Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do radioodbiornika - słaby zasięg (SONY XR-1800R)

oxygen0 27 Paź 2008 19:09 1364 3
 • #1 27 Paź 2008 19:09
  oxygen0
  Poziom 14  

  Samochód to Polonez Caro Plus 99r.
  Problem polega na słabym odbiorze stacji radiowych poprzez fabryczną antenę w samochodzie. Do tej pory samochód używany był głównie do jazdy na terenie GOP, więc słaby odbiór był niezauważalny (wydaje mi się, że w nowym samochodzie odbierało normalnie). Teraz odbiera tylko najmocniejsze stacje.

  Radio to Sony (kaseciak, ale z tunerem sterowanym cyfrowo), antena fabryczna (za wyjątkiem pręta - bo komuś się spodobał). Na zwykłym drucie odbiera lepiej niż na tej antenie (do momentu włączenia silnika - później zasięg spada). Po zdemontowaniu anteny z dachu, pręt wkręcony do przyłącza kabla w samochodzie odbierał świetnie (silnik był wyłączony), po przykręceniu do całej podstawy i do dachu [mniej więcej moment zetknięcia się przyłącza z karoserią] sygnał drastycznie zanikł. Co może być tego przyczyną?


  Przykładem może być RMF, z nadajnika katowickiego odbiera dobrze do około 30 km od nadajnika odbiera znośnie (tracąc po kolei sygnały informacji o ruchu drogowym, zmieniania częstotliwości, RDS-u) , na granicy odbioru z Częstochowy nie odbiera żadnego z tych sygnałów - tylko szum (i żadnej innej stacji)

  0 3
 • #2 27 Paź 2008 21:43
  SlaweK
  Poziom 43  

  Wczoraj pewien mechanik założył komuś nową antenę i zrobił podobny błąd w montażu, zrobił zwarcie na mocowaniu anteny tak że wejście było połączone z masą karoserii. Łatwo to sprawdzić omomierzem.

  SławeK

  0
 • #3 27 Paź 2008 22:25
  oxygen0
  Poziom 14  

  Co prawda nie mierzyłem rezystancji pomiędzy przewodem a karoserią, ale rezystancja pomiędzy żyłą a ekranem była większa niż 10MΩ. Jutro pójdę sprawdzić.

  2) czy ekran przewdodu powinien być podłączony z obu stron do masy?

  0
 • #4 28 Paź 2008 20:19
  oxygen0
  Poziom 14  

  Rezystancja pomiędzy żyłą gorącą a ekranem > 10MΩ
  pomiedzy żyłą a karoserią > 10MΩ

  Przy wyłączonym silniku lepszy odbiór jest po odizolowaniu ekranu od karoserii od strony anteny, ale po włączeniu silnika odbiór jest lepszy (ale dalej kiepski) po połączeniu ekranu z karoserią. Radio wyszukuje w Katowicach około 8 stacji.

  Po połączeniu pręta anteny do kabla koncentrycznego (3 metry, 75Ω), radio znalazło automatycznie około 20 stacji/częstotliwości (kabel koncentryczny trzymany w ręce, antena poza samochodem). W domu (ostatnie piętro bloku) na niedopasowanego kawałku drutu znalazło około 40 częstotliwości (w tym ~35 użytecznych, reszta szum albo cisza)

  -- dodano (6 listopada 2008)
  Po wymianie przewodu antenowego (był Φ 4,8 mm, Φ przewodu sygnałowego 0,3 mm, co jednak jest dziwne stary przewód podczas pomiarów omomierzem nie wykazuje żadnych uszkodzeń.) na normalny (domowy) przewód antenowy odbiór znacznie się polepszył.

  0