Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w zabezpieczeniu układu elektrycznego.

Bulldi 29 Oct 2008 09:57 1340 7
 • #1
  Bulldi
  Level 2  
  Witam.

  Za pomocą transformatora przekształcającego mi napięcie z 230 V na 24 V i przekaźnika czasowego, chcę sterować małym zaworem elektromagnetycznym, który podłączony do siłownika pneumatycznego będzie otwierał i zamykał pewną przegrodę. Cały układ elektryczny chciałbym zabezpieczyć przed zwarciem, bądź przeciążeniem, ale nie wiem co zastosować najlepiej. Z góry dzięki za pomoc.

  Pozdrawiam
 • #2
  edison

  Level 25  
  Najprościej możesz to zrobić wstawiając bezpieczniki po stronach pierwotnej i wtórnej transformatora. Ale najlepszym rozwiązaniem poza obowiązkowym bezpiecznikiem przed uzwojeniem pierwotnym będzie jakieś zabezpieczenie elektroniczne (ze względu na możliwości regulacji prądu i czasu zadziałania). Jednak wartosci bezpieczników i charakterystyka ewentualnego zabezpieczenia elektronicznego trzeba dobrać biorąc pod uwagę warunki pracy i prądy nominalne zaintalowanych urządzeń.
 • #3
  Bulldi
  Level 2  
  Bezpieczniki elektroniczne są drogie i myślę, że w moim przypadku nie są one aż tak potrzebne, bo nie będzie tam wielkich przeciążeń. Myślę, żeby zamontować tam tylko bezpiecznik na stronę pierwotną transformatora. Problem tkwi w tym, że nie wiem do końca jaki typ wybrać. Nie znam się do końca na tym, dlatego chciałem się tylko zapytać czy zwykłe "S-ki" wystarczą ?
 • #4
  Enpro
  Level 22  
  Wystarczy zwykła S-ka wartość dobierz do mocy trafo i obciążenia.
 • #5
  Bulldi
  Level 2  
  Dzięki wielkie. Pozdrawiam
 • #6
  bonanza
  Power inverters specialist
  Jeśli sterujesz elektrozaworkiem, to potrzebujesz transformatora o mocy 20W maksymalnie. Możesz zastosować 60W, większy to już przesada. Trudno zdobyć takie małe "S301" (prąd 0,5A).
  Prostszym zabezpieczeniem będzie bezpiecznik szklany po stronie wtórnej (jeśli ma być mostek, to przed nim) na prąd równy nominalnemu prądowi tra_fa, czyli 60W > 2,5...3,15A (@ 24V).
  A po pierwotnej stronie niech będzie nawet S301B6A - jeśli będzie zwarcie w elektrozaworze, to spali się szklany, a jeśli będzie zwarcie w samym tra_fie, to już pozamiatane, nawet, gdyby był S301B0,5A , to i tak trzeba przewijać uzwojenia, więc on niczego nie uratuje.
  Poza tym S301 dobrany na styk lubi wyrzucać w momencie włączania tra_fa do sieci (duży impuls prądu).
 • #7
  apistograma
  Level 13  
  Na pierwotne uzwojenie daj "eskę" z charakterystyką C. Można dostać o wartości C2A.