Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiary podstawowych parametrów wzmacniacza.

popcio11 27 Oct 2008 11:26 5596 4
Testo
    popcio11
    Level 10  
    Witam, mam takie pytanie. W jaki sposób ( jakimi urządzeniami i jak) dokonać takich parametrów wzmacniacza jak:

Współczynnik zawartości harmonicznych
    Współczynnik zniekształceń intermodulacyjnych
    Czułość wzmacniacza
    Sprawność wzmacniacza
    Znamionowa moc wyjściowa
    Pasmo przenoszenia
    Dolna częstotliwość
    Górna częstotliwość graniczna
    Impedancja wyjściowa (wewnętrzna)
    Stosunek sygnał / szum

??

Proszę o pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Testo
    bruns
    Level 30  
    Temat wery ciekawy ! Od dawna czytając różne fora nie spotkałam się z urządzeniem do sprawdzania realnych parametrów wzmacniacza i określania ich rzeczywistej mocy oraz pasma aby obalać mity o hiper mocach i mega basach podawanych przez producenta .
    Dobre by było coś takiego dla wzmacniaczy audio jak hamownia dla silników spalinowych aby zmierzyć moc i parametry .

Moderated By Artur k.:

Post nie na temat!

• Testo
    Artur k.
    Admin of Audio group
    popcio11 wrote:
    Współczynnik zawartości harmonicznych

Przy pomocy miernika zniekształceń.
    popcio11 wrote:
    Czułość wzmacniacza

Czułość, to wartość napięcia wejściowego, przy którym wzmacniacz osiąga moc znamionową.
    popcio11 wrote:
    Sprawność wzmacniacza

Jak każdą inną sprawność. Stosunek mocy oddanej, do mocy popranej ze źródła zasilania
    popcio11 wrote:
    Znamionowa moc wyjściowa

Miernikiem mocy wyjściowej.
    popcio11 wrote:
    Pasmo przenoszenia

Przedział częstotliwości, dla których nieliniowość charakterystyki przenoszenia nie jest większa niż 1.5dB
    popcio11 wrote:
    Dolna częstotliwość

Częstotliwość przy której następuje spadek wzmocnienia o 3dB (od strony niskich częstotliwości).
    popcio11 wrote:
    Górna częstotliwość graniczna

Jak wyżej, tyle że od strony wysokich częstotliwości.
    popcio11 wrote:
    Impedancja wyjściowa (wewnętrzna)

http://www.ftj.agh.edu.pl/zej/materials/laboratoria/jadrowa/apH.pdf
    popcio11 wrote:
    Stosunek sygnał / szum

Odstęp napięcia szumów własnych wzmacniacza od "czułości", czyli napięcia przy którym wzmacniacz osiąga moc znamionową. Wyrażane w dB.

Zdefiniowałem pojęcia, wystarczy się chwilę zastanowić i łatwo można dojść do wniosków jak to mierzyć.

Właściwie w warunkach domowych można dokonać jedynie pomiaru mocy wyjściowej, do tego celu wystarczy rezystor o żądanej rezystancji (np. 4Ω) i woltomierz pracujący w szerokim zakresie częstotliwości. Można użyć zwykłego miernika i mierzyć przy częstotliwości 50Hz, jednak nie jest to pomiar zgodny z normami.

Do wykonania pozostałych pomiarów należy mieć odpowiedni sprzęt pomiarowy: miernik zniekształceń, oscyloskop, odpowiednie woltomierze, generator przestrajany.

Napisz coś więcej o tych pomiarach (do czego potrzebne), jeśli chcesz mierzyć w domu to tak jak napisałem wyżej, bez sprzętu ciężka sprawa. Jeśli potrzebujesz do szkoły to przecież w protokołach wszystko jest napisane.
    popcio11
    Level 10  
    No tak, wiedziałem że czegoś nie napisałem, chodzi mi o wzmacniacz MOCY, pracujący w klasie D... klasa wzmacniacza nie ma znaczenia, ale bardziej chodzi o to w jaki sposób zabrać się do mierzenia tych parametrów.

Pomiary będą mi potrzebne do testowania wzmacniacza. Mam dostęp do sprzętu.

Może ma ktoś przykładowe pomiary z tego zakresu pomiarów ??

Dzięki za pomoc :)
  • Helpful post
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Nie rozumiem, podałem przecież definicje podstawowych parametrów, pomyśleć trzeba chwilę i będzie wiadomo jak zmierzyć. Co mam Koledze podać? Zmierzyć jakiś wzmacniacz i podać wyniki pomiarów?

Proszę bardzo, zmierzyłem moc - fabryczny JVC A-X1.
    Moc wyjściowa 32,4W/8Ω - sygnał testowy sin 1Khz
    Pomiaru dokonałem poprzez pomiar napięcia na rezystorze bezindukcyjnym 8Ω. Użyte przyrządy: Generator G-502, woltomierz V-541, oscyloskop CQ-620, kalkulator.
    Obserwując przebieg sygnału na oscyloskopie ustawiłem najwyższą amplitudę sygnału z generatora nie powodującą przesterowania. Odczytałem wartość napięcia na rezystorze obciążającym i obliczyłem moc korzystając ze wzoru P=U²/R.

Pomiar zniekształceń sprowadza się do umiejętności obsługi miernika zniekształceń (ja nie mierzyłem, bo na szybko nie mogłem znaleźć kabelka).
    Charakterystykę przenoszenia wyznacza się punkt po punkcie podając na wejście sygnał o stałej amplitudzie, dokonujemy jedynie zmiany jego częstotliwości i notujemy wskazania woltomierza mierzącego napięcie wyjściowe przy zadanych częstotliwościach (nie mierzyłem, bo jest to czasochłonne).
    Np. przyjmujemy, że mierzymy od 10Hz do 30Khz, wybieramy z tego zakresu częstotliwości np. 10Hz, 15Hz, 20Hz, 25Hz, 30Hz, 40Hz, 50Hz, 60Hz, 80Hz, 100Hz, 200Hz itd. do 30Khz (im więcej punktów tym dokładniejsza charakterystyka), podajemy przebiegi sin o tych częstotliwościach na wejście wzmacniacza pilnując by każdy miał tą samą amplitudę (konieczny woltomierz m.cz.) i notujemy wskazania woltomierza włączonego na wyjściu wzmacniacza. Następnie nanosimy wartości wskazane przez woltomierz na układ współrzędnych, oś rzędnych to wartości odczytane z woltomierza, oś odciętych to częstotliwości jakie sobie przyjęliśmy do pomiaru. Punkty łączymy prostą i mamy charakterystykę przenoszenia.
    Z tego możemy wyznaczyć od razu górną i dolną częstotliwość graniczną. Będą to częstotliwości przy których następuje spadek wzmocnienia (a co za tym idzie napięcia na wyjściu) o 3dB.

Przykładowy schemat stanowiska pomiarowego do wyznaczania pasma przenoszenia przedstawiam poniżej:
    Pomiary podstawowych parametrów wzmacniacza.
    Od lewej - G generator, nieco wyżej V woltomierz którym pilnujemy amplitudy sygnału z generatora, dalej wzmacniacz i na końcu drugi woltomierz (jego wskazania nanosimy na wykres).