnosci byly rozlozone rownomiernie miedzy rzeczy typu bledy w scalakach, bledy w zalozeniach, stopien skomplikowania programu i sterowanie matrycy. w temacie zlinkowanym - jak juz zapewne zauwazyles - opisalem, ze matryca zajmuje sie scalony kontroler, wiec caly moj wysilek poszedl na algorytmy szybkiego generowania grafiki i protokol , ktory jest tak prosty, ze az kiepski [;

koszt urzadzenia w obecnej postaci w istocie jest zbyt duzy! ale trzeba pamietac, ze to byl prototyp, a w pierwszym prototypie nigdy nie wiadomo co bedzie potrzebne koniecznie, a co okaze sie tak naprawde zbedne. kolejna wersja (jesli kiedys powstanie) bedzie zdecydowanie mniejsza i prostsza <: no i tansza oczywiscie [;

krytyka sluszna, sam o tym myslalem [; obecnie nie ma funkcji rysujacej linie przerywane, nie mialem tez juz czasu takiej zrobic, bo termin ostatecznie ostateczny zblizal sie nieublaganie - nie jest to jakas szczegolna wada, wiec to olalem, gdyz byly pilniejsze rzeczy do zrobienia.

a co do 'opanowania' uC, to bylo troszke dluzej niz pol roku, ale nie dluzej niz rok [;

thx <:

4\/3!!

• #4 26 Paź 2008 21:26
    plx9052
    Poziom 11  

Czy filtry antyaliasingowe są zrealizowane analogowo czy filtracją zajmuje się DSP Microchipa? Jeżeli to układy analogowe to czy mógłbyś wyjasnić dlaczego zastosowałeś takie rozwiązanie? Przyznam że pomiary parametrów audio - i wynikająca z tego specyfika budowy tych układów - to dla mnie nowość..

• Sklep HeluKabel
  • #5 26 Paź 2008 21:29
    Freddie Chopin

filtry antyaliasingowe sa ZAWSZE analogowe. tak samo jak filtry rekonstrukcyjne. inaczej sie tego nie da zrobic.

4\/3!!

• #6 26 Paź 2008 22:54
    januss73
    Poziom 31  

Jeszcze sie niesmialo spytam, co robi ten filtr rekonstrukcyjny, czy to to samo co LPF?
    Niejestem zbyt biegly w programowaniu, ale czy czy pomierzenie harmonicznych sygnalu i obliczenie THD byloby trudne? Podnioslo by to znacznie walory uzytkowe.

• #7 26 Paź 2008 23:29
    vcd_a
    Poziom 18  

W czym projektowałeś PCB? Wygląda mi to trochę na Altium Designera, mam rację?, pozdrawiam Krzysiek

• #8 26 Paź 2008 23:33
    Freddie Chopin

owszem - filtr rekonstrukcyjny (jak i filtr antyaliasingowy) to po prostu filtr dolnoprzepustowy - czyli LPF. http://en.wikipedia.org/wiki/Reconstruction_filter

pomiar wartosci harmonicznych i wyliczenie THD nie bylyby zbyt skomplikowane. jest ogolnie bardzo wiele rzeczy, ktore to urzadzenie mogloby dodatkowo realizowac, ktore bylyby bardzo przydatne itp., ale jak wiadomo czas jest nieublagany - gdybym zaczal dodawac wszystkie fajne rzeczy do tego sprzetu, to moglbym nie zdarzyc z obrona do momentu powstania w PL pierwszej elektrowni jadrowej <:

jednoczesnie najprawdopodobniej zegnam w tym temacie wszystkich za wczasu, poniewaz nie mozemy sie dogadac z moderatorem joy_pl, ktory woli jednak pokazac kto co tutaj na tym forum moze i ze mod ma zawsze racje, wiec temat zostanie najprawdopodobniej usuniety. szkoda, myslalem ze temat wywola zainteresowanie i bedzie czyms 'nowym' wsrod rzeczy ktore z elektronika nie maja nic wspolnego lub sa kolejnym zegarkiem lub kolejnymi diodkami z uC, ale widze ze dla niektorych wazniejsze jest to, na jakim serwerze znajduja sie zdjecia...

EDIT: plyteczki projektowane w altiumie w istocie - kiedy sie zna te programy troszke, to mozna zwykle bezblednie poznac ktory zostal uzyty <:

4\/3!!

• #9 27 Paź 2008 00:28
    korrus666
    Poziom 40  

No już się nie czepiaj moderatorów za zdjęcia. Ja tam uważam że powinny być na elektrodzie bo potem ogląda się posty gdzie żadnego obrazka nie ma już i w wielu przypadkach te posty dużo tracą.
    A teraz na temat pracy. No to jest chyba najlepsza praca magisterska jaką widziałem. Aż wstyd się przyznać do swojej. Gratuluje cierpliwości bo zapewne wymagało to wiele pracy i czasu. Zastanawia mnie dziwna transmitancja dla zestawu technicsa straszne tam góry i doliny w środku pasma. Ciekawe czy to wina mikrofonu czy zestaw tak dziwnie przenosi. No i skąd te krzaczki na końcu wykresu dla samego druta? Czy to wynika z ograniczonej częstotliwości próbkowania czy z układów analogowy cyfrowych?

• #10 27 Paź 2008 01:01
    PEJO
    Poziom 21  

opisz jak następuje pomiar.
    i ile czasu zajmuje.
    i ile jest pomiarów.
    jaka jest dokładność twojego cacka? ;)
    osobiście to bym zostawił taki LCD bo jest czytelny, nie zmniejszał go lecz dodał podziałkę, kratkę...
    i proponuje nie kłócić sie bo to nie ma nic wspólnego z elektroniką;p
    moderator to moderator musi być bo by było takie coś jak na wiejskiej w wawie...

gratuluje talentu
    gratuluje charakteru.

• #11 27 Paź 2008 07:27
    Freddie Chopin

korrus666 napisał:
    Zastanawia mnie dziwna transmitancja dla zestawu technicsa straszne tam góry i doliny w środku pasma.

te dwie dziury nie sa specjalnie normalne, niemniej jednak nalezy pamietac, ze charakterystyka glosnikow jest ZAWSZE tak bardzo poszarpana. do tego dokladajac fakt, ze mierzone to bylo mikrofonem dynamicznym sprzed dobrych 20tu lat ... <: do takich pomiarow stosuje sie specjalne mikrofony wzorcowe, o bardzo szerokim pasmie i malych nierownomiernosciach - ten taki zdecydowanie nie jest <:

Cytat:
    Ciekawe czy to wina mikrofonu czy zestaw tak dziwnie przenosi.

a swoja droga to zapomnialem dopisac, ze ten pomiar ze zdjecia byl robiony przy wlaczonym na maxa podbiciu basow i wysokich tonow [; pomiar dla najlepszego ze wszystkich ustawien - czyli flat - ma troszke mniej ostre zdjecie, wiec wrzucilem ten.

Cytat:
    No i skąd te krzaczki na końcu wykresu dla samego druta?

zaleznosci numeryczne dla sygnalu chirp - w tym zakresie jest on juz mocno 'uszkodzony' przez probkowanie - w koncu na jeden okres sinusa wypada wtedy zaledwie 2-3 probki. do tego ze wzgledu na plynna zmiane czestotliwosci sygnalu - moze sie zdarzyc tak, ze te 2-3 probki wypadna akurat w szczegolnych dolinach sygnalu, albo w szczegolnych szczytach - ten wlasnie efekt jest widoczny na wykresie. pomiar szumem czy MLSem nie ma tego efektu, ale nie chcialo mi sie przestawiac <:

Cytat:
    opisz jak następuje pomiar.
    i ile czasu zajmuje.
    i ile jest pomiarów.

odpowiedz w pierwszym poscie.

Cytat:
    jaka jest dokładność twojego cacka?

ze wzgledu na indukowanie sie przydzwieku sieciowego w torach analogowych (niestety) dynamika dla najnizszych czestotliwosci jest mocno ograniczona i wynosi ok 50dB. dla reszty pasma akustycznego wynosi ona okolo 90dB i jest stala.

4\/3!!

• #12 27 Paź 2008 11:58
    adasko007
    Poziom 9  

Muszę powiedzieć, że praca zrobiła na mnie duże wrażenie. Wszystko ładnie estetycznie zrobione - nie liczę tego co wymieniłeś w poście - w końcu to jest "prototyp", a prototyp ma po prostu dobrze działać... Ale mimo to uważam że zrobione jest estetycznie ;p
    Nawet ładnie wyszły te płytki, nie myślałem że termotransferem da się takowe otrzymać... Jakie tam są odległości między ścieżkami i jakiej szerokości są ścieżki? Pytam o u siebie w różnego rodzaju projektach wysyłam raczej płytki do firm... Tyle, że u mnie z racji minimalizacji powierzchni płytek muszę zwykle stosować np. 10milsów scieżka i 8 milsów między ściezkami (wiem wiem, nie jest do dobry raster, wolałbym to robić np. w rastrze 25 milsów, ale co zrobić, siła wyższa =.=)...

• #13 27 Paź 2008 12:03
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moderowany przez joy_pl:

Usunąłem niepotrzebne komentarze, proszę trzymać się tematu.

• #14 27 Paź 2008 12:23
    Freddie Chopin

plytki wykonane sa (w tych najgestszych miejscach oczywiscie) w rastrze 0.25mm, a sciezki maja grubosc 0.25mm (akurat nie jest to 10/10 milsow, bo obudowy TQFP maja wymiary milimetrowe, a nie calowe).

ogolnie moje doswiadczenia wskazuja, ze maly raster jest prostszy do uzyskania niz mala szerokosc sciezek, pozatym zwarte dwie sciezki latwiej rozdzielic, niz naprawic sciezke przetrawiona.

moderatorowi dziekuje za zmiane zdania i odblokowanie mozliwosci edycji postu.

4\/3!!

• #15 27 Paź 2008 14:55
    kpodsiadlo
    Poziom 9  

Jaki jest czas uśredniania pomiaru? Czy jest możliwość zmiany okna? Jaka jest maksymalna rozdzielczość?

• #16 27 Paź 2008 15:49
    Freddie Chopin

nie wiem co masz na mysli przez usrednianie, okna nie sa zastosowane, maksymalna rozdzielczosc czego?

4\/3!!

• #17 27 Paź 2008 19:10
    ojra
    Poziom 11  

Świetna robota. Gratuluję. Mam kilka pytań odnośnie potencjometru cyfrowego, ponieważ chcę taki wykorzystać we wzmacniaczu pomiarowym. Ale widzę, że ma straszny rozrzut parametrów(mały problem) ale jest bardzo niestabilny temperaturowo(duży problem). Jak taki potencjometr zachowuje się w praktyce? Jak z dokładnością i stabilnością nastaw? Czy go linearyzowałeś? W jakiej klasie mieści się tor analogowy?

• #18 27 Paź 2008 20:58
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Całe urządzenie zasługuje na jakąś poważną nagrodę! Nie będę czepiał się do wykonania urządzenia. W tym przypadku dużą rolę pełni oprogramowanie. Tutaj autor wykazał się wiedzą na ten temat.
    Jedna rzecz mnie interesuje, nie mogłem tego zrozumieć po wypowiedziach. Czy jest również możliwy pomiar przesunięcia fazowego w funkcji częstotliwości? Przy tak dużym rozbudowaniu urządzenia możnaby jeszcze się pokusić o wykonanie prostego oscyloskopu i analizatora FFT.

• #19 27 Paź 2008 21:02
    januss73
    Poziom 31  

Freddie Chopin napisał:
    korrus666 napisał:
    Zastanawia mnie dziwna transmitancja dla zestawu technicsa straszne tam góry i doliny w środku pasma.

te dwie dziury nie sa specjalnie normalne, niemniej jednak nalezy pamietac, ze charakterystyka glosnikow jest ZAWSZE tak bardzo poszarpana. do tego dokladajac fakt, ze mierzone to bylo mikrofonem dynamicznym sprzed dobrych 20tu lat ... <: do takich pomiarow stosuje sie specjalne mikrofony wzorcowe, o bardzo szerokim pasmie i malych nierownomiernosciach - ten taki zdecydowanie nie jest <:

Cytat:
    Ciekawe czy to wina mikrofonu czy zestaw tak dziwnie przenosi.

a swoja droga to zapomnialem dopisac, ze ten pomiar ze zdjecia byl robiony przy wlaczonym na maxa podbiciu basow i wysokich tonow [; pomiar dla najlepszego ze wszystkich ustawien - czyli flat - ma troszke mniej ostre zdjecie, wiec wrzucilem ten.

Stary mikrofon owszem, nieliniowosc glosnika tez, ale przede wszystkim mierzac tym urzadzeniem nie uzyskamy wiernej charakterystyki przetworzenia glosnik-mikrofon dopoki nie dokonamy pomiaru w komorze bezdechowej. Wychodzic beda wrecz glupoty. I tu obawiam sie, ze wyzszosc ma Speaker Workschop, w ktorym latwo i bezbolesnie ten problem mozna obejsc.

pzdr

• #20 27 Paź 2008 23:22
    Freddie Chopin

ojra napisał:
    Jak taki potencjometr zachowuje się w praktyce? Jak z dokładnością i stabilnością nastaw? Czy go linearyzowałeś?

ja tam nie widze specjalnych problemow [; uklad zachowuje sie tak jak nalezy, nic z nim nie robilem, a dokladnosc mnie w sumie nie interesuje, bo interesuje mnie po prostu osiagniecie wystarczajacego wzmocnienia (algorytm iteracyjny - progowy) a nie konkretnej wartosci. stabilnosc temeraturowa tez mnie nic nie interesuje, bo przez 2 sekundy trwania pomiarow na pewno ten parametr na nic ciekawego nie wplywa.

Cytat:
    W jakiej klasie mieści się tor analogowy?

eee... nie wiem <:

Cytat:
    Czy jest również możliwy pomiar przesunięcia fazowego w funkcji częstotliwości?

pomiar taki bylby mozliwy, ale zrezygnowalem z niego, poniewaz w przypadku zastosowanych przezemnie rozwiazan bylby on klopotliwy. zbudowany przezemnie tor wejsciowy wprowadza dosyc istotne znieksztalcenia fazowe, poniewaz konieczne byly modyfikacje umozliwiajace zastosowanie cyfrowego potencjometru. niemniej jednak jest to oczywiscie mozliwe i w zasadzie gotowe, bo polega na obliczeniu tego samego FFT <:

Cytat:
    Nie będę czepiał się do wykonania urządzenia.

zastanawia mnie, do czego chcialbys sie przyczepic <:

Cytat:
    Przy tak dużym rozbudowaniu urządzenia możnaby jeszcze się pokusić o wykonanie prostego oscyloskopu i analizatora FFT.

mozna by, ale nie na tej matrycy - o ile odswiezanie obrazu jest naprawde szybkie itd., to matryca ta - jako wynalazek sprzed epoki kamienia lupanego ma niesamowita bezwladnosc... jej czasy przejscia od czarnego do bialego zdecydowanie nie sa takie jak w nowoczesnych monitorach LCD <:

Cytat:
    Stary mikrofon owszem, nieliniowosc glosnika tez, ale przede wszystkim mierzac tym urzadzeniem nie uzyskamy wiernej charakterystyki przetworzenia glosnik-mikrofon dopoki nie dokonamy pomiaru w komorze bezdechowej. Wychodzic beda wrecz glupoty. I tu obawiam sie, ze wyzszosc ma Speaker Workschop, w ktorym latwo i bezbolesnie ten problem mozna obejsc.

zgadza sie. przedmiotem projektu/pracy nie byl jednak pomiar glosnikow, tylko urzadzenie, ktore ten pomiar umozliwia <: a jak ten pomiar zostanie zrealizowany to juz nie moja sprawa [;

4\/3!!

• #21 28 Paź 2008 17:39
    ojra
    Poziom 11  

Możesz podać ten algorytm ? Oczywiście nie chodzi mi o soft tylko zasadę :)

• #22 28 Paź 2008 17:42
    Freddie Chopin

nie wiem czy o to ci chodzi. potrzebne jakies wyjasnienia? precyzyjne pytania pozwolilyby mi udzielac precyzyjne odpowiedzi. w calym kodzie programu sa dziesiatki roznych algorytmow...

4\/3!!

• #23 28 Paź 2008 22:32
    ojra
    Poziom 11  

Chodziło mi o algorytm określający wzmocnienie. Ciekawy jestem jak dokładne ono jest oraz jak to liczysz. Potencjometr jest 10-cio bitowy ale 1 LSB odpada. Przy pomiarach dźwięku i skali logarytmicznej to spokojnie wystarcza. A je chcę taki potencjometr wykorzystać przy pomiarach rzędu kilku miliwoltów i tu właśnie tu zaczyna się cyrk bo znaczenie ma nawet 100 omów.

• #24 28 Paź 2008 22:47
    Freddie Chopin

w zalaczniku opis. zadnej wielkiej filozofii tam nie ma.

ten potencjometr o wartosci 10kR ma 'krok' wynoszacy 9.8R, wiec juz nie tragizuj z tym 100R... <:

pozatym - nie mierzysz tego potencjometrem, tylko wzmacniasz. jesli potrzeba ci tylko kilku wzmocnien, to lepiej zastosowac analogowy multiplexer.

4\/3!!

• #25 29 Paź 2008 08:21
    ojra
    Poziom 11  

Dzięki to sporo wyjaśnia. Nie tragizuje :P We wzmacniaczu różnicowym rozjazd o 20 omów kończy się zmianą o współczynnika CMRR nawet o 20dB. Czyli nawet kilka miliwoltów błędu.

• #26 29 Paź 2008 20:23
    Tarzan21
    Poziom 12  

Witam i jednocześnie gratuluje tak rozbudowanej pracy magisterskiej. Ja mam tylko jedna uwagę odnośnie filtrów antyaliasingowych ...mianowicie, nie uważasz że drugi rząd to troszkę za mało?? Nie chwaląc się w tym roku też robiłem prace magisterską o temacie "analizator sygnałów biomedycznych" (analiza czasowa i częstotliwościowa) plus wyswietlanie na lcd graficznym i stosowałem także filtry antyaliasingowe ale to były gotowe układy scalone typu MAX293 firmy AD (szczerze mówiąc przesyłane jako próbki :)). Dużą zaleto jest to że są 8 rzędu a częstotliwośc odcięcia była ustalana poprzez odpowiednie ich taktowanie w stosunku 100:1. Sterowanie ich robiłem poprzez wbudowany w procesor PWM z taką różnicą że sterowałem częstotliwośc, a nie wypełnienie. Proste rozwiązanie a można dodatkowo zmieniac odcięcie - przydatne ...sprawdzałem, zwłaszcza przy analizie FFT jaką robiłem (ci co w tym siedzą to wiedzą o czym mówię).

pozdrawiam i daje ocenę 10/10, super wykonanie

• #27 29 Paź 2008 23:06
    Freddie Chopin

filtry sa tak niskiego rzedu, gdyz takie wystarcza - przetworniki wejsciowe maja 64-krotne nadprobkowanie, czyli rzeczywista czestotliwosc probkowania wynosi ponad 3MHz. filtr 2-rzedu o fc ok 100kHz spokojnie poradzi sobie z takimi warunkami - dla czestotliwosci probkowania zaprojektowany filtr ma tlumienie wynoszace 70dB.

korzyscia z takiego podejscia sa wyjatkowo niskie znieksztalcenia sygnalu w interesujacym pasmie akustycznym - zarowno amplitudowe jak i fazowe.

pamietac nalezy, ze przetwornik ma jeszcze filtr cyfrowy decymacyjny, ktory ma tak potworne tlumienie, ze naprawde nie ma sie czym martwic <:

4\/3!!

• #28 30 Paź 2008 10:45
    Dr.Vee
    VIP Zasłużony dla elektroda

Urządzenie rzeczywiście profesjonalnie zaprojektowane i wykonane. Na pewno nie miałeś problemów na obronie z pracą wykonaną na takim poziomie :)

Niestety nie znam się na DSP na tyle, żeby przeprowadzić tu jakąś konstruktywną krytykę w tym temacie... ;)

Co do interfejsu to brakuje pewnych detali (na które jak wiadomo zawsze brakuje czasu...) np. wyznaczania współrzędnych punktów charakterystycznych wykresu, lub trybu interaktywnego "przechodzenia" po wykresie z wyświetlaniem współrzędnych punktów.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

• #29 30 Paź 2008 12:27
    Freddie Chopin

zgadza sie - funkcjonalnie do urzadzenia mozna dodac bardzo wiele, no ale - jak sam zauwazyles - czas czas czas <:

4\/3!!

• #30 30 Paź 2008 17:20
    maly_elektronik
    Poziom 23  

Ciekawi mnie jedno jak się rysuje takie piękne PCB :?: Potrafie wytrawiać i naświetlać całkiem niezłe ale niestety jak je projektowałeś :?: Jaki program :?: I czy połączenia robione ręcznie czy automatycznie przez program :?: