Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test wiedzy informatycznej

29 Paź 2008 22:10 4804 3
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich
    Mam pytanie: znajomy ma mieć niebawem test z wiedzy komputerowej na stanowisko stażysty z perspektywą zatrudnienia na analityka kryminalnego.
    Jak myślicie jaki zakres materiału obejmuje taki test i czego można się spodziewać ?
    Może ktoś już miał z nim styczność.

Za wszelką pomoc dzięki.
  • Poziom 40  
    Generalnie to nie wiem bo dyscyplina niszowa. Ale osobiście spodziewał bym się/pytał bym o co najmniej (będę rzucał hasłami):
    - inteligencja, zdolności analityczne i umiejętność zdobywania/korzystania z posiadanej wiedzy
    - prawo autorskie
    -kodeks karny (paragrafy na przestępstwa informatyczne)
    - ping
    - tracerute/tracert
    - host
    - whois IP również system DNS, rekordy MX i tak dalej
    -wszelkie logi z linuxa np apache: user agenty i inne
    - linux, pliki konfiguracyjne rożnych usług oraz same usługi,porty na jakich działają
    - logi z Windowsa (np uruchomienie, podłączanie urządzeń USB)
    - pop smtp Imap
    - nagłówki email od kogo do kogo z kąd ...
    - Sniffing + reszta protokołów http i tak dalej również wszystko co związane z wymianą plików
    - rejestr winzgrozy (dość dokładnie co gdzie np ślady instalacji softu )
    - coś o nośnikach danych interfejsy protokoły (np ata zabezpieczenie ata password )itp
    - struktura logiczna danych na nośnikach typy partycji formaty zapisu czas modyfikacji atrybuty plików itp
    - systemy operacyjne ogólnie
    - podstawy odzyskiwania danych, kasowanie danych na rożnych systemach itp
    - jakaś wiedza o sprzęcie ogólnie
    - podstawy kryptografi/łamanie prostych zabezpieczeń
    - wirtualizacja
    - obrazy nośników+ soft do tego
    - urządzenia mobilne systemy operacyjne logi rożnych rzeczy itp
    - działanie sieci komórkowych stacje bazowe i tak dalej
    - karty sim i ich zawartość
    - key loggery sprzętowe/softwarowe
    - komunikatory i ich protokoły, archiwa konta użytkowników.
    - GPS np interpretacja NMEA i pliki w których można to znaleźć w rożnych urządzeniach .
    - formaty, nagłówki plików
    - Złośliwe oprogramowanie wirusy trojany backdoory bot nety phishing itp.
    - HTML Java script PHP XML SQL
    I wiele wiele innych rzeczy bez których wg mnie ani rusz ale jest opcja ze pytający nie będą mieli o tym pojęcia i będą pytać o jakieś ogólne pierdoły.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Kolego Tommy82, czy to, co kolega napisał wynika z wiedzy na temat testów z informatyki w różnych instytucjach przy zatrudnianiu na podobnych stanowiskach, czy też jest to wykaz tego, o co kolega chciałby być zapytany?
  • Poziom 40  
    To są rzeczy których bym się na takie stanowisko mógł spodziewać.
    O dużą cześć tych rzeczy byłem pytany w rożnych miejscach w tym kiedyś jak jako student byłem na teście w policji. Jednak jak napisałem kryminalistyka jest dziedzina niszowa i tak naprawdę trudno przewidzieć czego się spodziewać.
    edit
    Tak sobie jeszcze przypomniałem ze jeśli to instytucja którą można by nazwać państwową to nic prostszego jak znaleźć to ogłoszenie na
    www.usc.gov.pl

i sprawdzić wymagania (o ile nie jest to jakiś tam program stażowy, umowa z uczelnia czy coś innego)