Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Candy CBD 130 Nie działa.

29 Paź 2008 22:30 2378 6
 • Poziom 10  
  Witam.
  Pralka po włączeniu nie wykonuje żadnej funkcji, świeci się tylko lampka od zasilania i cały czas miga dioda prania zasadniczego.
  Zauważyłem również iż nie działa blokada drzwi.
  Po wstępnych oględzinach udało mi się ustalić, że na płycie sterującej uszkodzony jest rezystor R8 10Ω podający zasilanie właśnie na blokadę drzwi, oraz stojący obok warystor VDR7 który miał nadpalone wyprowadzenia.
  Po wymianie tych elementów sytuacja jest taka, że zaczęła działać blokada, dioda sygnalizująca stan pracy przestała migać, świeci teraz ciągle, ale pralka nadal nie wykonuje żadnej czynności.
  Jaka może być tego przyczyna, czyżby uszkodzona płyta?:cry:
 • Specjalista AGD
  joszin napisał:
  czyżby uszkodzona płyta?:cry:

  Raczej blokada.
 • Poziom 10  
  Masz na myśli blokadę drzwi? W tym modelu do elementu blokującego doprowadzone jest tylko zasilanie dwoma przewodami, nie ma tam żadnych dodatkowych styków. Sama blokada musi działać bo po wyłączeniu pralki trzeba odczekać ok 1,5 min żeby otworzyć drzwi.
 • Specjalista AGD
  No tak...blokada blokuje tylko przycisk otwarcia, może być uszkodzona płyta.
 • Poziom 18  
  to że to jest tylko taka blokada nie oznacza że nie jest uszkodzona jeśli jest uszkodony moduł to wymień też tą blokadę bo to ona go uszkodziła. Modul oczywiście można naprawić.
 • Poziom 10  
  Jeśli uda mi się zdobyć za rozsądną cenę płytę (w serwisie chcą za nią aż 450zł!!!), to blokadę na pewno też wymienię. Z tą naprawą płyty to pewnie będzie problem. Pomierzyłem wszystkie elementy wykonawcze wraz z otoczeniem omomierzem i wyglądają mi na sprawne. Sam procesor też musi pracować bo można ustawiać poszczególne programy prania co sygnalizowane jest przez odpowiednie diody led. Zastanawia mnie fakt uszkodzenia tego warystora, miał on praktycznie spalone wyprowadzenia i były na nim ślady po łuku elektrycznym, czyli musiał on przejąć na siebie znaczną energię, pewnie po jakimś przepięciu. Obawiam się, że mógł w jakimś stopniu ucierpieć na tym procesor, uszkodzone porty itp.
 • Poziom 10  
  Praleczka naprawiona, śmiga już jak dawniej:D Trochę mi to zajęło ale w końcu doszedłem jaka była przyczyna, że pralka nie podejmowała pracy. Uszkodzonym elementem okazał się... malutki silniczek zamontowany na mechanicznym programatorze. Po nastawieniu programu i włączeniu pralki powinien on chwilę pracować, dokładnie nie wiem jakie on spełnia tam zadanie. W moim przypadku pracy tej nie podejmował i przez to program nie mógł być kontynuowany.
  Dziękuję wszystkim za pomoc.