Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik-odbiornik radiowy pomocy

28 Paź 2008 16:06 1448 2
 • Poziom 2  
  Witam

  To mój pierwszy post na tym forum.
  Potrzebuję pomocy. Muszę zrobić nadajnik i współpracujące z nim odbiorniki do system fotograficznego. Nadajnik musi być mały i wchodzić na sanki lustrzanki cyfrowej, odbiorniki nie muszą być już takie małe, muszą mieć zasięg co najmniej 20 metrów (najchętniej 30m) i móc wyzwalać lampy błyskowe aparatowe oraz studyjne. Jak takie coś skonstruować. Może ktoś wie jak i gdzie takie coś znaleźć.
  Chińskie wyzwalacze które znalazłem to kit, padają po 1-2 miesiącach, a przeróbka jest nie opłacalna.
  Z góry dzieki wszystkim za pomoc.
 • Poziom 13  
  Ja bym użył małych modułów nadawczo-odbiorczych 433MHz i "dostosował je" do "własnych potrzeb" dowolnym układem elektronicznym. Nadajniki są wielkości 1,5cm x 1,8cm x 0,6cm, zaś odbiorniki są nieco większe (prawie 2 - 3 krotnie, zależnie od "modelu). Ich działanie jest banalnie proste: jeżeli na wejściu nadajnika jest sygnał wysoki, to na wyjściu odbiorników także (i analogicznie z sygnałem niskim). Czesto do tego dodaje się układ scalony kodujący (po to, aby sygnały z innych nadajników pracujących na podobnej częstotliwości "nie wchodziły nam w drogę"). Wyjścia odbiorników mogą sterować np. tranzystorem, który z kolei może sterować bezpośrednio wyzwalaniem lampy błyskowej. Minusem tego rozwiązania jest cena - przykłądowo w Elstacie w Poznaniu moduł nadajnika (i moduły odbiorników także) kosztują od 20 do 30zł). Należy też dobrze rozważyć wszystkie opóxnienia czasowe, które wystąpią podczas transmisji, kodowania i dekodowania sygnału i odpowiednio je kompensować (przez opóźnienie zadziałania migawki, itp.).
 • Poziom 2  
  Widzisz ja nie znam się aż tak bardzo na elektronice i trochę brzmi to dla mnie jak czarna magia, prawdopodobnie bede szukał kogoś kto mi to skonstruuje za kasę może znasz kogoś takiego?

  Jeżeli nie masz pojęcia o elektronice i będziesz szukał wykonawcę swoich pomysłów, to dlaczego piszesz w tym dziale a nie w "Ogłoszenia Elektronika ...".
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum18.html
  [SP5ANJ]