Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie akumulatora do baterii słonecznej

marekapn 28 Paź 2008 19:45 4371 10
  • #1 28 Paź 2008 19:45
    marekapn
    Poziom 9  

Witam, mam baterie słoneczną moc 40W do tego akumulator 44ah i regulator ładowania. Całość oświetla mi cały wjazd, wejście do domu i oczko wodne (tylko oświetlenie). W kilka pochmurnych dni bateria słoneczna sobie nie radzi i nie naładuje akumulatora co z kolei prowadzi do jego rozładowania. Potrzebuje wymyslić :D coś co w sytuacji gdy np bateria nie naładuje akumulatora do godziny np 16 to coś ładuje akumulator a w chwili naładowania się wyłącza. Mówię od razu nie jestem elektronikiem, aczkolwiek zbudowałem już pare prostych rzeczy. Jeszcze jedno jest gdzies na forum miejsce gdzie można zgłaszać swoje pomysły ?

0 10
  • #2 28 Paź 2008 23:05
    Wiech54
    Poziom 20  

Trzeba zastosować układ logiczny który zmierzy około godziny 16 stan naładowania akumulatora i w razie potrzeby załączy układ ładowania zasilany z sieci energetycznej a po naładowaniu akumulatora wyłączy ładowanie z sieci i będzie czekał do następnego dnia do godz. 16 żeby powtórnie monitorować stan naładowania akumulatora.
    W sumie to jeden z możliwych wariantów rozwiązania, może nie najlepszy.
    Jeżeli chodzi o konkretne rozwiązanie układowe to trzeba by przeanalizować inne możliwe układy i spróbować narysować schemat i wykonać którąś z wersji aby ją przetestować.
    Jest w sumie to fajna zabawa jak się ma trochę czasu i chęci.

0
  • #3 29 Paź 2008 09:57
    marekapn
    Poziom 9  

Wiech54 napisał:
    Trzeba zastosować układ logiczny który zmierzy około godziny 16 stan naładowania akumulatora i w razie potrzeby załączy układ ładowania zasilany z sieci energetycznej a po naładowaniu akumulatora wyłączy ładowanie z sieci i będzie czekał do następnego dnia do godz. 16 żeby powtórnie monitorować stan naładowania akumulatora.
    W sumie to jeden z możliwych wariantów rozwiązania, może nie najlepszy.
    Jeżeli chodzi o konkretne rozwiązanie układowe to trzeba by przeanalizować inne możliwe układy i spróbować narysować schemat i wykonać którąś z wersji aby ją przetestować.
    Jest w sumie to fajna zabawa jak się ma trochę czasu i chęci.

Fajny pomysł tylko jak to zrobić ? Może coś z upsa?

0
  • #4 29 Paź 2008 10:12
    wieswas
    Poziom 33  

Może dołączyć do akumulatora poprzez diodę prądniczkę napędzaną
    wiatrakiem. Wiatry wieją przeważnie w dni pochmurne .
    Oba te żródła by się częściowo uzupełniały.

0
  • #5 29 Paź 2008 10:47
    marekapn
    Poziom 9  

wieswas napisał:
    Może dołączyć do akumulatora poprzez diodę prądniczkę napędzaną
    wiatrakiem. Wiatry wieją przeważnie w dni pochmurne .
    Oba te żródła by się częściowo uzupełniały.

no tak tylko prądnice są strasznie drogie ;-/ mozna by z alternatora to zrobic a jako przekładnie koło od roweru gdzieś tak widziałem na necie :) tylko kolejny problem, wiatrak, jak zrobić skrzydła ? jakie długie ? itp.

0
  • #6 30 Paź 2008 06:55
    Wiech54
    Poziom 20  

Mało mam teraz czasu a na pewno chciałbyś otrzymać gotowe rozwiązanie.Tego od ręki nie da się zrobić.Najprościej zrobić układ logiki na procesorze ale nie znam się niestety na programowaniu.Można i bez procesora ale to wymaga czasu.Jeżeli chcesz zaczekać do poniedziałku to może dam radę ci coś podrzucić bo sobie w sobotę i niedzielę podumam i może coś prostego wymyślę.

0
  • #7 30 Paź 2008 08:00
    marekapn
    Poziom 9  

Wiech54 napisał:
    Mało mam teraz czasu a na pewno chciałbyś otrzymać gotowe rozwiązanie.Tego od ręki nie da się zrobić.Najprościej zrobić układ logiki na procesorze ale nie znam się niestety na programowaniu.Można i bez procesora ale to wymaga czasu.Jeżeli chcesz zaczekać do poniedziałku to może dam radę ci coś podrzucić bo sobie w sobotę i niedzielę podumam i może coś prostego wymyślę.

a gdyby tak o 16 włączał się ups podłączony do akumulatorów z baterii słonecznej ? po naładowaniu sie wyłączy chyba :)

0
  • #8 30 Paź 2008 22:32
    Wiech54
    Poziom 20  

UPS raczej nie wyłączy ładowania bo jego akumulator pracuje tak jak w trybie buforowym czyli stale jest podładowywany i napięcie końcowe ładowania akumulatora pozostaje na poziomie 13.85V co nie powoduje jego gazowania i jest dla niego bezpieczne stąd nie ma konieczności wyłączania ładowania w UPSie.Oprócz tego prąd ładowania w tym układzie ma niewielką wartość (1/10 pojemności akumulatora lub mniej) z racji tego że akumulator jest ciągle podładowywany.
    W sumie jest to jakieś rozwiązanie twojego problemu ale chyba niezbyt dobre.Po drugie to jaki jest sens stosowania ogniwa słonecznego skoro musisz posiłkować się dodatkowo zasilaniem z sieci energetycznej.Ja po prostu bym zbudował układ który mierzył by poziom naładowania akumulatora pod obciążeniem i w przypadku zbytniego rozładowania akumulatora nie dopuszczał do włączenia obciążenia do czasu aż zostanie on naładowany z ogniwa słoneznego.

0
  • #9 09 Gru 2008 20:39
    marekapn
    Poziom 9  

Wiech54 napisał:
    UPS raczej nie wyłączy ładowania bo jego akumulator pracuje tak jak w trybie buforowym czyli stale jest podładowywany i napięcie końcowe ładowania akumulatora pozostaje na poziomie 13.85V co nie powoduje jego gazowania i jest dla niego bezpieczne stąd nie ma konieczności wyłączania ładowania w UPSie.Oprócz tego prąd ładowania w tym układzie ma niewielką wartość (1/10 pojemności akumulatora lub mniej) z racji tego że akumulator jest ciągle podładowywany.
    W sumie jest to jakieś rozwiązanie twojego problemu ale chyba niezbyt dobre.Po drugie to jaki jest sens stosowania ogniwa słonecznego skoro musisz posiłkować się dodatkowo zasilaniem z sieci energetycznej.Ja po prostu bym zbudował układ który mierzył by poziom naładowania akumulatora pod obciążeniem i w przypadku zbytniego rozładowania akumulatora nie dopuszczał do włączenia obciążenia do czasu aż zostanie on naładowany z ogniwa słoneznego.

A gdyby podłączyc prostownik impulsowy ? Który po naładowaniu przechodzi w stan podtrzymania ?

0
  • #10 05 Sty 2009 19:29
    damian nowak
    Poziom 12  

Dokładnie tak jak myślisz ja bym dał prostownik impulsowy na 13.5V i wyłącznik czasowy (można kupić gniazdka z wbudowanym wyłącznikiem cyfrowym lub analogowym za około 30zł) programator ustawisz na 16 dajmy na to do 20 i zawsze będziesz miał doładowany akumulator nawet jak dzień będzie częściowo pochmurny pozdrawiam.

0
  • #11 29 Kwi 2009 13:49
    marekapn
    Poziom 9  

Na zimę kupiłem prostownik impulsowy który ładuje akumulator do pełna i się wyłacza :)

0
  Szukaj w 5mln produktów