Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik radiowy o czestotliwosci ok 8GHz

26 Paź 2008 21:44 1212 4
  • Poziom 2  
    Witam mam prosbe o pomoc w budowie nadajnika o czest ok 8 GHz o zasiegu max 20-30 metrow. jestem tutaj nowy i nie mam pojecia co i jak moze ktos mogl by mi w tym pomoc lub jakis schemat podrzucic lub jakas literature.
    Z gory dziekuje za pomoc
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Dlaczego akurat 8GHz?
    Jakiś projekt do "szkoły"?
    Na tak małą odległość to można zrobić generator, nie trzeba od razu budować nadajnika :D .
    Zbudowanie takiego nadajnika/generatora nie jest łatwą rzeczą.
    W grę wchodzą linie mikro paskowe (precyzja ich wykonania) itp.
    Warto zobaczyć tutaj:
    http://www.mikrofale.net/technika_menu.html
    i tutaj:
    http://www.qsl.net/pa3gco/zelfbouw/blauwkap/bluecap.html
  • Poziom 22  
    Jakiej stabilności oczekujesz po tym generatorze. Jeżeli ma to słuzyć do komunikacji szerokopasmowej to naprościej będzie zastosować gotowy generator wyciągnięty z konwertera satelitarnego. Bluecap podany w linku powyżej ma wszystko na jednej płytce ale powinno Ci się udać wyciąć potrzebny fragment albo szukać konwertera który ma generator na osobnej płytce - odpada wtedy robota mechaniczna z wycinaniem kawałka obudowy zawierającego srubę strojącą. Samą pastylkę DRO należy wymienić na pracującą na 8GHz. Do kupienia za kilka euro w RF Elettronica (bez problemu wysyłają do Polski ale trzeba zrobić minimalne zamówienie na 30 euro).

Ewentualnie szukać gotowego generatora pracującego w tych okolicach na allegro - są obecnie albo były niedawno takie (kostka 30x50x20mm srebrzona), gość nie pisał w jakim zakresie pracują ale eksperymentowałem kiedyś z identycznym. Problem był tylko z dobraniem odpowiednich napięć zasilających (wymagane zewnętrzne rezystory!) Sprzedający był albo z Wrocławia albo z Katowic.

Jeżeli stabilnośc DRO Ci nie wystarcza to pozostaje Ci powielanie kwarcu i adaptacja gotowych rozwiązań - takich z filtrami zrobionymi na miedzianych kubkach służących do zaślepiania rur gazowych/CO.
    Ewentualnie zaprojektować takie coś samemu: synteza na ADF4107 pracująca na 2GHz - zaprojektowana z głową będzie mieć dosyć niskie szumy fazowe. Za nią wzmacniacz/powielacz MMIC np ERA3, filtr na 8GHz (kubek miedziany) i bufor na końcu też na MMIC. Do wykonania bez problemów na laminacie epoksydowym 0.5/0.8mm.
  • Poziom 29  
    sq6fmy napisał:
    szumy fazowe. Za nią wzmacniacz/powielacz MMIC np ERA3, filtr na 8GHz (kubek miedziany) i bufor na końcu też na MMIC. Do wykonania bez problemów na laminacie epoksydowym 0.5/0.8mm.

Napisz coś więcej jak zrobić powielacz z MMIC (o ile dobrze zrozumiałem)?
  • Poziom 22  
    Na początek polecam konstrukcje F6BVA. Poszukaj też opisów w amerykańskim QST - na ich stronie kiedyś widziałem opisy transwerterów których heterodyny miały MMIC + dioda dla wytworzenia harmonicznych + filtr mikropaskowy.