Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewody CCTV w kominach wentylacyjnych - można?

krryspin 29 Oct 2008 10:50 9567 9
Optex
    krryspin

Level 10  
    Witam Szanownych kolegów, jestem w czasie instalacji kamer w szkole, mam problem mianowicie z kominiarzem.
    problem jest taki:
    W pomieszczeniu gdzie będzie rejestrator jest komin wentylacyjny
    chciałem przeprowadzić przewody ze wszystkich kamer do tego komina a z komina do pomieszczenia gdzie jest rejestrator.

Wiem że można przeprowadzać przewody tylko kominami wentylacyjnymi ale kominiarz nie zgadza się na położenie przewodów tym kominem.
    Czy jest jakiś zapis prawny o możliwości prowadzeniu tras kablowych kominami wentylacyjnymi???

proszę o jak najszybszą odpowiedz

pozdrawiam
  • Optex
    mielcar
    Level 22  
    Witam

Zapisu nie ma, ale realizując inwestycję musisz wyjaśnić wszystkie kolizje z innymi instalacjami. Wykorzystanie natomiast innych instalacji do celów innych niż są przeznaczone wymaga uzyskania zgody projektanta tychże, inspektora nadzoru danej branży, (to na etapie budowy) bądź ADMINISTRATORA budynku (jeżeli jest już w trakcie eksploatacji). W tym przypadku za zgodę na wykorzystanie komina wentylacyjnego do poprowadzenia instalacji CCTV jest odpowiedzialny właściciel budynku, czyli ktoś z Urzędu Gminy, bo to raczej do nich należy budynek.
    Kominiarz możne sobie gadać co chce... A Ty szukaj zgody u osób odpowiedzialnych.

Pozdrawiam
  • Optex
    bulba1
    Level 24  
    Zgadzam się , kominarz ma tylko obowiązek sprawdzić drożność kominów i jeżeli to jest mała ilośc kabli nic zrobic nie może chyba ,ze zawalisz cały przekrój komina
    nikspol
    Level 24  
    Witam mielcar
    Oczywiście że są przepisy dotyczące wykonania i eksploatacji - przeglądów przewodów wentylacyjnych. A jeden z nich głosi że nie mogą tam znajdować się elementy łatwopalne lub będące "przewodnikiem"ognia. Administrator nie wyda takiej zgody bez konsultacji z kim - właśnie z kominiarzem. A jak już autor tematu z nim zadarł to i tak przy pierwszym czyszczeniu tego przewodu kominiarz skutecznie je pozrywa i to też jest argument na nie. To uprawniony kominiarz jest jedną z kilku osób której podpis dopuszcza obiekt do eksploatacji.:D
    Andrzej Stachurski
    Level 21  
    Gdybyś miał mało kabli to warto rozważyć opakowanie ich w stalowy peszel, tam gdzie będą szły tym kominem. Myślę że wtedy by tak bardzo nie przeszkadzało kominiarzowi.
    mielcar
    Level 22  
    Czołem nikspol !
    Się zgodzę, co do takiego podejścia, pod warunkiem, że to jest kanał wentylacyjny przechodzący przez element oddzielenia pożarowego w budynku. Skoro Autor wątku nic nie wspomniał o klapach odcinających w przewodzie wentylacyjnym, to raczej nie jest to jakiś porządny kanał, tylko "kratka und dziura z powietrza obudowana cegłą prowadząca na dach", czyli temat nie rozprzestrzeniania ognia i ciepła nie wchodzi w rachubę.
    Czepiać się można tylko o konkretną "przepustowość wentylacyjną" kanału, ale jeżeli wiązka przewodów nie zajmie połowy przekroju kanału... Kwestia odpowiedniej argumentacji podczas rozmowy z administratorem budynku i odpowiedniego "naświetlenia punktu widzenia" - trzeba gościa przekonać, za argumentować, że może na tym odcinku uniepalniony przewodzik damy, że po co rozkuwać stropy, korytka kłaść po ścianach...

Kolega A. Stachurski może mieć rację - stalowa "anakonda" bardzo by pomogła.

A tak ogólnie mam wrażenie, że kolega kominiarz się o "bakszysz" dopomina...
    nikspol
    Level 24  
    Autor postu napisał /Wiem że można przeprowadzać przewody tylko kominami wentylacyjnymi ale kominiarz nie zgadza się na położenie przewodów tym kominem. / Czy jednym kanałem wentylacyjnym czy dwoma w tym samym kominie a co za tym idzie zostaną "połączone",tego nie wie nikt. Jak również jaka jest ich konstrukcja /wkład/i czy będzie tam np. 230V. Prawdopodobnie jest tak jak napisałeś wyżej i dalsze rozpisywanie się jest jedynie dywagacją. Bakszysz załatwia wszystko tylko trzeba wyjąć węża z kieszeni i niekoniecznie wsadzać go do komina
    :D
    mielcar
    Level 22  
    To co?
    Wołamy Autora, niech uszczegółowi temat ;-)
    nikspol
    Level 24  
    Myślę że jest mniej zainteresowany tematem niż my.
    No chyba że naruszył konstrukcje komina i już go nie ma. Poczekajmy!!!!:D
    krryspin

Level 10  
    witam dziękuje za wasze komentarze, jestem po rozmowie z kominiarzem i jednak macie rację że trzeba pytać o zgodę na przeprowadzenie przewodów administratora budynku. Szkoła wyraziła zgodę na puszczenie przewodów kominem wentylacyjnym tylko że miałem mały problem a mianowicie jak tynkarze robili komin to część zaprawy spadała do środka komina co później sie okazało został zaślepiony ten wentylacyjny ciąg.
    Dziki nam zostało doprowadzone świeże powietrze do pomieszczenia.

Dziękuję za pomoc i zamykam post.

Pozdrawiam