logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

cb przy nadawaniu słychać w radi0o odbiorniku

toxi_14 29 Paź 2008 09:42 5126 15
REKLAMA
  • #1 5595296
    toxi_14
    Poziom 14  
    Witam. Mam problem taki iż odkąd podłączyłem w samochodzie wzmacniacz gady mówię na cb to słyszę się w przednich głośnikach (być może i w tubie ale nie jest to słyszalne). Zasilanie wzmacniacza: + z akumulatora a masa z karoserii samochodu. Cb pod gniazdo zapalniczki, antena magnetyczna na klapie bagażnika. Moje spostrzeżenia to że gdy wyciągne kable RCA ze wzmacniacza to zakłóceń nie ma i gdy radyjko przełącze na modulację FM też jest ok. Cb radio znajduje się tuż pod radiem CD , czy możliwe jest to że kabel antenowy od CB radia jest za blisko kabli RCA i stąd słyszę się w głośnikach?? Proszę o pomoc
    Z góry dziękuje i pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 5597166
    SP5ANJ
    Spoczywaj w Pokoju
    toxi_14 napisał:
    ... Mam problem taki iż odkąd podłączyłem w samochodzie wzmacniacz gady mówię na cb to słyszę się w przednich głośnikach ... Zasilanie wzmacniacza: + z akumulatora a masa z karoserii samochodu. Cb pod gniazdo zapalniczki, antena magnetyczna na klapie bagażnika. ...

    Silne natężenie pola w.cz. .
    Cytat:
    Moje spostrzeżenia to że gdy wyciągne kable RCA ze wzmacniacza to zakłóceń nie ma i gdy radyjko przełącze na modulację FM też jest ok.

    Modulacja AM to inaczej nośna + obwiednia modulacji. Właśnie ta obwiednia na nośnej (modulacja) powoduje to , iż w odbiornikach, wzmacniaczach i innych sprzętach elektronicznych , następuje detekcja tej modulacji.
    Brak jakiegokolwiek układu blokującego te zakłócenia , powoduje taki efekt. Mimo , że prawie w każdym układzie radia, wzmacniacza, komputera (głośnika do kompa) jest przewidziany taki układ blokujący przed silnym natężeniem pola w.cz. , to firmy NIE wkładają tam niczego oprócz zwory.
    Względy ekonomiczne nad przepisami.

    Rozwiązanie :
    1. odkłócić sam wzmacniacz w RCA.
    2. rozłączyć wzmacniacz przy CB.
    3. w ostateczności poblokować zasilania na wzmacniaczu CB i przełożyć antenę jak najdalej od wzmacniacza RCA.

    Pozdrawiam.
    PS. Zastanawia mnie po co Tobie wzmacniacz do CB. Może Tyś Taxi z Włoch (Italiano) ?
  • #3 5597280
    mikun
    Poziom 12  
    SP5ANJ - albo trolujesz albo naprawde nie zrozumiałeś kolegi :P hehe jemu chodzi o wzmacniacz AUDIO do radia samochodowego wkoncu pisze o wtyczkach RCA które w dopałkach CB nie występują :) wiec chyba z italiano taxi bedą nici

    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #4 5598512
    toxi_14
    Poziom 14  
    Dokładnie jak "mikun" napisał to jest wzmacniacz audio a nie do cb radia. Więc nie wiem nadal co mam zrobić...
    pozdrawiam
  • #5 5598691
    gimof
    Poziom 27  
    Sprobować na normalnej antenie CB, a nie na magnesie. Zastosować dobrej jakości kable do głośników i do zasilania wzmacniacza.
  • #6 5599236
    irekr
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A jak nie będzie efektu to garść kondensatorów ceramicznych 4,7 nF/30V i poblokować wszelkie kable połączeniowe wpinając taki kondensator pomiędzy środkowy przewód a oplot. Jak i to nie będzie pomagało pozakładać na kablach pierścienie ferrytowe.
    Jeżeli wzmacniacz nie ma specjalnych filtrów na wejściach i wyjściach audio (a na bank w chińskich szmelcach ich nie ma) to żadne wysokiej klasy kable głośnikowe ani antena w dachu nie pomoże.
    Trzeba takie filtry zakładać na złączach, chyba że można je założyć wewnątrz wzmacniacza bezpośrednio na gniazdach wejściowych wzmacniacza i na przewodach głośnikowych. Dobre odkłócenie przewodu zasilania także jest konieczne.
  • REKLAMA
  • #7 5601291
    toxi_14
    Poziom 14  
    kolego irekr możesz mi dokładniej wytłumaczyć jak podłaczyć te kondensatory ceramiczne. Kable zasilające i RCA mam dobrej jakości.
  • #8 5602160
    irekr
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Po prostu instaluje się takie kondensatory albo we wtykach albo bezpośrednio do zacisków gniazd sygnałowych, głośnikowych i zasilania we wzmacniaczu.
  • REKLAMA
  • #9 5602609
    toxi_14
    Poziom 14  
    Narazie dzięki, jak tylko zakupie te kondensatory to napisze co i jak.
    pozdro
  • #10 5678911
    fesnik
    Poziom 11  
    wiec jak w temacie radio cb alan 48+ multi antena mocowana na stałe leem minni turbo po naciśnięciu nośne słysze sie w głośnikach od radia samochodowego (radio kenwood 9021 ) swr na kanale1- na 40-1,1
    efekt jest identyczny na wszystkich kanałach i wszystkich czestotliwościach fm , dzwięk w głośnikach jest idealnie czysty i bez zakłuceń.
    dodam jeszcze moc na wyjści 4,5w mikrofon seryjny bez wzmocnienie
    czym to może być zpowodowane????????


    Regulamin, punkt 11.2 i 15. Proszę poprawić.
    Nie kasować wpisu! /c2h5oh.
  • #11 5682727
    pepe_lodz
    Poziom 15  
    witam
    mam radyjko CB Uniden 510 w aucie opel vectra b 2000r i zamontowane w nim radio Blaupunkt Memphis MP66. Radio CB ma zasilanie wziete z radia samochodowego bo bylo najblizej. W momencie gdy mowie cos przez CB scisza mi sie radio a nieraz nawet zaczyna szumiec i gubic fale. W poprzednim radiu ALPINE tak nie mialem. Kolega ma tak samo w Seacie z tym samym CB i radiem Pioneer. Co z tym zrobic ?
  • #12 5682796
    amperior
    Poziom 12  
    Ja miałem identyczny problem. Poprawiłem wtyczkę (tzn masę na wtyczce) od anteny CB i sprawa rozwiązana.
  • #13 5682803
    pepe_lodz
    Poziom 15  
    no tylko jak na wtyczce mam poprawic mase. ona chyba sie nie rozbiera ?
  • #14 5682810
    amperior
    Poziom 12  
    Jeżeli wygląda na zrobioną solidnie i nie wyłazi oplot to powinna być ok (teoretycznie przynajmniej). Ja fabrycznie zarobiona rozebrałem i zrobiłem jeszcze raz. W razie potrzeby jest do kupienia a samo zarobienie jest proste.

    Polecam dodatkowo analizę tego wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic613795.html
  • #15 5719932
    KaW
    Poziom 34  
    1- Masy Waszych urzadzeń musza być poprowadzone oddzielnie i spotykac się na zbiorczej klemie koło akumulatora.
    Obecnie -przez blachę karoserii płyną prady pobierane przez te urządzenia.
    2-skręcić regulatory wzmacniacza na min. i próbowąc tym CB
    ZAKŁÓCIĆ .Jesli wejdą przy ściszonym na"0"WZMACNIACZU MOCY AUDIO, to sygnał przedostaje się na wejście przez opornosc blachy -różnica dróg zasilania.
    3-można linka miedzianą -pewnie 6mm2 połączyć te masy-nawet na próbę - potrzeba minimum dwóch -albo trzech do prób.
    4-możę być też potrzebne przecięcie drogi sygnału przez masę kabla-
    te zakończone RCA wtykami.
    5-myślę ,że głownie z róznicy opornosci mas poszczególnych urządzeń
    są te efekty.
  • #16 10790847
    ruki89
    Poziom 10  
    witam, mam podobny problem, mianowicie posiadam audi 80b4 w nim antena montażowa lemm oraz uniden 520xl. ostatnim razem wymontowałem z fabrycznych głośników wzmacniacze i podłaczyłem je bez nich do radia. od tego czasu słychać mi zakłócenia/głos z cb przy nadawaniu. wina leży po stronie tego, że wymontowałem te zwrotnice/wzmacniacze?


    Przypominam o tematach powieszonych na niebiesko w tym dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1725727.html .
    [SP5ANJ]
REKLAMA