Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór anteny przy określonych założeniach

29 Paź 2008 19:26 1338 1
  • Poziom 10  
    Witam

Zastanawiam się nad wyborem anteny, przy czym miałaby pracować przede wszystkim jako nasłuchowa na górny KF oraz jako nadawczo - odbiorcza CB. Umieszczona byłaby ok 10 m nad poziomem gruntu, za pośrednictwem 3 m masztu, uziemiona (budynek nie posiada odgromu) dodatkowymi przewodami. Dobrze by było, gdyby była to antena zwarta - i to porządnie (dość nieciekawe doświadczenia z okresu tegorocznych sierpniowych burz). W stożku ochronnym mają znajdować się anteny TV, UKF oraz nasłuchowa na VHF. No i chciałbym to coś sklepać samodzielnie.

Gdzieś wyczytałem, że szerokopasmowość jest odwrotnie proporcjonalna do zysku jaki ma antena, czy więc GP 1/4 z gamma byłaby dobrym rozwiązaniem?

A może GP z promiennikiem pętlowym, ktory pracuje dość szeroko i jest zwarty, ale zawsze to 1,4 fali (mały zysk).

I tak można by wymieniać kolejno dla 1/2 typu ringo z transformatorem z grubego pręta Al lub 5/8 fali z podobną cewką.

Które rozwiązanie zaproponujecie, biorąc pod uwagę założenia wymienione na wstępie?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    jan_rambo napisał:
    (1) miałaby pracować przede wszystkim jako nasłuchowa na górny KF oraz jako nadawczo - odbiorcza CB. Umieszczona byłaby ok 10 m nad poziomem gruntu, za pośrednictwem 3 m masztu, uziemiona (budynek nie posiada odgromu) dodatkowymi przewodami. Dobrze by było, gdyby była to antena zwarta - i to porządnie (dość nieciekawe doświadczenia z okresu tegorocznych sierpniowych burz). (2) W stożku ochronnym mają znajdować się anteny TV, UKF oraz nasłuchowa na VHF. (3) Gdzieś wyczytałem, że szerokopasmowość jest odwrotnie proporcjonalna do zysku jaki ma antena, czy więc GP 1/4 z gamma byłaby dobrym rozwiązaniem?A może GP z promiennikiem pętlowym, ktory pracuje dość szeroko i jest zwarty, ale zawsze to 1,4 fali (mały zysk).
    (4) I tak można by wymieniać kolejno dla 1/2 typu ringo z transformatorem z grubego pręta Al lub 5/8 fali z podobną cewką.

(1) Nie napisałeś konkretnie, ale można założyć że ma to być antena niekierunkowa, pracująca w paśmie ok. 18...30MHz.
    Zostają (po przeróbkach - zwarcie DC do masy przez dławik w.cz. !!!!):
    T2FD i Discone. Możliwa do osiągnięcia szerokość pasma pracy: do 50% (piszą że znacznie więcej, ale chodzi o to by SWR nie był olbrzymi, i/lub większość energii ma nie być odkładane w rezystorze...)
    T2FD wymaga symetryzatora 1:6 lub 1:9, Discone - sporych możliwości warsztatowych.
    Polaryzacja w T2FD H/V przy zawieszeniu na ukos, w Discone tylko V.
    (4) Propozycje które podałeś na końcu, nie będą miały szerokości pasma pracy ponad kilka do 10%. Dodatkowo antena 1/4 fali ma b. wysoki kat promieniowania, co było by korzystne ale dla częstotliwości 2...10MHz.
    (2) Wszystkie anteny mają być zwarte dla DC i połączone z siecią masy budynku / instalacją odgromową / uziemieniem
    (3) To nie zupełnie tak, i nie jest to takie proste...
    Np. dipol półfalowy (0dBd) może mieć małą szerokość pasma (cienkie elementy), jak i dużą (grube elementy). Jak będzie to dipol pętlowy (dalej 0dBd), szerokości pasma pracy będą większe niż przy prostym o tej samej średnicy elementów.
    Z kolei antena Yagi zaprojektowana na max. zysk będzie miała znacznie węższe pasmo pracy niż zaprojektowana na max. szerokopasmowość (co nie jest proste, ale możliwe są do zrobienia anteny Yagi na CAŁE pasmo bez dostrajania 87...108, 108...138, 144...174, 400...470, 790...890, 860...960MHz, a nawet 470...790MHz z SWR <2 - sprawdzałem...), która z kolei będzie miała mniejszy zysk niż "wąskopasmowa" przy podobnej długości nośnika.
    (1, 2) - pisałem już na te tematy (nie tylko na E.), wystarczy poszukać.

Poprawiłem. (T2DF na T2FD) . [SP5ANJ]