Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chronometr własnej roboty

30 Paź 2008 14:39 6899 6
  • Poziom 13  
    Witam mam zamiar zrobić chronometr .
    2 pary czujników . Każda z par czujników będzie się składać z 4 nadajników IR ( diod ) i odbiorników ( fototranzystorów )
    Czujki będą znajdować się od siebie w odległości 10 cm .
    Układ chce oprzeć na mikro kontrolerze Atmega8 .
    Diody nadawcze chce użyć SFH484-2
    Odbiorniki BPV11F fototranzystor ( nie wiem czy dobry )
    Układ chce zasilić 5 V .

Nie wiem może macie jakiś rady na sam początek ?

Postaram się umieścić jakieś rys. czy może być .
  • Poziom 27  
    Rozumiem, że to ma być szybościomierz oparty na obrotomierzu, a w programie szybkość obrotową będziesz mnożył razy obwód koła i taki wynik wyświetlał/wykorzystywał? Czy może po prostu chcesz zbudować obrotomierz?

Nie rozumiem dlaczego po 4 nadajniki i 4 odbiorniki na 1 parę czujników, starczy połowa tego. Mógłbyś wyjaśnić dlaczego w odległości aż 10 cm od siebie chcesz je stawiać?

Jak ja bym sobie coś takiego wyobrażał? licznik impulsów mierzący czas pomiędzy 2ma impulsami, zamieniający czas na prędkość, może nawet z uśrednianiem kilku ostatnich takich pomiarów.

PS: a chronometr to jest zegar, do odmierzania czasu najlepszy jest zwykły kwarc ;)
  • Poziom 13  
    Hmmm..

pierwsza para czujników ma włączać liczenie czasu . A druga ma kończyć to liczenie .
    Dlaczego tak dużo czujników ? Ponieważ przedmiot który ma przechodzić przez to ma mieć wymiary 6 mm . Czyli możliwe że nie przetnie wiązki , lub po prostu będzie ciężko tak wymierzyć żeby przedmiot przeleciał przez te dwie bramki bez odbicia od ścianki .

Moje wyobrażenie :
    przedmiot wlatuje w tubę ( walec ) przecina pierwszą wiązkę i wysyła syg. Do kontrolera , po chwili przedmiot przecina drugą wiązkę i daje syg. Żeby przestać liczyć czas wymnażamy to tak zęby uzyskać wynik w 1m/s i pokazujemy na wyświetlacz.

Co do uśredniania to to samo tylko pamięć do 10 wyników podzielić przez 10 i wynik ukazać .

Ale bardziej na tą chwile interesuje mnie budowa . Dziś dostałem skaner z powrotem z servisu postaram wrzucić skany rysunków
  • Poziom 27  
    Czyli chodzi o prędkość jakiegoś elementu w jakiejś "tubie", tak? jednym z rozwiązań jest ustawienie pary dioda-fototranzystor ukośnie do toru, tak, aby na dłuższym kawałku mogło nastąpić przecięcie.
    Poza tym co to za przedmiot? jeśli będziesz z 10cm mierzył przemiot 0.6cm to trudno oczekiwać, aby go za każdym razem wykryć (o ile w ogóle kiedykolwiek).
  • Poziom 13  
    Tak chodzi o prędkość przedmiotu którym jest kulka o wymiarach 6 mm , kolor szary, zielony, czarny ...
    Przewidywana prędkość jej w tej tubie to około 100 m/s lub nawet większa .
    Mój pomysł to zrobić po prostu kilka linii w odstępach od siebie 4 mm . Co sprawi że na pewno przetnie wiązkę .

Umieszczam scany przepraszam że takie są ale program do emulacji układów zrobił mi psikusa z Windowsem i nie działa .
    Drugie pytanie korzystam z książki Hadam Paweł - Projektowanie systemów mikroprocesorowych.

I po rozmowie z moim nauczycielem doszliśmy do wniosku że mam zrezygnować z fotodiod i zrobić to na fototranzystorach . Założenie na diodach było proste gdy jeden z odbiorników zostanie zasłonięty nastąpi spadek napięcia . A w foto tranzystorze tak samo . Tylko nie wiem czy mogę tak samo połączyć ze sobą tranzystory jak diody ?

• Poziom 35  
    Witam.
    Poszukaj może na forach " wiatrówkowych " - widziałem tam takie konstrukcje .
    Pozdrawiam .