Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Candy CBD 130 Nie działa.

joszin 29 Paź 2008 22:30 2276 6
  • #1 29 Paź 2008 22:30
    joszin
    Poziom 10  

Witam.
    Pralka po włączeniu nie wykonuje żadnej funkcji, świeci się tylko lampka od zasilania i cały czas miga dioda prania zasadniczego.
    Zauważyłem również iż nie działa blokada drzwi.
    Po wstępnych oględzinach udało mi się ustalić, że na płycie sterującej uszkodzony jest rezystor R8 10Ω podający zasilanie właśnie na blokadę drzwi, oraz stojący obok warystor VDR7 który miał nadpalone wyprowadzenia.
    Po wymianie tych elementów sytuacja jest taka, że zaczęła działać blokada, dioda sygnalizująca stan pracy przestała migać, świeci teraz ciągle, ale pralka nadal nie wykonuje żadnej czynności.
    Jaka może być tego przyczyna, czyżby uszkodzona płyta?:cry:

0 6
  • #2 29 Paź 2008 22:34
    nares
    Specjalista AGD

joszin napisał:
    czyżby uszkodzona płyta?:cry:

Raczej blokada.

0
  • #3 29 Paź 2008 22:54
    joszin
    Poziom 10  

Masz na myśli blokadę drzwi? W tym modelu do elementu blokującego doprowadzone jest tylko zasilanie dwoma przewodami, nie ma tam żadnych dodatkowych styków. Sama blokada musi działać bo po wyłączeniu pralki trzeba odczekać ok 1,5 min żeby otworzyć drzwi.

0
  • #4 29 Paź 2008 23:14
    nares
    Specjalista AGD

No tak...blokada blokuje tylko przycisk otwarcia, może być uszkodzona płyta.

0
  • #5 31 Paź 2008 23:08
    80arturr
    Poziom 18  

to że to jest tylko taka blokada nie oznacza że nie jest uszkodzona jeśli jest uszkodony moduł to wymień też tą blokadę bo to ona go uszkodziła. Modul oczywiście można naprawić.

0
  • #6 02 Lis 2008 14:06
    joszin
    Poziom 10  

Jeśli uda mi się zdobyć za rozsądną cenę płytę (w serwisie chcą za nią aż 450zł!!!), to blokadę na pewno też wymienię. Z tą naprawą płyty to pewnie będzie problem. Pomierzyłem wszystkie elementy wykonawcze wraz z otoczeniem omomierzem i wyglądają mi na sprawne. Sam procesor też musi pracować bo można ustawiać poszczególne programy prania co sygnalizowane jest przez odpowiednie diody led. Zastanawia mnie fakt uszkodzenia tego warystora, miał on praktycznie spalone wyprowadzenia i były na nim ślady po łuku elektrycznym, czyli musiał on przejąć na siebie znaczną energię, pewnie po jakimś przepięciu. Obawiam się, że mógł w jakimś stopniu ucierpieć na tym procesor, uszkodzone porty itp.

0
  • #7 06 Lis 2008 19:28
    joszin
    Poziom 10  

Praleczka naprawiona, śmiga już jak dawniej:D Trochę mi to zajęło ale w końcu doszedłem jaka była przyczyna, że pralka nie podejmowała pracy. Uszkodzonym elementem okazał się... malutki silniczek zamontowany na mechanicznym programatorze. Po nastawieniu programu i włączeniu pralki powinien on chwilę pracować, dokładnie nie wiem jakie on spełnia tam zadanie. W moim przypadku pracy tej nie podejmował i przez to program nie mógł być kontynuowany.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

0