Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalny sterownik urządzeń elektrycznych

26 Paź 2008 20:37 14407 22
  • Deimic Smart Home
  • #2 26 Paź 2008 21:13
    oj
    Poziom 42  

Dopisz jeszcze, które Piny to P1-P5, MODE oraz ustawienie Fuse dla zew, 4MHz - bo posypią się pytania.

• #3 26 Paź 2008 22:09
    295424
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 26 Paź 2008 22:16
    januss73
    Poziom 31  

Proste i skuteczne, dla tego fajne.

Zapomniales dodac, ze kosztowac beda tez przekazniki.

Zeby "zuniwersalnic uklad" dolozylbym mozliwosc uzyskania wyjscia mono badz bistabilnego. Posluzyloby to np. do elektrycznych rolet bez krancowek.

Zastanawia mnie jak sterujesz tym oswietleniem, przeciez wylacznik jest w scianie?

• #5 26 Paź 2008 22:30
    295424
    Użytkownik usunął konto  
  • Deimic Smart Home
  • #6 27 Paź 2008 10:28
    Popak
    Moderator na urlopie...

_TIGER_ napisał:
    Ale bzdura - szkoda uC ponieważ można ten układ wykonać na układach 4011 i 4013 bez żadnego uC, radiatorów etd...

Fajnie ale napisz jak ustawisz kod aby układ reagował na dany przycisk a nie na wszystkie. Miałem kiedyś właśnie na 4011 i 4013 i włańczał i wyłańczał się za każdym razem jak nacisnąłem dowolny przycisk na pilocie, co było bardzo denerwujące :|

Co do samego projektu. Podoba mi się wykonanie i estetyka. Dobra robota, mały prosty projekt :) jedynie co bym zmienił to bym dał maskę na ścieżki.

Pozdrawiam

• #7 27 Paź 2008 12:36
    295424
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 27 Paź 2008 14:58
    kamilsos
    Poziom 13  

Bardzo udany projekt, ładnie zabudowane. Nie widzę tylko przekaźników wewnątrz, czy to znaczy ze sterujesz nimi na zewnątrz? Hmm mam odbiornik na 33kHz i 40kHz, a RC5 robi na 36 to chyba sobie nie zrobię takiego cuda. Chyba, że Sony SIRC na 40kHz chodzi.

Pozdrawiam

• #9 27 Paź 2008 16:07
    jatzek j
    Poziom 21  

Siemanko .Jako standardowy ? krytyk mam jedno zasadnicze pytanie :co będzie się działo jeżeli dwa urządzenia będą funkcjonować w kodzie RC5 ?[w przedmowie nic na ten temat nie jest powiedziane] Jedyne co można powiedzieć o układzie to to że proste[ dostępne ] jest sterowanie z pilota , który obsługuje kod RC5 !

• #10 27 Paź 2008 16:25
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  

jatzek j napisał:
    Siemanko .Jako standardowy ? krytyk mam jedno zasadnicze pytanie :co będzie się działo jeżeli dwa urządzenia będą funkcjonować w kodzie RC5 ?[w przedmowie nic na ten temat nie jest powiedziane] Jedyne co można powiedzieć o układzie to to że proste[ dostępne ] jest sterowanie z pilota , który obsługuje kod RC5 !

To samo pytanie można zadać również do innych urządzeń działających na pilota w standardzie RC5 i wydaje mi się, że to pytanie jest zbędne wystarczy prześledzić kod programu i dowiedzieć się czy autor wykorzystuje Adresy i Komendy, które wysyłane są w tym standardzie. Osobiście spotkałem nie wiele urządzeń pracujących w kodzie RC5, a więc nie ma obawy o to, że włączając telewizor wyłączysz światło w pokoju(chociaż było to by nawet dobre rozwiązanie!). Problem będzie gdy PAN(Ty) będzie robił własne urządzenie sterowane pilotem RC5 i wtedy należy zadbać, by przyciski służące do obsługi urządzenia, nie służyły również do obsługi tego sterownika. Wydaje mi się to jednak całkiem logiczne i naturalne...

Jeżeli chodzi o urządzenie to wydaje mi się, że bardzo dobre wykonanie. Myślę, że dla początkujących świetny... Patrząc na urządzenie pomyślałem, że sterownik ten mógłby służyć za wyłącznik w listwie zasilającej komputer. Czasami człowiekowi nie chce się schylać, aby ją wyłączać. Tu wystarczył by tylko zwykły pilot od TV, no i chęci użytkownika do naciśnięcia przycisku.

Mam też pewną propozycje dla autora, aby spróbował zrobić podobne urządzenie pracujące nie tylko na podczerwień, ale również na fale radiowe oraz aby mógł być sterowany przez normalne microswitch-e ;)

Pozdrawiam ;)

• #11 27 Paź 2008 16:30
    pawel_elo
    Poziom 13  

witam .. podoba mi sie ten sterownik tylko nie za bardzo rozumiem jego zasade działania, bo np kiedy zaprogramuje zworke P1 przyciskiem na pilocie np "1" to to których złącz mam wtedy podłączyć przekaźnik i jak to rozpoznać?? i drugie pytanie to na jaką odległość można sie tym posługiwać?? ;) pozrdo

• #12 27 Paź 2008 17:32
    wojnar
    Poziom 16  

kamilsos napisał:
    Bardzo udany projekt, ładnie zabudowane. Nie widzę tylko przekaźników wewnątrz, czy to znaczy ze sterujesz nimi na zewnątrz? Hmm mam odbiornik na 33kHz i 40kHz, a RC5 robi na 36 to chyba sobie nie zrobię takiego cuda. Chyba, że Sony SIRC na 40kHz chodzi.

Pozdrawiam

Myślę, że odbiornik 33 kHz weźmie i 36 kHz Philipsa. Spróbuj.

• #13 27 Paź 2008 18:25
    kamilsos
    Poziom 13  

Hmm, no coś odbiera a na pewno reaguje, ale stała czasowa nie jest zgodna z standardem.

• #14 27 Paź 2008 18:37
    295424
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 27 Paź 2008 21:11
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

W swoim urządzeniu korzystam z pilota od telewizora Grundig - układ Motorola, który nadaje na 30 kHz. Podobnie jest w pilocie od Siesty - układ Siemens, te same kodowanie 9-cio bitowe (64 rozkazy i 8 urządzeń). Pracuje bez problemu z dokładnie takim samym odbiornikiem podczerwieni - TSOP1736. Małą wadą jest to, że "nie ściąga" od odbicia na ścianie, trzeba pilot nakierować na odbiornik. Zasięg w lini prostej ok. 10m. Przy użyciu pilota Philipsa odbiornik ściąga ze ścian, bez nakierowania.

• #16 29 Paź 2008 21:33
    gajosisko
    Poziom 11  

Heh, właśnie skończyłem budować podobne urządzonko. Działa w podobny sposób, różni się tylko zastosowaniem przekaźników bistabilnych (nie zmieniają swojego stanu nawet po wyłączeniu zasilania). Jedyny minus to bardziej skomplikowany sposób sterowania.

Zdalny sterownik urządzeń elektrycznych

• #17 29 Paź 2008 23:21
    295424
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 30 Paź 2008 07:57
    gajosisko
    Poziom 11  

Czy przekaźniki bistabilne są droższe - nie zwracałem na to uwagi (kupiłem na TME za 8,99). Poza tym musiałem cały układ upchnąć w większej puszce instalacyjnej (sam nie wiem jakim cudem się to udało).

Konstrukcji używam do sterowania źródłami światła w moim pokoju.
    Sterownik jest częścią właśnie projektowanego przeze mnie małego systemu - namiastki inteligentnego domu - który być może zaprezentuję na elektrodzie.

• #19 30 Paź 2008 13:31
    inventco.eu

Poziom 29  

Witam.
    a nie o wiele prościej jest po prostu zapisywać do wewnętrznego eproma stanu przekaźników a przy ponownym resecie procka niech sobie odczyta zapisane wcześniej wartości ?

Ja mam tak zrobiony sterownik do komputera.
    Niewazne co się dzieje po włczeniu zasilania zawsze wraca do stanu poprzedniego.
    Pozdrawiam
    Marek

• #20 01 Lis 2008 13:27
    MIRAZ
    Poziom 10  

Witam,
    czy możliwe jest udostępnienie przez autora kodu źródłowego programu mikroprocesora???

• #21 03 Lis 2008 16:54
    joozwa
    Poziom 31  

Gratulacje dla Autora za pomysł i wykonanie.
    Gdyby nie wspomniał, że dopuszcza rozbudowę układu, napisałbym, że właściwie można by to upakować bez wielkiego trudu w ATtiny2313 ;). Co do rozbudowy, to jak ktoś już napisał, przechowywanie stanów przekaźników w pamięci EEPROM byłoby świetnym i wygodnym rozwiązaniem. Zapis mógłby się odbywać na żądanie (pilot/przycisk przy uC) i miałby miejsce tylko wtedy, gdy zapisywana wartość byłaby inna, niż dotychczasowa (oszczędzanie pamięci ;)). Byłoby fajne cacko :D Ale i tak jest super :)
    Pozdrawiam

• #22 06 Lis 2008 18:58
    xerif
    Poziom 13  

Jedyne czego mi brakuje w tym projekcie to dioda sygnalizująca załączenie urządzenia przy każdym "porcie" ;)

• #23 07 Lis 2008 07:41
    joozwa
    Poziom 31  

A co za problem je dodać równolegle z cewkami przekaźników? (oczywiście z rezystorami ;)).
    Pozdrawiam