Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja Licznika 74193

27 Paź 2008 21:14 4611 16
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie,

  mam pytanie odnośnie projektu, który mam wykonać. Muszę wykonać modyfikację licznika 74193 za pomocą bramki NAND oraz przerzutników D, ~S~R (~ == negacja) tak aby liczył ze zmiennym okresem od 15 -> 0 , 5->0, 15->0, 5->0 itd

  Problem mam taki, że nie wiem jak się zabrać do rzeczywistej konstrukcji układu, bo na papierze to potrafię rozrysować układ itp... ale gdy zabawa przechodzi w oporniki i kabelki jest problem :)

  Dlatego proszę o sugestię jak się do tego zabrać, ew o podesłanie linków, pozycji książkowych.

  Z góry dzięki za pomoc,
  Roman Jałoza
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 36  
  Witam.
  W czym dokładniej problem ? Czy dobrze z Twojego postu zrozumiałem, że masz już na papierze schemat takiego rozwiązania a tylko nie wiesz jak to w praktyce wykonać. Jeżeli tak to przedstaw tu schemat i wtedy się nad tym zastanowimy. Trzeba zaczęć od narysowania schematu, zaprojektować obwód drukowany, itd...
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 10  
  Witam,
  Generalnie źle się wyraziłem. Wiem jak zrobić licznik a/synchroniczny (grafy, przebiegi, kodowania... itp)

  Jednak nie mam pojęcia jak modyfikować 74193. Znalazłem specyfikacje tego licznika na stronie semiconductor, ale dużo ona mi nie pomogła.

  Gdzie szukać metod, ew. jak zacząć krok po kroku tak aby zrozumieć metodykę.

  Pozdr.
 • Poziom 36  
  To w takim razie żeby na początek zbyt dużo się nie rozwodzić to narysowałem Ci taki układ realizujący Twoje założenia. Najważniejszym jest tu poznanie właśnie układu 74193 wraz z jego cechami. Spróbuj dzięki temu schematowi poznać o co tu chodzi. A w razie wątpliwości pytaj.

  Modyfikacja Licznika 74193
 • Poziom 10  
  Pierwsze pytanie

  Czy program w którym to rysujesz umożliwia testowanie układu? oraz czy jest to darmowy program?

  Dodano po 37 [minuty]:

  Do czego służą te oporniki i kondensator wraz z diodą...
  Kondensator zapewne powoduje wytłumienie gwałtownych zmian napięć przy przechodzeniu sygnału przez bramki... dobrze myślę?

  Dodano po 42 [minuty]:

  Powiedzmy ze rozumiem działanie układu, który narysowałeś, tylko pytanie jak do tego dojść a mianowicie stworzyć graf, później schemat logiczny i ideowy...

  Potrafię narysować graf tak działającego licznika synchronicznego, ale pytanie czy przed narysowaniem grafu muszę uwzględnić działanie tego licznika 74193?

  Czy robie graf, koduje, robie tablice zmian stanów a potem uwzględniam ze mam licznik 74193 i tak go wpasowuje w układ aby działał...
 • Poziom 36  
  Odpowiedz na pierwsze pytanie brzmi tak, nie.
  Ten układ dwóch rezystorów i kondensator to układ różniczkując, ma on tu za zadanie wytworzyć krótki impuls w chwili wystąpienia na wyjściu B licznika zbocza narastającego. Innymi słowy jest to układ detekcji zbocza narastającego.
  Impuls ten po zanegowaniu podawany jest na wejście wpisywania licznika LD. Dioda zabezpiecza inwerter przed uszkodzeniem na wskutek pojawiania się ujemnego impulsu.
  W praktyce nigdy takowej nie stosowałem, jednak tu dla potrzeb tego symulatora jest ona niezbędna.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Ja to z grubsza to z pamięci wiem jak działają poszczególne układy cyfrowe, ale budując już konkretny układ to dla pewności rysuje sobie przebiegi czasowe danego układu i analizuję jak to dalej wykorzystać. Przebiegi czasowe układu (w tym przypadku 47193) to trzeba czerpać z literatury, z kart katalogowych, itp.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Tu jeszcze jest taki program (symulator TTL) przy pomocy którego możesz przeanalizować działanie układu 74193.
  http://www.elektroda.net/download/file576.html
 • Poziom 10  
  Witam,

  dzięki bardzo za podesłanie linka do programu, dzięki niemu zrozumiałem co i jak :)

  Mam jeszcze kilka pytań odnośnie realizacji rzeczywistej.

  Jak obliczyć wartość optymalną rezystorów, kondensatora i rodzaj diody potrzebnej do realizacji fragmentu układu, który służy jako detektor zbocza.
 • Poziom 36  
  Jak obliczyć ?... Szczerze mówiąc, nigdy tego nie liczyłem. Zazwyczaj stosowałem w oparciu o praktyczne doświadczenie i podpatrywanie innych podobnych rozwiązań.
  I zaproponował bym rezystory 10k i kondensator 100nF, dioda może być 1N4148 ale można też z niej zrezygnować. Nigdy mi się nie zdarzyło uszkodzenie układu cyfrowego z powodu jej braku.
  Gdyby jednak nie następowało wpisywanie stanu licznika z chwilą występowania zbocza narastającego na wyjściu B to należało by zwiększyć pojemność kondensatora.
 • Poziom 10  
  A w jakim programie można przetestować jeszcze ten układ?
  Próbuje to zrobić w Micro Cap, ale po złożeniu układu nie mogę go przetestować, tzn nie wiem jak uruchomić generator impulsów.
 • Poziom 36  
  Na elektrodzie są jakieś programy symulacyjne. Zajrzyj do działu baza programów. Choć nie wiem który tam by się nadawał ale możesz sobie je przejrzeć.
 • Poziom 10  
  ok :) znajomy polecił mi Electronics Workbench. Co prawda nie jest darmowy, ale znalazłem starszą wersję free. Nie ma w niej licznika 74193 ale znalazłem bo ktoś zrobił na podstawie schematu.

  Pozdr
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Ostatecznie wczoraj na laboratoriach składałem układ bez oporników i kondensatora(prowadzący stwierdził, że na przyrządzie laboratoryjnym połączenie elementów TTL z RLC nie zadziała).

  Ostatecznie układ nie zadziałał(dzisiaj sprawdzę, gdzie był błąd, ale prawdopodobnie źle podłączony gdzieś kabelek).

  Przekształciłem układ wykorzystując, jako element opóźniający przerzutnik D. Na symulatorze działa, schemat zamieszczę wieczorkiem.

  Pozdr
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Widziałem :)

  muszę sprawdzić realizacje mojego układu, w którym zrezygnowałem z elementów RLC i zastąpiłem tak jak Ty bramkami. Jednak dopiero po sprawdzeniu, czy dobrze podłączyłem zobaczę co i jak. Prowadzący stwierdził, że być może bramki dają zbyt małe opóźnienie... ale to się zobaczy :)

  P.S. Jak w Micro Cap zobaczyć przebiegi czasowe
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  a tak BTW jak bym chciał złożyć ten układ na swoich podzespołach... to ile mniej więcej kosztują uniwersalne płytki montażowe? czy może na początku lepiej polutować na "pająka". Pozdr
  =========================================================
  Dziękuje wszystkim za pomoc :)