Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda poboru prądu. Jak zrobić i podłączyć?

27 Paź 2008 09:03 1060 6
  • Poziom 19  
    Jak zrobić i jak podłączyć diodę, która sygnalizowałaby pobór prądu większy niż np. 2A. Proszę też o wyjaśnienie co trzeba zmienić w schemacie aby dioda włączała się przy innym amperażu. Jest mi to potrzebne ponieważ chcę zrobić linijkę diod. Każda z nich zaświeca się pod innym obciążeniem np. P
  • Testo
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Należy zastosować konwerter prąd / napięcie. Najprostszym jest rezystor włączony w obwód prądowy. Moc i wartość należy dobrać w zależności od maksymalnego prądu w obwodzie i dopuszczalnego spadku napięcia. Dobrym rozwiązaniem jest rezystor 0,1Ω i dodatkowo wzmacniacz operacyjny. Z jego wyjścia możesz sterować np. UL 1980 lub inny linijki diodowej.

Pzdr.
  • Testo
  • Poziom 19  
    A nie dało by się jakoś prościej (pare rezystorów, kondensatorów) bez scalaków. I proszę o jakiś schemat ( może być link )
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Ten układ nie spełni oczekiwań. Należy pamiętać, że parametrem wejściowym jest prąd. Już przy 2A na rezystorze wydzieli się około 24W. Dodatkową wadą jest duży spadek napięcia w obwodzie monitorowanym.

Pzdr.
  • Poziom 37  
    No fakt podałem przykład wskaźnika napięcia, wskaźnika prądu nie da się zrobić na samych rezystorach.
  • Poziom 19  
    Jeśli się nie da na samych rezystorach to poradźcie mi na jakich układach scalonych to zrobić. Dokładnie to chodzi mi o linijkę diodową. Pierwsza dioda zaświecała by się po włączeniu zasilacza (niebieska). Druga przy poborze prądu 0,8A (zielona). Trzecia 1,6A (żółta). Czwarta 2,4 A(czerwona). Najlepiej jakiś schemat i wyjaśnienie co zmienić aby granica ( np. 2A, 3A) się zwiększyła lub zmniejszyła.