Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak zbudować spawarke inwerterową

mac9366 27 Oct 2008 18:21 28593 38
Tespol
    mac9366
    Level 13  
    Jak zbudować spawarke inwerterową ? Może ktoś posiada jakiś prosty schemacik lub wykonał by ją dla mnie , ponieważ jestem w tym kompletnie zielony. Interesuje mnie żeby miała ze 200a(ewentualnie od 150a) (jak by sie dalo to najlepiej w pracy ciągłej), zasilanie 230v .Waga obojęta. Prosze o nie pisanie żeby kupić jakąś chinszczyzne bo mam jej dosyć a jak widze je na allegro to ... . Prosze o pilną odpowiedz.
  • Tespol
    janek_66
    Level 19  
    Proponuję w wyszukiwarkę Elektrody wrzucić hasło - DEDRA. Jest to tania spawarka inwertorowa i wiele osób ją wychwala. Reasumując - za tą cenę nie opłaca się wykonywać własnych konstrukcji.
  • Tespol
    mac9366
    Level 13  
    a jaki budżed pan proponuje do tej inwestycji
    kalasz20
    Level 26  
    Dlaczego sie pytam , zbudowałem takie urządzenie na pracę dyplomową i koszty badań , eksperymentów wyniosły mnie ponad 3000zł i wciąż ( po obronie) musze ją jeszcze ulepszyć. Koszt zbudowania porządnego inwertera do pracy ciągłej może wynieść 1500-2000zł. Jakie posiada Pan zabezpieczenie sieciowe , bo przy 150A do pracy ciągłej minimum to C25.
    Ma Pan jakieś niemiłe doświadczenia z inwerterami chińskimi?
    Pozdr
    olinek2
    Level 23  
    janek_66 wrote:
    Proponuję w wyszukiwarkę Elektrody wrzucić hasło - DEDRA. Jest to tania spawarka inwertorowa i wiele osób ją wychwala. Reasumując - za tą cenę nie opłaca się wykonywać własnych konstrukcji.

Nie opłaca się, uargumentuj to, bo imo dedra to jedno wielkie ...
    Mariuszczs
    Level 19  
    Za tą cenę nie opłaca się napewno, a Dedrę sobie ludzie chwalą więc nie ma o czym gadac, tym bardziej że ma gwarancję. Gwarancja się skończy za dwa lata - jak ktoś umie zbudowac inwerter to i dedre po gwarancji naprawi.
    Ja kupiłem za to Inwerter Zosia 200A, spawa wyśmienicie elektrodą, Tigiem dopiero się na niej uczę ale też widze że jest OK. I wylicytowałem ją za niecałe 800 zł .

Niepowiem że schemat nie przydałby się na alektrodzie, ale raczej żeby to było urządzenie ponad 300A bo narazie chińskie w tym zakresie są drogie.
    kalasz20
    Level 26  
    Zosia TIG 200A to praktycznie Dedra z pewnymi zmianami i dodatkami , sam robileś zdjęcia jej wnętrza , miałem i ja Dedrę w celu sprawdzenia i nadaje się jedynie dla majsterkowiczów chcących coś przysmarkać od czasu do czasu , chodzi mi głównie o solidność wykonania i jakość elementów , ale wiadomo - cena wyjaśnia wszystko , serwis tej spawarki jest nieopłacalny , wszystkie wtyczki ubabrane klejem , co nie ruszysz jakiejś srubki to urywa się gwint , mało kto bedzie chciał się z tym chrzanić aby zarobić 50zł , bo placic za naprawe 50% wartości sprzętu nikomu się nie bedzie chciało.
    Pozdr
    olinek2
    Level 23  
    Swoją drogą ciekawi mnie ile mają realnie prądu na wyjściu te zabawki.
    pipałosia
    Level 27  
    Jest opis takiej spawarki na elektrodzie ale nie mam teraz czasu szukać .Wstaje o 5 00 znajdę podeślę
    Mariuszczs
    Level 19  
    Bardzo dziwne stwierdzenie że można tym spawac od czasu do czasu. Znajomy dorabia sobie min tym tigiem spawając układy wydechowe z kwasówki i też ze zwykłej stali i jego opinia skłoniła mnie do kupna tego chińczyka -zbierałem na coś droższego ale...
    U niego zośka spawa non stop.
    Jakości wykonania pewnie da się czepic w każdym egzemplarzu. U mnie był za luźny gwint prądowy od uchwytu i jeden płaskownik w środku licho wygląda. Ale cena jaką zapłaciłem zwróci się w jeden dzień spawania.

Na allegro sprzedaje ( albo sprzedawał ) użytkownik TR401 schematy inwertera własnie, ale pisałem maile do osób które ten schemat zakupiły i nikt nie zdołał tego wykonac ( były różne problemy )
    Może ktoś z tych osób które zakupiły podzieli się schematem.
    kalasz20
    Level 26  
    Hmm , dla mnie dziwne jest twierdzenie że Dedra to sprzęt bardzo dobry , przejrzyj sobie temat o Dedrze , i zobacz ile osób miało z nią kłopoty i po paru dniach odnosili do wymiany. Po co kupować Kemppi za 5tys jak mozna mieć Dedre za 0,5tyś :?: Co z tego że Twojemu znajomemu podpadł w miarę dobry egzemplarz , ale to nie oznacza że takie są wszystkie. Nabierze Twój znajomy zleceń i wysiądzie mu sprzęt , co wtedy? Pół biedy jak ma Castoramę pod domem. Na początek do nauki na pewno sie powinna nadać , ale do wyteżonej pracy lepiej kupić coś solidnego. Co do spawarki z Allegro to był już o tym temat , i schemat też jest na Elektrodzie , wystarczy poszukać tylko nie wiem po co bo to działać nie będzie.
    Pozdr
    Mariuszczs
    Level 19  
    OK - napewno jest awaryjniejsza od Kempi, ale też nikt kempi za 50 zł nie naprawi w serwisie mimo że przyjemnie się ten sprzęt rozkręca i skręca i nic się nie rozlatuje przy okazji - naprawa będzie w setkach conajmniej.
    Ja zarabiam pracując migomatem, więc kupiłem Bestera bo miałem Einhella i się sypał non stop. Bester jest dobrej jakości - jedzie non stop od ponad roku i nie był drogi.
    Inwertery firmowe są drogie i się cieszę że chińczyki skopiowali te spawareczki bo mnie na nią stac.

Idelnym wyjściem ( kompromisem ) byłby schemacik sprawdzony, który ktoś uruchomił i działa dobrze. Ja np mógłbym wybulic 1500 zł za kompletną uruchomioną elektronikę TIGA AC/DC według tego schematu ( bo cienki jestem w elektronice ) a resztę jak obudowę i uchwyt to już sam. Schemat ogólnie dostępny, dużo osób chocby na forum z zapleczem technicznym do napraw.
    Niestety firmy poświęcają dużo pieniędzy na konstruowanie inwerterów tak żeby spawały dobrze i miały funkcji opór.
    Chińczyki dobierają się do dokumentacji i mają schemacik bez żadnych badań - musi działac super jak elementy są dobrej jakości, a że nie wszystkie są to już wiadomo .
    Ciężko będzie pojedyńczej osobie zrobic bezproblemową spawarkę za małe pieniądze.

A żeby udownodnic że nie nakłaniam do kupowania chińszczyzny to się pochwalę że złamała ( prawie sama )mi się długa fajka w Zosi osłaniająca elekrodę. Skleic się nie dało więc kupiłem inną jakiś tam standard - okazał się gwint mniejszy, więc postanowiłem wykorzystac częśc ze złamanej fajki i nagwintowac w srodku i razem skręcic. Przy gwintowaniu rozpadło się na pół bo było z aluminium sprytnie oksydowane na kolor mosiądzu :)
    Tym czasem złamałem elektrodę na pół i spawam na krótkiej fajce. Na pocieszenie spawy wychodzą super.
    mac9366
    Level 13  
    dedry niechcę bo ma napisane ze ma niby 200a ale złączki (od przewodów spawalniczych) mają obciązenie max 180a
    prez8s
    Level 33  
    Mariuszczs wrote:

Ja kupiłem za to Inwerter Zosia 200A, spawa wyśmienicie elektrodą, Tigiem dopiero się na niej uczę ale też widze że jest OK. I wylicytowałem ją za niecałe 800 zł .

Heh, ;) wiem u kogo to wylicytowales, bo to jest jeden i ten sam sprzedawca i wystepuje pod wieloma nickami na allegro, niestety jego sprzęt jest ponaprawowy. Rozbierz i zobacz co bylo robione.

Dodano po 8 [minuty]:

mac9366 wrote:
    dedry niechcę bo ma napisane ze ma niby 200a ale złączki (od przewodów spawalniczych) mają obciązenie max 180a

Pospawaj sobie dedrą i dopiero potem ocen czy oplaca ci sie wybulic kilka razy wiecej i bawic sie samemu w budowe spawarki, ktora wcale lepiej spawac nie będzie, no chyba ze zrobisz sobie uklady antistik, HF, itd.., ale to juz wyjdzie taniej kupic jakiegos shermana, lub magnum. Pozatym jakbys potem chcial odsprzedać tą samoróbke, to będzie wielki problem ze sprzedaniem.
    olinek2
    Level 23  
    Wielki problem ze sprzedażą ?? Oj mylisz się baardzo.
    prez8s
    Level 33  
    olinek2 wrote:
    Wielki problem ze sprzedażą ?? Oj mylisz się baardzo.

jak podasz ze samorobka to obecnie nie dostaniesz nawet polowy tego co dedra, widziałem niedawno jedną taką aukcje
    lechoo
    Level 39  
    mac9366 wrote:

Poczytaj wątek dotyczący tej Dedry - jest w nim podane, że maksymalny (zmierzony) prąd wynosi około 170-180A.
    Tak jak zasugerował Kolega kalasz20 - produkcja jednostkowa spawarki w warunkach domowych nie jest ekonomicznie uzasadniona, sprzęt pomiarowy też sporo kosztuje, a bez doświadczenia w układach impulsowych nie warto się zabierać za budowę takiej spawarki...
    olinek2
    Level 23  
    Ech widzisz, wszystko zależy od tego jak robisz i z jakich komponentów. Ja swoją sprzedałem dla jednego znajomego, który katuje ją ostro i jest bardzo zadowolony, a już niebawem roczek minie.
    Wcale się nie zgodzę że trzeba wiele elementów napsuć zanim się zrobi dobrze, na 3 spawarki popsułem 2 pary IGBT, raz z własnej głupoty, a raz z tego że posłuchałem "rady".
    lechoo
    Level 39  
    Olek - będziesz mi to chyba do końca życia wypominał... ;)

Konkretnie to chodziło w tym przypadku o podkładki termoprzewodzące pod tranzystory. Okazało się, że silikonowe zupełnie do tego celu się nie nadają, należy stosować cienkie mikowe albo ceramiczne z tlenku glinu, ew. bez podkładek pamiętając o dobrym odizolowaniu radiatorów od siebie i obudowy.
    Mam nadzieję, że ta drobna rada przyda się w przyszłości wszystkim konstruktorom spawarek.
    Pozdrawiam :)
    olinek2
    Level 23  
    Nie no nawet nie mówiłem o Tobie Leszku, nawet przez myśl mi nie przeszło :]
    Co do przekładek w moim arcie który mam nadzieję się opublikuje niebawem jest test który ujawnia współczynniki C/W zmierzone na specjalnej stacji.
    RADASSS
    Level 14  
    jak zbudować spawarke inwerterową
    Są szanse, że będzie działać, pomijając niebezpieczeństwo wymiany wielu elementów w przypadku przebicia mosfetów ? Elementy takie jak na schemacie bo takie akurat mam. Wysokie taktowanie ok. 150kHz bo przy BUZ11 widziałem 110 kHz, niech się grzeje, chłodzenie went. trochę pomoże. Rdzeń z 3C90. MOSFET'ów ewentualnie 2x2.
    Nie będzie uzywana do pracy ciągłej.
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/International_Rectifier/irfp360.pdf
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/ON_Semiconductor/mbr20200ct-d.pdf
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/ON_Semiconductor/byw29-d.pdf
    lechoo
    Level 39  
    Widziałem już gdzieś ten schemat, to nieudolna próba modyfikacji spawarki z Elektroniki Praktycznej. Układu push-pull z odczepem nie stosuje się przy zasilaniu sieciowym.
    Poszukaj na elektrodzie wątku o tytule "Minispawarka", na pierwszej stronie będzie schemat dosyć prostej spawarki. Polecam lekturę całego wątku, sporo się nauczysz...
    RADASSS
    Level 14  
    Nie pytam jak wpierw nie poczytam i umknęło chyba mojej uwadze dlaczego ?:
    Quote:
    Układu push-pull z odczepem nie stosuje się przy zasilaniu sieciowym.
    '
    Nauki nigdy za wiele, a tak przy okazji mam na swoim koncie przetworke sieciową 600 W - zasila awaryjnie prawie cały dom, 600 W na EE65 do woofera i wzmacniacz 2x 700W na Tripath.
    lechoo
    Level 39  
    Witam, ja nie kwestionuję Twojej wiedzy... to bardzo dobrze, że masz już doświadczenie z układami impulsowymi większej mocy, na pewno przyda się przy budowie spawarki.
    Do push-pull z odczepem potrzebowałbyś tranzystorów na napięcie min. 800V (2-krotne napięcie zasilania 320V + ew. oscylacje i przepięcia), a takie mosfety mają nieciekawe parametry. Możnaby spróbować z tranzystorami IGBT na 900 lub 1200V, niemniej spawarki najczęściej wykonywane są w topologii pełny mostek (ew. półmostek) lub forward 2-tranzystorowy, gdzie z powodzeniem wystarczają tranzystory na napięcie 400..600V.
    RADASSS
    Level 14  
    To tak jeszcze kwoli nowej wiedzy. Co robią diody równolegle z MOSFET'ami ? Dało by się prosto narysować przebiegi wystepujace na tranzystorach ? W którym momencie wystepuje na nich napięcie 2x Ucc, że diody tego nie gaszą ? Oczywiście układ w push-pull'u z odczepem.
    lechoo
    Level 39  
    Nie wiem co robią te diody, zapytaj autora tego schematu. W układzie push-pull z odczepem gdy przewodzi pierwszy tranzystor, to na drenie tego drugiego pojawia się przetransformowane podwójne napięcie zasilania. Pisałeś, że zbudowałeś taką przetwornicę - sprawdź sobie przebiegi oscyloskopem i wszystko będzie jasne...
    RADASSS
    Level 14  
    Kilka razy czytałem na Elce, że driver'y z serii IR21xx mogą sprawić kłopoty. Chodzi mi o zastosowanie ich w Full Bridge. Jakie problemy najpewniej mogą wystapić ? SG3526 się nada ( ma SS ) ? Czy razem z mosfetami pada reszta półprzewodników od strony I trafa ?
    lechoo
    Level 39  
    Mylisz Kolego kontroler z driverem. Kontroler np. SG3526 steruje driverami np. IR2110, a te dopiero wysterowują bramki tranzystorów MOSFET lub IGBT.
    Kontroler do spawarki musi posiadać przede wszystkim tryb prądowy (ang. current mode), z popularnych układów do pełnego mostka nadaje się wspomniany wcześniej SG3526 lub UC3846. Jeśli pod skrótem SS miałeś na myśli soft start - to ta funkcja kontrolera jest zbyteczna w spawarce.
    Odnośnie problemów z układami IR - aby ich uniknąć zalecam zapoznać się z tą lekturą:
    -> http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-978.pdf
    Mi zdarzyło się spalić mosfety (przez własną głupotę) w zmodyfikowanej spawarce z EP, padły wtedy 2 tranzystory i jeden z układów IR2110. Reszta półprzewodników nie ucierpiała. W tamtym układzie nie było transili zabezpieczających driver, chociaż przy takim zwarciu też pewnie by wyparowały...
    RADASSS
    Level 14  
    No bez przesady! Odróżniam obie kostki. Z mojego skrótowego opisu mogło to nie wynikać; sorry.
    Czyli jeżeli zbędny SS to wystarczy nawet SG3524.
    I jeszcze jedno: czy stosowanie przekładnika zamiast rezystora pomiarowego ma na celu coś więcej niż minimalizacja strat mocy ?
    Przymierzam się do Iwy=90A max przy pełnym mostku czyli prąd pierwotnego względnie mały. Ponadto na razie zamiast IR21xx toroid TN 20/10/7 biały Ferrox...., materiał chyba 3C11.
    Jakie wartości Vin_min, Vin_max, Vout były podstawiane w konstrukcjach spawarek ?
    Sugestie mile czytane!