Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebicie z instalacji SAT

parsley 28 Paź 2008 17:02 2551 19
  • #1 28 Paź 2008 17:02
    parsley
    Poziom 9  

Witam,

Jestem poczatkujacy w tej materii wiec z gory przepraszam jezeli malo profesjonalne pytanie - ale bardzo bede wdzieczny za odpowiedz.

Mam instalacje SAT w domu jednorodzinnym gdzie sumowany jest sygnal SAT i zwyklej naziemnej TV. Mam do tego podlaczony odbiornik Cyf.Polsatu, i dalej przez Euro zlacza: TV, DVD, Nagrywarke DVD, TV, Amplituner.

Od kilku miesiecy czo jakis czas gdy dotkne dowolnego z wyzej wymienionych urzadzen "kopi"e mnie prad.
    O ile wczesniej bylo to dosyc sporadyczne i kopniecie nie bylo zbyt silne. to ostatnio zdarza sie to bardzo czesto i wali iskra z odleglosci nawet 0.5 cm. I (o dziwo!) naet gdy dotykam plastykowego (!) przycisku w plastykowej obudowie TV

Wydaje mi sie ze jest to przebicie z SAT bo jak podlaczam antene do odbiornika to iskrzy strasznie...

Zona boi sie nawet tam zblizac. A ja nie mam pojecia jak to naprawic.

Mam w scianie gniazdko z bolcem. Do tego podlaczona jest listwa ACAR.
    Niestety zadno z w/w urzadzen nie ma wtyczek z bolcami - sa to zwykle plaskie 2 bolcowe wtyczki.

Co jeszcze jest bardzo dziwne - to nie kopie caly czas - wiec nie wiem jak sprawdzic ktore urzadzenie to powoduje (nie odlacze przeciez telewizji na kilka dni...)

Poradzcie prosze co robic?!!!

Czy jakos samemu pociagnac od tego bolca w gniazdu przewod do obudowy ?

0 19
  • #2 28 Paź 2008 23:17
    rumi
    Poziom 15  

Witam, mamy zjawisko występowania elektryczności statycznej przy przeskoku iskry "nawet 0,5 cm".
    Podany linki do informacji związanej z tematem elektryczności statycznej, może naukowo - ale powinno to trochę przybliżyć temat:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrostatyka

tu może znajdzie się rozwiązanie problemu:

http://www.nowikow.strona.pl/zaburzenia.pdf

Natomiast iskrzenie przy podłączaniu anteny do SAT to już inny temat, niezwiązany z tym co powyżej (różnice potencjałów, upływności). Tu użytkownik sam sobie z tym nie poradzi. Tu może pomóc instalator wykonujący sieć połączeń.
    Pozdrawiam

0
  • #3 28 Paź 2008 23:25
    bifi
    Poziom 15  

Sumator sygnału SAT i sygnału TV naziemnej proponuje uziemić.

0
  • #4 29 Paź 2008 11:47
    parsley
    Poziom 9  

Dziekuje za odpowiedzi

Co to znaczy uziemnic ten sumator?
    Sumator znajduje sie na zewnatrz domu tuż pod anteną SAT

Czy mam po scianie budynku pociagnac kabel do ziemi i podlaczyc go do obudowy sumatora? (troche to nieelegancko wygladaloby)
    Czy z domu pociągnąć kabel od bolca gniazdka (też trudne do wykonania bo trzeba wiercic sciane aby ten dodatkowy kabel puscic)

Czy nie ma mozliwosci tego uziemnic juz jakos przed tunerem ?

Slyszalem o jakichs filtrach galwanicznych czy cos w tym stylu - czy to by pomoglo??

0
  • #5 29 Paź 2008 16:18
    bifi
    Poziom 15  

No można uziemić oplot kabla przed tunerem. Tylko w tym przypadku należy uziemić go tylko w jednym miejscu.

Izolator galwaniczny też powinien pomóc, jednak tylko z jednej strony ;)
    Na kablu dochodzącym do izolatora może być wyższe napięcie, na sprzęcie już nie powinno być.

0
  • #6 29 Paź 2008 16:24
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Tak jak kolega pisze dołącz 1 żyłowy przewód do oplotu lub krokodylka na F -ke a z drugiej strony wepnij do BOLCA UZIEMIAJĄCEGO zwykłej wtyczk 220v lub podłacz do instalacji CO lub wody.
    Na 100% sprawdzone.

0
  • #7 29 Paź 2008 19:08
    Doominus
    Poziom 34  

Do gniazdka raczej bym nie polecał bo nie wiadomo co tam elektryki w środku nawymyślały.

0
  • #8 29 Paź 2008 19:17
    romoo
    Użytkownik obserwowany

A co mogli??????????????????????

0
  • #9 29 Paź 2008 20:49
    parsley
    Poziom 9  

Dzieki - dzisiaj sprawdze to polaczenie z bolcem.
    Wlasnie wpadlem na pomysl zeby dotknac probowka obudowy - probowka swieci jasnym swiatlem po pewnym czasie gasnie. gdy ponownie przyloze znowu swieci i gasnie po kilu sek.

Co do polaczenia z bolcem uziemnienia:
    Mam nowa instalacje w domu i elektryk byl raczej OK

Nie znam sie - Ale czy nie jest tak ze bolec jest podlaczony z bezpiecznikiem roznicowym?
    Czy to podlaczenie nie bedzie skutkowalo wywaleniem tego wlasnie bezpiecznika?

Moj dom nie ma piorunochronow, i nie widzialem tez aby jakis kabel od instalacji elektrycznej szedl "w ziemie" - to jak to sie uziemnia wiec?

0
  • #10 29 Paź 2008 21:34
    bifi
    Poziom 15  

Wyłącznik różnicowo-prądowy nie zadziała jeśli rzeczywiście jest dobrze zrobiona instalacja. Przewód ochronny właśnie go "omija" ;)

Z próbówką jest tak, że wyrównują się potencjały po jakimś czasie, dlatego się tak dzieje.

0
  • #11 30 Paź 2008 11:59
    kocur108
    Poziom 18  

jeśli masz różnicówke czyli instalacja w miare nowa, więc przewód ochrony jest spiety z zerem przed różnicówką lub kablem 5 żyłowym do ZK i jedna żyła z uziemieniem

0
  • #12 30 Paź 2008 16:03
    parsley
    Poziom 9  

Cytat:

eśli masz różnicówke czyli instalacja w miare nowa, więc przewód ochrony jest spiety z zerem przed różnicówką lub kablem 5 żyłowym do ZK i jedna żyła z uziemieniem

Rozumiem ze to oznacza ze moge sie do tego bolca jednak podpiąć?
    Czy tez nie?

0
  • #13 31 Paź 2008 09:16
    parsley
    Poziom 9  

Podpiałem się do tego bolca - i nadal kopie jak kopało...

Jeden fakt moze miec tutaj moze jeszcze znaczenie.
    Odbiornik SAT, DVD i inne stoja na półce nad TV
    (TV to starszy CRT - Shneider 32")

Zatem aby cokolwiek przelaczyc w DVD na wysokosci brzucha mam TV. Jezeli TV jest wlaczony to czuje mocne elekryzowanie sie. (Np przykladam swietlowke do DVD przy wlaczonym TV - swieci, wylaczam TV - gasnie)

Moze te przebicia zwiazane sa naelektyzowaniem przez kineskop TV?
    Czy mozna to jakos likwidowac?

0
  • #14 31 Paź 2008 09:37
    arturavs
    Poziom 39  

Mi się zdaje że bolec ochronny w gniazdku masz w ogóle nie podłączony. I to na 99%. Takie efekty miałem przy podłączeniu listwy do gniazdka bez bolca. Budowa filtru przeciw zakłuceniowego w listwie , a także filtrów w nowoczesnych zasilaczach sprzętu RTV to powoduje. Proponuję wezwać dobrego elektryka niech obejrzy instalację w Twoim domu.

Pozdrawiam
    Arturavs

0
  • #15 31 Paź 2008 09:42
    romoo
    Użytkownik obserwowany

100% urządzen rtv ma PODWÓJNĄ IZOLACJE i nie potrzebuje BOLCA.
    Za to każda instalacja antenowa musi być uziemiona, jeżeli to jest kablówka to nie ma problemu ale prywatne anteny to żadko kiedy są uziemione.
    I TU jest problem.

0
  • #16 31 Paź 2008 11:33
    parsley
    Poziom 9  

To jak mam wiec to uziemnic?
    - wezwac elektryka aby cos zrobil z tym bolcem?
    czy
    - wiercic dziure w scianie i podlaczyc sie na zewnarz do jakiegos wbitego w ziemie preta metalowego? (Nie mam piorunochronow, ani metalowych rur C/O....)

0
  • #17 31 Paź 2008 20:43
    Mar$
    Poziom 21  

Witam , czy próbowałeś wyłączyć telewizor wtyczką z sieci i sprawdzić czy jest przebicie , lub wyłączać po kolei urządzenia jakie są podłączone i sprawdzać czy przebicie jest czy nie. (wyłączać wtyczką z sieci)
    Pozdrawiam

0
  • #18 31 Paź 2008 21:21
    adamtomasz75
    Poziom 13  

Witam a ja mam pytanie czy kolega ma może w tym pokoju nowe panele podłogowe?Jeśli tak to tu jest być może przyczyna miałem już taki przypadek kopało strasznie dosłownie wszystko futryny,drzwi,okna,drabina,malarska,itd a najbardziej urządzenia uziemione czekam na odpowiedz.

0
  • #19 04 Lis 2008 09:59
    parsley
    Poziom 9  

Tak mam podloge układana z Paneli!
    Jak Kolega rozwiazal te przebicia?

0
  • #20 04 Lis 2008 10:32
    adam 660
    Poziom 15  

Witam u mnie ;kopały: krany i woda,ale tylko czasami i nie wszystkich .Po prostu zależało w co był kto ubrany (elastyczne najlepiej) może i u kolegi problem w tym że ładunki płyną w drugą strone tj. do instalacji SAT .Dodam że sprawdzałem uziemienie i wszędzie były wartości niższe od dopuszczalnych.

0