Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wolne kopiowanie z DVD na dysk twardy

prosiak_wej 26 Paź 2008 22:56 6844 6
  • #1 26 Paź 2008 22:56
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Witam!

Może i temat już był wałkowany, ale ciągle zamiast wyników wyszukiwania mam błąd, że strony nie ma. Także jakby coś było nie tak z postem - proszę o podpięcie pod właściwy.

Ale o problemie:

Wolne kopiowanie z DVD na dysk. Czytnik to nagrywarka DVD na SATA LG, dysk WD na SATA. Sterowniki zainstalowane, komputerek chodzi aż miło. Ale schody zaczynają się, gdy chcę odbudować bibliotekę mp3. Wkładam płytkę do napędu, w total commanderze kopiowanie. Najpierw transfer fajny, kilka mega, czas kilka minut. Po chwili transfer spada do około jednego mega a czas się zwiększa do ponad godziny. Transfer dysku (z drugiej partycji lub pendrajwa) jest OK, rzędu kilkunastu, przy pendrajwie - kilkudziesięciu mega. Napęd przetestowałem w Nero, wyniki:

Mam też zwykły DVD-ROM na ATA ale i na nim nie ma rewelacji. Dodam, że podczas palenia DVD transfer jest dobry, kilkanaście, kilkadziesiąt mega idzie spokojnie na płytę.

Wolnemu kopiowaniu towarzyszy przymulenie systemu, "klejenie" się wskaźnika myszy, przycinanie Winampa, na samego Menedżera Zadań trzeba poczekać z pół minuty. Jak ten się uruchomi, to nie widać wielkiego zużycia procesora, sam Commander zabiera średnio 3%.

Temperatury mam w porządku, jedyne co najcieplejsze, to dysk - około 44-50'C.

Konfiguracja sprzętowa:
    Athlon64 3200 (2200MHz), 1GB RAM (2x512MB Kingston CL2,5, single channel), Dysk WD 250GB SATA, DVD-RAM LG SATA, DVD-ROM LG ATA, W sloty wsadzone:
    ATI Raden 9550 128MB 64bit
    Philips 7134 (Tuner TV)
    SB Live!
    SB PCI
    Skystar 2 PCI rev. 2.6D

Dodam, że w tej konfiguracji komputer służy mi już długi czas, przekraczający rok.

0 6
  • #2 26 Paź 2008 23:08
    Damian_x
    Poziom 18  

Przetestuj dysk programem HD Tune.

0
  • #3 26 Paź 2008 23:20
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Przed chwilą zapodałem mu HD Tach i nie pokazał nic niepokojącego. Górny wykres na średnio 50 parę mega, dolna tabelka na 132MBps.

Jak kopiuję dane z pendrajwa na dysk to też mam wolno... 3 mega maksymalnie, a pendrajw potrafi się rozbujac do 25MBps przy odczycie...
    ----------
    A może dysk po wytrwałej dwuletniej pracy w końcu się kończy...? W sumie to wolałbym się teraz o tym dowiedzieć i pod koniec tygodnia po wypłacie kupić nowy dysk, niż się dowiedzieć o konieczności jego kupna, gdy ten już padnie na amen...
    ----------
    Dodam, że mój od spodu wygląda mniej~więcej tak, jak dysk w teście: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2643-13 tzn. płytka wygląda na bardzo przygrzaną. Jednak wyglądał już tak parę tygodni od założenia go jako świeżego i nie przeszkadzało to w pracy.

0
  • #4 27 Paź 2008 01:23
    Pieron
    Poziom 31  

Jeśli dobrze zrozumiałem to masz problem z kopiowaniem DVD. HDD nie ma z tym nic wspolnego. Poprostu dane na twojej płytce DVD stają się pomału niewidoczne, i zaniedługo plytka bedzie sie nadawała do kosza, O ile jest jeszcze do odratowania możesz spróbować programem Isobuster lub UltraISO cos z tej plytki jeszcze wyciagnac lub jesli masz 2 napedy kopiowac z plyty na plyte np.w nero wlaczajac ignorowanie bledu odczytu ( wtedy czytany jest sektor tak dlugo dopóki nie wyczyta danych, wtedy przechodzi do nastepnego. (widze to czarno)

Jesli chodzi o twój Dysk HDD to mozesz wyczytać informacje S.M.A.R.T o kondycji twojego HDD programem HD Tune.

Do ratowania danych z plyty DVD mozesz spróbowac też program CD/DVD Diagnostic 3.0.0 Build 70

0
  • #5 27 Paź 2008 08:54
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Płytka nie ma nic do gadania, została wypalona najwyżej tydzień temu celem backupu. Z kolei z DVD na pendrajwa idzie dobra prędkość.

Info SMART z Everesta:

0
  • #6 28 Paź 2008 21:59
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Dziś wymontowałem płytę z komputera, wymieniłem wszystkie elektrolity. Niestety, nie pomogło to w ogóle w utrzymaniu stabilności podczas kopiowania DVD > HDD. Dla ciekawości przetestowałem pamięć - zero błędów. Może karty w PCI blokują...?

Dodano po 4 [minuty]:

P.S.
    Wrzuciłem też oryginalną, tłoczoną płytę DVD. Kopiowanie pliku o wadze 1GB zaczynało się prędkością ponad 8MB/s i zaczęło spadać do zaledwie 500kb/s. Przy obu napędach to samo...

Dodano po 6 [minuty]:

Przy kopiowaniu z płyty CD pliku .avi sytuacja taka sama - szybko się zaczyna, a po chwili transfer spada poniżej 1 mega a komputer przestaje reagowac normalnie.

Dodano po 4 [minuty]:

Z pendrajwa wszystko jak wyżej... Wniosek, do jakiego dochodzę na razie - twardy dysk, mimo dobrych winików testów, zaczyna wchodzić do grobu.
    Miałem kiedyś 40GB Samsunga, żadnych badsektorów, testy OK, ale nie rozwijał skrzydeł przy kopiowaniu i wówczas mulił się komputer. Sprzedałem go i był spokój :D
    Jak do czwartku się nic nie zmieni, bądź nie będzie dobrego pomysłu, jak to dziadostwo ruszyć, zamawiam nowy dysk (postawię chyba na Seagate) bo w piątek będzie wypłata :)

Dodano po 17 [minuty]:

I kolejny test... Podłączyłem pod ATA stary dysk WD 8GB. Kopiowanie DVD > HDD prędkość średnia 2,5MB/s, co biorąc pod uwagę starość i (stosunkowo) wolność dysku jest wynikiem zadowalającym. Kupuję dysk. A ten co mam - poświęce kiedyś 'trochę czasu' i zarzucę mu gruntowne testowanie programem diagnostycznym WD a potem dokładny format niskiego poziomu.

Dodano po 12 [minuty]:

Co potwierdza poniższy obrazek:

0
  • #7 01 Lis 2008 11:02
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Temat zamykam, bo:

1. Dysk umierał i wymieniłem go na nowy;
    2. Kupiłem dysk Seagate ST3500320AS (500GB, SATA2, 32MB cache)
    3. Mimo obaw, dysk 500GB śmiało ruszył na mojej płycie (MSI K8N Neo V2.0), temat, który poruszyłem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1129894

Teraz podczas kopiowania (z nagrywarki LG, SATA) transfer się rozpoczyna od 3 mega, średnio wynosi 8 mega i dochodzi nawet do 11 mega. Komputer działa stabilnie, się nie obciąża. W przyszłym tygodniu kupię kontroler SATA na PCI i dysk podłączę do drugiego komputera - tam mu dam wszystkie testy, format niskiego poziomu i inne procesy diagnostyczno-ożywiające.

0
  Szukaj w 5mln produktów