Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmienić obroty wiertarki stołowej!!!

krzychu12 11 Mar 2004 20:42 4141 7
  • #1 11 Mar 2004 20:42
    krzychu12
    Poziom 11  

Cześć!!!
    Mam wiertarke stołową, taka warsztatowa i chciałbym mieć w niej rególowaną płynność obrotów.
    Wiertarka posiada silnik na prąd zmienny.
    Najlepszy do tego byłby falownik, ale takiego nie posiadam, a poza tym zajmuje dużo miejsca. Inny sposób to przeróbka kół pasowych, ale nie mam do tego narzedzi.
    Mam pytanie w jaki najprostrzy sposób można zmienić prędkość brotów silnika na 230 V zmiennego???

0 7
  • #2 11 Mar 2004 20:48
    dex
    Poziom 27  

chyba trzeba by znac najpierw co to dokladnei za rodzaj silnika, a pozniej metode dobrac.Cos mi sie kojarzy jak nie duza moc to jakis Triak , jak duza to 2 tyrystory.Ale czy jego mozna regulowac tylko wartoscia napiecia..?Poecam dzial Energoelektronka

0
  • #3 11 Mar 2004 21:32
    bkm
    Poziom 12  

W wiertatkach stołowych zwykle stosuje się silniki indukcyjne klatkowe,
    sterować tym silnikiem można właściwie tylko falownikiem.

0
  • #5 12 Mar 2004 20:48
    krzychu12
    Poziom 11  

Tak to jest silnik jednofazowy, klatkowy.

0
  • #6 12 Mar 2004 21:11
    elektryk hobbysta
    Poziom 11  

Obroty w silnikach indukcyjnych zależą od częstotliwości sieci a nie od napięcia tak więc regulacja może odbywać się poprzez zmianę częstotliwości. Poza tym falowniki są drogie. dla silnika 1kW może kosztować 2-3tys zł.
    Co do zmiany napięcia to częściowo można zmieniać napięcie , zmnieszać go ale to działa w ten sposób, że silnik ma mniejszą moc i jast przeciążany i dlatego zmniejsza obroty.
    Ja myślę że może dobrym rozwiązaniem byłoby wyrzucenie tago silnika i kupienie w markecie jakiejś wiertarki o mocy ok 1kW i tą wiertarkę sprzęgnąć mechanicznie. Tam też jest regulacja obrotów.

0
  • #7 12 Mar 2004 23:31
    dex
    Poziom 27  

no to tylko zmiana czestotliwosci z uwzglednieniem U/f=const

0
  • #8 13 Mar 2004 18:44
    krzychu12
    Poziom 11  

Pomyśle nad ta wiertrką z super marketu.
    Dzięki wszystkim za zainteresowanie.

0