Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa instalacji elektrycznej na 10 garaży.

28 Paź 2008 19:20 3537 11
  • Poziom 14  
    Witam, jako wspólnota budujemy 10 garaży,powstają już ściany a ja teraz chciałbym puścić wlz jak to uczynić , instalacja 1fazowa żadnych spawarek.Każdy właściciel oddzielny licznik tak ja chcę ,czy ja mogę pod tynkiem puścić wlz do każdego garażu , czy 2x2,5 wystarczy a jak z energetyką
  • Poziom 15  
    Kolego moim zdaniem warto zainwestować w grubsza żyłę główną i każdy garaż podłącz równolegle do żyły głównej daj na poszczególny garaż zabezpieczenie 10A a główne 16.Co do puszczania pod tynkiem to nie wiem czy można z tym że u mnie na osiedlu są garaże w taki sposób podłączone ale główna żyła idzie w rurce i przy każdym garażu pucha na wierzchu.
    Co do energetyki nie powinno być problemów z tym ze rozliczacie się we własnym zakresie. Gdyż nie ma czegoś takiego jak pod liczniki(przynajmniej u mnie województwo opolskie).
  • Poziom 33  
    Zasadnicze pytanie: mają to byc liczniki czy podlicznki?
  • Poziom 14  
    na ścinie szczytowej jeden główny i 10pozostałych czy tak wolno, każdy żeby miał swój i wszystkie liczniki na tej ścianie szczytowej
  • Poziom 33  
    OK. Jeżeli chodzi o licznik (ten główny) to musicie napisac wniosek do Energetyki. I tutaj proponuje przyłącze trójfazowe. Od licznika wyprowadzacie WLZ (min. 5x4mm²), chyba najwygodniej w rurce a w każdym garażu puszka rozgałęźna. Z puszek do zabezpieczeń głównych podliczników i dalej na podlicznik. Z podlicznika na bezpieczniki a tu proponuje S 301 B10 A na gniazda i S 301 B6 A na oświetlenie.
  • Poziom 14  
    Panie Arturo a można schemacik z góry dziękuję
  • Poziom 33  
    Na pana to trzeba miec wygląd i pieniądze :) Schemacik hmm... to jest tak proste że aż głupio coś takiego rysowac.
  • Poziom 14  
    arturo jak proste to narysuj jak możesz z podłączenim liczników z góry dzięki
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Myślę że dosyc zrozumiale narysowałem :) Budowa instalacji elektrycznej na 10 garaży.
    Nie rysowałem przewodu ochronnego ale że powinien byc to raczej oczywiste
  • Poziom 15  
    Kolega narysował tylko linie Fazy ale chyba wiadomo ze przewód N trzeba podłączyć na listwę i do listwy 0 czyli N każdego obwodu(tzn. oświetlenie i gniazda )
  • Poziom 11  
    Arturo ! Przewody 2 i 3 żyłowe ??? Sprostuj to proszę...
  • Poziom 33  
    Przecież napisałem że nie rysowałem przewodu ochronnego :) no a Zero? to raczej oczywiste ;)