Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz z Nord ELEKTRONIK NE116a 2x 100W

11 Mar 2004 23:30 3451 25
  • Poziom 2  
    czesc witam wszystkich mam problem chce złozyc wzmacniacz i zastanawiam sie nad modelem z NORDELEKTRONIK NE116a 2x 100W.
    Pierwszy raz biore sie za taka robote PROSZE o RADE czy ten wzmacniacz jest dobry . Z gory DZIEKUJE i POZDRAWIAM :wink: :wink: :wink:
  • Poziom 15  
    Ja go miałem i strasznie mi się grzał grał całkiem nieźle ale zrezygnowałem z niego i wsadziłem 4* LM3886 pomyśl moze lepiej nad stk 4048 koszt jednej sztuki to ok 60 zł czyli za 120 zł masz 2 kanały super wzmaka nie licze transformatora i kondensatorów bo i tak musiał byś kupić do ne116
  • Poziom 13  
    to dobrze że się grzał, grzały się tranzystory,które cały czas mają ten sam punkt pracy przy niezmiennej temperaturze struktóry,więc żeby cały czas była jednakowa temperatura tranzystory są na pełnym wysterowaniu
    Ja mam ne116<bez a> działał dobrze dopóki nie zwarłem zasilania:) i teram musze kupić tda7250 tylko ciężko go dostać.Powracając do wzmacniacz -należy uruchamiać go z listwy filtracyjnej<takiej od kompa>,daje to zabezpieczenie przed przepięciami prz włączaniu trafa do sieci,przepięcia te są nierporządane,bo rozwalają scalaka itp...
  • Poziom 11  
    tez kupile to badziewie..i tez faktycznie sie samo grzalo, i niewiem czy to dobrze ze tranzystory grzeja sie bez wysterowania sygnalem.Ja troche pokombinowalem i zmienilem rezystory te ktore ida do scalaka , niemam tego przedd oczyma to niepamietam jak sa oznaczone ida od kolektora tranzystorow do scalaka..zmianilem ich wartosc i pomoglo.Dalem chyba cos ok. 1k a byly tam ok300ohm czy jakos tak.Po tej przerobce juz same sie nie grzeja.
  • Poziom 40  
    Kazdy wzmak sam sie grzeje a odpowiedzialny jest za to prad spoczynkowy ktorego wartosc pomnozona przez napiecie daje moc strat w spoczynku. Ten wzmak ma nietypowy uklad stabilizacji tego pradu i sa z nim duze klopoty dlatego jest to jedyny uklad takiej konstrukcji.
  • Poziom 11  
    moze w konstrukcji trudny nie jest, ale jak projektowali ten wzmak to chyba popelnili jakis blad w obliczeniach, choc to troche dziwne bo sprawdzalem schematy z kilku zrodel i wszedzie wartosci elementow sa takie same.Ale jak joz wspominalem zmiana rezystorow dala efekt..teraz mi gada bez zastrzezen
  • Poziom 20  
    Hehe wiecie znam gościa Ktory złożył ten wzmacniacz i nie nadążał wymieniac tranzystorów po kilku godzinnym graniu . Nosił go do serwisu hehe płacąc 100 zł za naprawe, a był tak 4 razy. Szkoda słow do wzmacniacza i do tego gościa.
  • Poziom 11  
    biedaczysko.........
    za te kase by zlozyl dwie konćowy 400watt..hehe
  • Poziom 20  
    A wiecie dzwoniłem kiedyś z reklamacją (serwisu, problemy) innego wzmacniacza NORD 2x50W i tez paliły sie tranzystory BD911 i BD912(wymieniane kilka razy bez powodu czy przegrzania) przy TDA 2030. Powiedzieli mi, że mam zbyt długi przewód do głośników 8O .
  • Poziom 43  
    irek 2 niektórych wzmaków nie rusza byle jaki sygnał widziałem wzmacniacze, które się prawie nie grzały - duży radiator... 4 tranzystory na kanał...

A co tych wzmacniaczy to oni ciut za małe te płytki robia - co zawsze miałem jakies kity to buczało... xle poprowadzone masy..dlatego ja tego typu pierdółki robie teraz na płytkach perforowanych za pare groszy.

Z tym wzmacniaczem 911/912 to tak juz jest - jeśli obciązałes to 4 ohmami to nie widze za bardzop bd911/912 - 911/912 nadają się do 8 Ohm
  • Poziom 11  
    A ja jako nowy użytkownik chciałem wszystkich przywitać następującym pytaniem:

ile powinien wynosić prąd spoczynkowy w końcówce NE116A? Dlaczego po podłączeniu do końcówki kolumny 8-ohmowej spalił mi się głośnik niskotonowy? Fakt faktem, że radiatory się grzeją, ale to chyba normalne- a może prąd spoczynkowy za duży?! Tranzystory przy radiatorze to 2x Tip 147 i 2X Tip 142. Wszystkim steruje TDA 7250.

W czym mam szukać przyczyny moich problemów?

Pozdrawiam i czekam na ratunek...
  • Poziom 34  
    Tremolo napisał:

911/912 nadają się do 8 Ohm

Dlaczego tylko do 8 Ohm :?:
  • Poziom 14  
    Dla 8 Ohm ponieważ tak jest napisane w nocie katalogowej. Tda 7250 przy pracy z tymi tranzystorami osiąga 70 W przy 8 Ohm.
  • Poziom 34  
    Wydaje mi się, że to wszystko jedno dla tranzystora z jakim obciążeniem pracuje - żeby tylko nie był przeciążony...
  • Poziom 12  
    a ile ten wzmachol wyciąga przy 1 ohm
    bo mój kolega sie pyto
  • Poziom 13  
    tak tak wszystko jedno! ale jesli ma tranzystor pracowac optymalnie na 8ohmah to przy4 napewno bedzie sie bardziej grzal i do tego wylaczal bo zadziala zabezpieczenie przeciwzwarciowe, przy 1ohm to ten wzmak wylaczy sie przy 20W
  • Poziom 34  
    Chyba logiczne że będzie się bardziej grzał przecież 2 razy niższa impedancja oznacza dwa razy większy prąd, czyli 2 razy większe straty na tranzystorze.
  • Poziom 13  
    no a jeszcze do tego wzmacniacz ma ograniczenie pradowe w postaci zabezpieczenaia i nie bedzie dwa razy wiekszego pradu
  • Poziom 14  
    Mam tez ten wzmacniacz i radiotor dosc duzy, rozgrzewa sie do 60 stopni.
  • Poziom 14  
    Cze panowie! :) powiem ci chlopie tak - tego ukladu norda nie skladalem ale czytalem gdzies tu, bo znalazlem juz temat o tym wzmacniaczu - kolesie zakladali warystory przed transformatorem zeby przy wlaczeniu sprzetu ten sterownik tda szlag trafial!po co sie bawic w takie rzeczy ? tda 7294 tez nie polecam - uklad tak oklepany, malo basu, znieksztalcenia sa znaczne przy podkreceniu- nic specjalnego. Jedyny plus to chyba prostota tego ukladu(raczej nie licz na roznorakie zabezpieczenia przy wiekszej mocy!!mowie to z pelna odpowiedzialnoscia:)) Natomiast skladalem uklad norda ne065- za ta kase rewela!prawdziwy czad!tylko wymien tranzystorki na IRF540/9540 i podkrec zasilanie do 42V - na 4 ohmach wymiata strasznie!a poza tym elegancki bass- tda7294 zostawia w daleko tyle! jedyny mankament to brak zabezpieczen przy zwarciu - ale stk tez nie ma, a ew zwarcie bedzie cie kosztowalo wymiane x2 tranzystorkow a nie ulkadu hybrydowego za 60zl! pozdro!
  • Poziom 17  
    A moze troche trudniejszego bracia elektronicy co????????????
    Ja zrobilem wzmacniacz 2x800W ze strony www.aussieamplifiers.com.
    To jest dopiero cacko i nikt mi nie powie, ze kity z nord elektronik moga byc zblizone moca. Zbudowanie modulu nie jest kosztowne ok 90zl/kanal bez trafa i kondensatorów. tani sklep to www.aprovi.com.pl ja sie tam zaopatruje. Macie pytania to piszcie muzykmarcin(malpa)poczta.onet.pl
    To jest dopiero wyzwanie!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Nawet nie wiecie jaki jest czlowiek dumny jak takie cos chodzi zlozone przez "ciebie".
  • Poziom 18  
    tda 7294 wymięka do tego na tda7250 (chyba)
  • Poziom 29  
    Mateusz Zelek napisał:
    tda 7294 wymięka do tego na tda7250 (chyba)

TDA7250 zajmuje sie tylko sterowaniem tranzystorów , to nie wiem jak może wymiekac i albo jestes pewny albo nie pisz bo "chyba" to wiesz :D :roll: Co do mocnego grzania sie tranzystorów jest spowodowane tym jak kolega irek2 wcześniej juz napisał , dużym pradem spoczynkowym.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Odradzam ten wzmacniacz do powaznych zastosowan. Gra fajnie do jakis 30W. Przy wiekszej mocy jest awaryjny. Tda sa takie sobie, te 70W to "cienkie" waty:P Juz wole zlozyc jabelka j35 i miec pewnosc ze to pogra:)