Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Posobnik przed ustrojem pomiarowym

28 Paź 2008 19:59 1182 3
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich
    Moje pytanie odnosi się jeszcze raz do multimetrów. Otóż dlaczego na schemacie funkcjonalnym zawsze pojawia się posobnik przed ustrojem pomiarowym skoro i tak mam w schemacie połączony w zależności od ustawień przełącznika rezystor szeregowy ustalający spadek napięcia? Chodzi mi o taki najprostszy schemat.
  • Poziom 20  
    Załącz może schemat to może będzie łatwiej odpowiedzieć.
  • Poziom 28  
    Być może ustrój miernika może mieć rozrzut parametrów, albo stosuje się kilka typów a posobnik dopasowuje je do standardu. W pierwszym przypadku rezystory np. "docinane laserowo", w drugim, jak wyszły z magazynu ustroje 10V to wkładamy 1V z odpowiednim posobnikiem.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    sprawa jest prozaiczna, ale też i bardzo ważna jeśli ten ustrój ma pracować jako miliwoltomierz do współpracy z bocznikiem.
    Dodatkowy rezystor - posobnik - wyrównuje jego zakres do standaryzowanej wartości napięcia, ale też zmniejsza wartość zmiany rezystancji od temperatury takiego szeregowego połączenia w postaci rezystancji miedzianej cewki oraz rezystancji posobnika wykonanego przeważnie w postaci rezystora metalizowanego czy wręcz metalowego (manganin, konstantan), a więc o współczynniku temperaturowym znacznie mniejszym od miedzi.

W starych - przedwojennych - konstrukcjach niekiedy był to cały zespół rezystorów (połączonych szeregowo-równolegle) o dodatnich i ujemnych współczynnikach temperatury tak dobranych, by w przewidzianym zakresie zmian temperatury nie ulegała - poza określone granice - zmianie wartość prądu płynącego przez ustrój względem całkowitego prądu układu pomiarowego, ani też nie ulegała zmianie całkowita rezystancja wewnętrzna ustroju - widziana z dostępnych zacisków.
    Zobacz w stosownych podręcznikach do Metrologii Elektrycznej, a wydanych w pierwszej połowie ub. wieku.
    Np. "nieśmiertelny" - bo wydany pośmiertnie - Podręcznik Profesora Kazimierza Drewnowskiego, ZOBACZ.

Pozdrawiam