Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki układ DS do pomiaru wilgotności

30 Paź 2008 13:28 3126 19
  • Poziom 22  
    Witam
    Problem jak w temacie, potrzebuje zrobić układ który by mierzył i sterował temp i wilgotnością powietrza, uP + czujniki np DS. do temp wiem jakie można aplikować , jednak nie bardzo mogę coś znaleźć do wilgotności. Chciałbym zrobić to na 1-Wire znalazłem kość DS1923 ale nie ma jej już w sprzedaży, czy istnieje jakaś inna która pełni tą rolę??

Jeśli nie ma to będe musiał skorzystać z czujników rezystancyjnych.

-=pozdrawiam=-
  • Poziom 28  
    Na 1wire nie ma, ale jest np. SHT11. Ma w sobie pomiar wilgotności i temperatury
  • Poziom 22  
    Witam

Dzięki za odpowiedź.

A coś tańszego niż ten element?
    W sumie chyba wyjdzie dużo taniej osobno pomiar temp. na DSxx i osobno pomiar wilgotności na czymś innym, może takie coś jak: http://download.maritex.com.pl/pdfs/se/RHSM-1V2.pdf

Choć na allegro są po 50 zł to może wyjdzie na to samo co DS + RHSM-1V2
  • Poziom 30  
    SHT daje na wyjściu dane cyfrowe, a ten Twój - napięcie.
  • Poziom 22  
    Witam
    No tak różnica jest spora w tym co jest na wyjściu obu elementów.

A kolega jak uważa które rozwiązanie jest lepsze? Chodzi mi też o to aby móc później bez problemu podpiąć dodatkowy układ ale już bez ingerencji w elektronikę, czyli np. daje w programie taką opcję ( ale nie wiem czy da radę to zrobić).

-=pozdrawiam=-
  • Poziom 30  
    marrog napisał:
    Witam
    No tak różnica jest spora w tym co jest na wyjściu obu elementów.

A kolega jak uważa które rozwiązanie jest lepsze? Chodzi mi też o to aby móc później bez problemu podpiąć dodatkowy układ ale już bez ingerencji w elektronikę, czyli np. daje w programie taką opcję ( ale nie wiem czy da radę to zrobić).

-=pozdrawiam=-

Myślę, że łatwiej ci będzie użyć urządzenia z wyjściem cyfrowym. No ale gusta są różne.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dallas posiada układ DS1923 ale jego cena jest raczej zaporowa.
  • Poziom 22  
    Witam

Faktycznie cena jest zaporowa, nawet zbyt delikatnie powiedziane.
  • Poziom 22  
    Witam serdecznie!!!

Temat odświżam, ze wgzględu na problem jaki się pojawił.
    W nocie katalogowej od SHT11 napisane jest, że komunikacja odbywa się 2-Wire ale nie jest taka jak i2c, moje pytanie jest następujące, czy jeśli chcę użyc dwa takie czujniki to muszę wykonać dwie takie magistrale tzn dla każdego z osobna?
    Nie mogę się doszukać w nocie, jakieś wzmianki o adresie tego elementu( albo nie ma tam, albo mi oczy zaszly,a czytam juz ją chyba z 3 raz).

Z góry wielkie dzięki.

-=pozdrawiam=-
  • Poziom 22  
    Te układy nie mają adresu - wysyłasz tylko zapytanie dla wilgotności lub temperatury. Wydaje mi się że można użyć wspólnej linii dla clk. Data raczej powinna być oddzielnie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Witam
    Dzięki za odpowiedź.
    Właśnie tak też myślałem że muszą być co najmniej dwa tory. A nie wiesz może jakiej długości przewody można bezpiecznie użyć do pomiaru tzn między uP a SHT?
  • Poziom 22  
    Tego niestety nie wiem, na ogół sht umieszczam w odległości kilku centymetrów od układu. Na stronie producenta jest informacja na temat zabezpieczenia przed zakłóceniami Link
  • Poziom 12  
    Producent podaje do 10cm jak dałem 50cm to mi nie działało.
    1 wire chodzi mi na PC przy 11 czujnikach 200m +- wiec różnica kolosalna dlatego szukam emulatora ds18b20 na atmega8

Próbowałem z tańszymi czujnikami Rh ale one wszystkie poza Philipsem wymagają wstępnej kalibracji i kompensacji temperaturowej.

masz komore klimatyzacyjną i precyzyjny czujnik odniesienia lub wzorce ?

Można wykożystać jako wzorzec psychometr augusta na dwu czujnikach np lm35 lbu ds18b20 -

Bo jako czujnik Rh ma duże gabaryty i wymaga obsługi dolewanie wody która paruje latem bardzo szybko dlatego zrezygnowałem z tego rozwiązania pozatym izolowanie czujnika od wody - koszulka termokurczliwa - ile daje pewnosci , jak długo nie dopuści pary wodnej ???

Gdy woda dostanie się do złącz ds18b20 powoduje korozje - doswiadczone na poxilinie.

Czujniki do psychometru powinny być parowane jak tranzystory we wzmacniaczach dobrane przy danej temperaturze powinny wskazywać równą w domyśle bardzo zbliżoną temperature. Trzeba je też kalibrować
    zdjąć charakterystyke i wprowadzić poprawki dla odczytów.

a te skompensowane zkalibrowane i dokładne są droższe od sth i mają wyjscia analogowe i dodatkowo dziwne zasilania np max 1v tak że z dodatkowymi układami są droższe od sth.
    I głowa boli od komplikacji co krok to mina. :)

Dlatego polecam emulator DS18b20

Co Ty na to ?????
  • Poziom 22  
    Witam
    No rozumiem, że są problemy ze zwykłymi nie skalibrowanymi czujnikami.
    Ale nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym emulatorem, Możesz podesłać jakieś namiary na to coś?? I jak się nim mierzy wilgotność??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Witam

Potrzebuje to do szklarni :-) Całość to trochę większy "produkt" potrzebuje mierzyć temp i wilgotność wewnątrz szklarni, a sam sterownik znajdować się będzie poza szklarnią, więc kabel jaki potrzebny jest to ok 50m (30m w szklarni i poza nią jakieś 20 powinno starczyć tak aby sterownik znajdował się w domu.)
    Szukając właśnie czujki do wilgotności natrafiłem na tego SHT ale nie myślałem na początku że będzie taki problem z przesyłem, ale w sumie dam link do mojego tematu, gdzie burzliwie trwa dyskusja nad SHT i komunikacją po RS485 :-)
    Pomiar_wilgotności_Atmega16
    -=pozdrawiam=-
  • Poziom 12  
    [code:1:4b40c9911c]http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1298100.html]

Ja potrzebuje do chlewni - sama temperatura nie wystarczy trzeba ciągle ją zmieniać podnosić opuszczać w zależności od zewnętrznej.

Gdyby mieć wilgotnośc jako dodatkowy parametr to by to pomogło ustalić temperature automatycznie - złota zasada temperatura + wilgotnośc nie może przekraczać 100 - warunki komfortowe to ok 80-85 poniżej i powyżej szkodliwe .

Czujnik wodoru w odmianach h4 to szczyt moich marzeń amoniak siarko wodór
  • Poziom 12  
    jakis stary pc stabilny ja ma IBM PC GL 300 45zł
    interface 1 wire i lpt 20zł
    ds18b20 - 6zł
    sht - 55zł
    moc3020 + triak 800W - 8zł
    przewód - ok 1,5zł za m
    Atmeg - 6zł
    system dowolny ze wsparciem 1 wire jest na linux i na winde - xp wytrzymuje ok 50-60 dni bez resetu
    problemy z obsługą pamieci - zresztą w znacznej częsci nawala RAM nawet najlepszych firm. celerony lub pentium z pasywnym chlodzeniem to jest to. w domowym pc mam AMD ale dla swin nie ma nic pewniejszego jak nie wysrobowany w parametrach intel.

Po analizie kosztów okazuje się ze najdroższy jest przewód przy znacznych odległosciach :)