Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary podstawowych parametrów wzmacniacza.

27 Paź 2008 11:26 4681 4
  • Poziom 10  
    Witam, mam takie pytanie. W jaki sposób ( jakimi urządzeniami i jak) dokonać takich parametrów wzmacniacza jak:

Współczynnik zawartości harmonicznych
    Współczynnik zniekształceń intermodulacyjnych
    Czułość wzmacniacza
    Sprawność wzmacniacza
    Znamionowa moc wyjściowa
    Pasmo przenoszenia
    Dolna częstotliwość
    Górna częstotliwość graniczna
    Impedancja wyjściowa (wewnętrzna)
    Stosunek sygnał / szum

??

Proszę o pomoc.
  • Poziom 30  
    Temat wery ciekawy ! Od dawna czytając różne fora nie spotkałam się z urządzeniem do sprawdzania realnych parametrów wzmacniacza i określania ich rzeczywistej mocy oraz pasma aby obalać mity o hiper mocach i mega basach podawanych przez producenta .
    Dobre by było coś takiego dla wzmacniaczy audio jak hamownia dla silników spalinowych aby zmierzyć moc i parametry .

Moderowany przez Artur k.:

Post nie na temat!

• Admin grupy audio
    popcio11 napisał:
    Współczynnik zawartości harmonicznych

Przy pomocy miernika zniekształceń.
    popcio11 napisał:
    Czułość wzmacniacza

Czułość, to wartość napięcia wejściowego, przy którym wzmacniacz osiąga moc znamionową.
    popcio11 napisał:
    Sprawność wzmacniacza

Jak każdą inną sprawność. Stosunek mocy oddanej, do mocy popranej ze źródła zasilania
    popcio11 napisał:
    Znamionowa moc wyjściowa

Miernikiem mocy wyjściowej.
    popcio11 napisał:
    Pasmo przenoszenia

Przedział częstotliwości, dla których nieliniowość charakterystyki przenoszenia nie jest większa niż 1.5dB
    popcio11 napisał:
    Dolna częstotliwość

Częstotliwość przy której następuje spadek wzmocnienia o 3dB (od strony niskich częstotliwości).
    popcio11 napisał:
    Górna częstotliwość graniczna

Jak wyżej, tyle że od strony wysokich częstotliwości.
    popcio11 napisał:
    Impedancja wyjściowa (wewnętrzna)

http://www.ftj.agh.edu.pl/zej/materials/laboratoria/jadrowa/apH.pdf
    popcio11 napisał:
    Stosunek sygnał / szum

Odstęp napięcia szumów własnych wzmacniacza od "czułości", czyli napięcia przy którym wzmacniacz osiąga moc znamionową. Wyrażane w dB.

Zdefiniowałem pojęcia, wystarczy się chwilę zastanowić i łatwo można dojść do wniosków jak to mierzyć.

Właściwie w warunkach domowych można dokonać jedynie pomiaru mocy wyjściowej, do tego celu wystarczy rezystor o żądanej rezystancji (np. 4Ω) i woltomierz pracujący w szerokim zakresie częstotliwości. Można użyć zwykłego miernika i mierzyć przy częstotliwości 50Hz, jednak nie jest to pomiar zgodny z normami.

Do wykonania pozostałych pomiarów należy mieć odpowiedni sprzęt pomiarowy: miernik zniekształceń, oscyloskop, odpowiednie woltomierze, generator przestrajany.

Napisz coś więcej o tych pomiarach (do czego potrzebne), jeśli chcesz mierzyć w domu to tak jak napisałem wyżej, bez sprzętu ciężka sprawa. Jeśli potrzebujesz do szkoły to przecież w protokołach wszystko jest napisane.
  • Poziom 10  
    No tak, wiedziałem że czegoś nie napisałem, chodzi mi o wzmacniacz MOCY, pracujący w klasie D... klasa wzmacniacza nie ma znaczenia, ale bardziej chodzi o to w jaki sposób zabrać się do mierzenia tych parametrów.

Pomiary będą mi potrzebne do testowania wzmacniacza. Mam dostęp do sprzętu.

Może ma ktoś przykładowe pomiary z tego zakresu pomiarów ??

Dzięki za pomoc :)
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Nie rozumiem, podałem przecież definicje podstawowych parametrów, pomyśleć trzeba chwilę i będzie wiadomo jak zmierzyć. Co mam Koledze podać? Zmierzyć jakiś wzmacniacz i podać wyniki pomiarów?

Proszę bardzo, zmierzyłem moc - fabryczny JVC A-X1.
    Moc wyjściowa 32,4W/8Ω - sygnał testowy sin 1Khz
    Pomiaru dokonałem poprzez pomiar napięcia na rezystorze bezindukcyjnym 8Ω. Użyte przyrządy: Generator G-502, woltomierz V-541, oscyloskop CQ-620, kalkulator.
    Obserwując przebieg sygnału na oscyloskopie ustawiłem najwyższą amplitudę sygnału z generatora nie powodującą przesterowania. Odczytałem wartość napięcia na rezystorze obciążającym i obliczyłem moc korzystając ze wzoru P=U²/R.

Pomiar zniekształceń sprowadza się do umiejętności obsługi miernika zniekształceń (ja nie mierzyłem, bo na szybko nie mogłem znaleźć kabelka).
    Charakterystykę przenoszenia wyznacza się punkt po punkcie podając na wejście sygnał o stałej amplitudzie, dokonujemy jedynie zmiany jego częstotliwości i notujemy wskazania woltomierza mierzącego napięcie wyjściowe przy zadanych częstotliwościach (nie mierzyłem, bo jest to czasochłonne).
    Np. przyjmujemy, że mierzymy od 10Hz do 30Khz, wybieramy z tego zakresu częstotliwości np. 10Hz, 15Hz, 20Hz, 25Hz, 30Hz, 40Hz, 50Hz, 60Hz, 80Hz, 100Hz, 200Hz itd. do 30Khz (im więcej punktów tym dokładniejsza charakterystyka), podajemy przebiegi sin o tych częstotliwościach na wejście wzmacniacza pilnując by każdy miał tą samą amplitudę (konieczny woltomierz m.cz.) i notujemy wskazania woltomierza włączonego na wyjściu wzmacniacza. Następnie nanosimy wartości wskazane przez woltomierz na układ współrzędnych, oś rzędnych to wartości odczytane z woltomierza, oś odciętych to częstotliwości jakie sobie przyjęliśmy do pomiaru. Punkty łączymy prostą i mamy charakterystykę przenoszenia.
    Z tego możemy wyznaczyć od razu górną i dolną częstotliwość graniczną. Będą to częstotliwości przy których następuje spadek wzmocnienia (a co za tym idzie napięcia na wyjściu) o 3dB.

Przykładowy schemat stanowiska pomiarowego do wyznaczania pasma przenoszenia przedstawiam poniżej:
    Pomiary podstawowych parametrów wzmacniacza.
    Od lewej - G generator, nieco wyżej V woltomierz którym pilnujemy amplitudy sygnału z generatora, dalej wzmacniacz i na końcu drugi woltomierz (jego wskazania nanosimy na wykres).