Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mosfety-wymiana. Gdzie można znaleĽć nowe?

Mike19 27 Oct 2008 23:12 1370 7
    Mike19
    Level 13  
    Witam chcę wymienić mosfety chyba od zasilania procesora na płycie. Jest strasznie niestabilna i strasznie macha napięciem vcore;) Przypuszczam że jeden się spalił.
    Czy wystarczy odlutować te 2 nóżki i to odejdzie?
    Gdzie można zaopatrzyć się w nowe mosfety?
    pozdrawiam
    Mosfety-wymiana. Gdzie można znaleĽć nowe?

Proszę przeczytać i stosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.
    Następne naruszenie tego punktu to automatyczne skazanie się na uzyskanie ostrzeżenia....
    [K!lleR]
  • Helpful post
    biolog
    Level 13  
    Masz jeszcze podłoże - pod tranzystorem :P tutaj to tańca potrzeba trojga

nie mam pewno¶ci czy koszty tej operacji będ± tego warte - poza tranzystorami Masz jeszcze kondensatory - Wlutujesz w star± płytę nowy element i nie wiem czy to mocniej nie pokićka sprawy
    Mike19
    Level 13  
    W sumie to chcę się nauczyć lutować na tej płycie;p bo i tak z niej nie korzystam, leży i się kurzy, mam resztę czę¶ci na ewentualne testy.

Kondensatorów chyba nie muszę ruszać jak s± ok?
    To jak się zabrać za te mosfety/tranzystory?
  • Helpful post
    iron64
    Level 41  
    Daj im spokój, na 99.99% to nie jest ich wina.
    Jaki to konkretnie sprzęt, czy nie przypadkiem Asrock na via 800?
  • Helpful post
    biolog
    Level 13  
    nie jestem specjalist± ! :) tylko biologiem pisze jak sam bym to zrobił

- najpierw sprawdziłbym licznikiem który jest do d***
    - nie działabym na lutownicy transformatorowej
    - na kilku wolnych lutach ustawiłbym temperaturę dla lutownicy oporowej (czasami wydaje się nam że użyto cyny ....)
    - używałbym typów grotów 1) pierwszy do odlutowania podłoża - szerszy, przyłożyłbym go przy wystaj±cej czę¶ci podłoża tranzysotra 2) cieńszy do odlutowania nóżek (nie obejdzie się bez c±żków lub pęsety) i w takiej kolejno¶ci bym odlutowywał

co do kondensatorów ... to nie trzeba odlutowywać (choć winowajcę widziałbym wła¶nie w kondensatorze albo cewce) :) ale nie wiem czy z tak now± czę¶ci± to się nie posypie ...

i najważniejsze modliłbym się o to by jedna faza nie była kontrolowana przez więcej mosfetów :P (choć tak będzie najprawdopodobniej)
    Mike19
    Level 13  
    Płyta to AsRock P4VT8+
    Z drugiej strony płyty laminat na górze nad gniazdem procesora ma taki jakby troszkę inny kolor, jaki¶ bardziej wyblakły pod br±zowy zachodzi;p Widać że przysmażona;)
    Jeden kondensator pod AGP jest spuchnięty i kwalifikuje się do wymiany, ale raczej on nie powoduje niestabilno¶ci procesora. Pamiętam jak kiedy¶ testowałem że przy P4 2,6 800Mhz startowała ¶rednio raz na 3-4restarty. Zrobiłem test i czym niżej dawałem fsb, 'underclock' procesora, to tym czę¶ciej się uruchamiała. Chyba przy fsb 400 czy 533 odpalała za każdym razem ale wysypywała się podczas instalki widnowsa albo jak się udało zainstalować to podczas jego pracy. Pamiętam że w biosie strasznie latało napięcie vcore!

Gdzie dotkn±ć miernikiem żeby sprawdzić napięcie tych tranzystorów?
  • Helpful post
    biolog
    Level 13  
    o to już wyższa szkoła jazdy - poza moj± wiedz±, znalazłem nieco w anglojęzycznych tekstach

http://www.tpub.com/content/neets/14193/css/14193_65.htm
    http://www.4qdtec.com/mostest.html
    http://www.uoguelph.ca/~antoon/gadgets/mostest.htm

ewentualnie z licznika i gniazda pomiarowego dla tranzystorów trzeba włożyć nieco miedzianych przewodów i doprowadzić do odpowiednich końcówek na tranzystorze