Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja- rozprowadzenie RTV w mieszkaniu, w bloku na 3 TV

30 Paź 2008 15:22 5105 6
 • Poziom 10  
  Witam
  Poczytałem trochę forum na temat dzielenia i rozbudowy instalacji TV w domu ale ....
  Mieszkam w bloku 10 pięter + parter + piwnice + strych (na 2 kondygnacji). Budynek oddany do uzytku w 1978 roku :)
  Zbiorcza instalacja antenowa. Antena na dachu i w dół szeregowo podłączeni "abonenci" (bo kiedys odpiąłem sąsiada z 1 kondygnacji :) jak cyklinowali mi podłogę :).
  Gniazdo RTV sztuk 1 w salonie częściowo w ścianie 2 wyjścia jednakowe okrągłe z bolcem - bez opisu. Kabel do TV krótki 1,5 m z wtyczką taką śmieszną kątową plastikową a wśrodku niej 2 cewki, 3 takie małe płaskie :) cosie i jeden bodajże opornik z kolorowymi paskami i to wszystko zlutowane na płytce małej takiej ...
  Pisze to wszystko bo nic nie wiem na temat parametrów tej starej instalacji, a może ktoś doświadczony wie jakie ma parametry ...
  Chciałbym zamiast tego starego płaskiego gniazda włożyć coś innego z np. 3 wyjściami i przejściem na dół, żebym przypadkiem nie odciął sąsiada znowu i nie popsuł mu parametrów odbioru a sobie rozdzielił sygnał na 3 TV. 1 w odległości do 2m, 2 w odległości do 10 m i 3 w odległości do 15 m (długości kabla antenowego).
  Gniazdo w scianie stare trąci się kabel to śnieży, trzeba chodzić ustawiać i kręcić ... - chcę coś pewniejszego i lepszego zamiast tego gniazda tylko nie wiem co to ma być ?
  Jaki kabel zastosować w domu do rozprowadzenia sygnału ?
  Czy potrzebuję jeszcze czegoś do takiej instalacji ?
  Dziękuję za pomoc.
  P.S.
  Dodam jeszcze, że do tej instalacji jakoś zapięta jest TV kablowa i jest kilkadziesiąt kanałów.
 • Poziom 36  
  Jeśli jesteś zadowolony z jakości sygnału (1 odbiornik), mozesz zrobić w mieszkaniu instalację podzbiorczą MATV.
  Sygnał z gniazda-> wzmacniacz-> odgałęźniki-> rezystor 75ohm
  Mieszkasz prawie na końcu pionu (jeśli sygnał jest prowadzony z góry, a nie np. kablem ziemnym z innego budynku), więc możesz zastąpić archaiczne rezystorowe gniazdo nie zapewniające separacji od pionu współczesnym odgałęźnikiem na złączach F (w Twoim przypadku 1x -12dB powinien być odpowiedni). Ale uwaga: stare przewody koncentryczne mogą się ukruszyć (pozałamywane na siłę i upchniete w małej puszce) czeka cię rachunek za naprawę instalacji (zakładając że przewody się da wymienić...) i sporo nieprzyjemności...
  Trzeba rozkuć delikatnie okolice gniazda i zrobić tam miejsce na odgałęźnik aby przewody nie były załamane (minimalny promień zgięcia 10cm dla przewodów średnicy ok. 7mm). Można użyć dużą puszkę prostokątną lub po prostu ładnie dopasowany kawałek blachy przykręcony na kołki rozporowe z wkrętami z łbem stożkowym w zagłębieniach blachy (białą można mieć za darmo z wyrzuconej lodówki...)
  Stare przewody należy delikatnie rozprostować i zaprawić na nich wtyki F o odpowiedniej średnicy, a dodatkowo połączyć ich ekrany miękkim kawałkiem przewodu (w przeciwnym razie przy łączeniu będzie Cię "kopał" prąd z upływności filtrów zasilania wszystkich OTV w budynku - dodatkowo możliwość uszkodzenia np. karty TV w PC...), warto też podłączyć dodatkowo do istniejących mas np. zbrojenia. Odgałęźnik ma zaznaczone wejście wyjście i odgałęzienie, musisz podłączyć właściwie kierunek sygnału !.
  Wzmacniacz - może być nawet starszy do 450MHz po sprawdzeniu i najczęściej wymianie wyschniętych kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu (w Twojej sieci programy zwykle są do 230MHz, czasem do 300MHz) o jak największym maksymalnym poziomie wyjściowym (lepiej 113...117dBuV niż 108dbuV) i o wzmocnieniu mniejszym niż 20dB (nie większym !). Może mieć na wejściu wbudowany regulowany tłumik i korektor, ale nie musi.
  Odgałęźniki - im bliżej wzmacniacza, tym słabsze sprzężenie, a więc np. -16dB, -12dB, -8dB. Uwaga na kierunek sygnału !
  Na końcu musi być rezystor 75ohm (dopasowanie linii)
  W jednym pokoju trzeba mieć możliwość podłączenia kilku urządzeń, więc stosuje sie odgałęźniki o 2 (czasem 3 lub 4) niezależnych odgałęzieniach w jednej obudowie np. 3 x -14dB, 2 x -12dB. Wtedy nie będzie wzajemnego zakłócania jak przy nieprawidłowym połączeniu przez "rozdzielacz telewizorów" (który jest wymysłem marketingowym, jest to rozdzielacz pionów - poszukaj, nie raz opisywałem, podobnie jak cały temat...)

  Przykładowy wzmacniacz na małą instalację podzbiorczą MATV/CATV w mieszkaniu: Hirschmann GHV 820A
  http://www.wisat.pl/files/GHV%20820%20A,%20830%20A.pdf
  (wzmacniacz MATV/CATV zasadniczo nie powinien wzmacniać częstotliwości <87MHz gdyż w sieci MATV/CATV nie wolno już używać kanałów 1..5 (częstotliwości 48...100MHz) - jest tam radio 87.5...108MHz i kanał zwrotny, ale w rzeczywistości jest takich instalacji jeszcze dużo i zakłócają w eterze na spore odległości przez nieszczelne stare przewody oraz "usprawnienia" abonentów... )
 • Poziom 10  
  Dziękuję bardzo za pomoc. Czyli największe niebezpieczeństwo to uszkodzenie starego kabla antenowego ...
  Z sygnału to średnio jestem zadowolony bo idzie on z góry na 100%.
  Ale w najgorszym wypadku odetnę 1 osobę tylko :) i aż :) 1.
  A ze starego gniazda wogóle nie jestem zadowolony bo jak pisałem źle się tam wtyczka trzyma i wystarczy ruszyć i pogarsza się odbiór dramatycznie ...
 • Poziom 36  
  wiatrax napisał:
  Czyli największe niebezpieczeństwo to uszkodzenie starego kabla antenowego ...
  Ale w najgorszym wypadku odetnę 1 osobę tylko :) i aż :) 1.
  Jak odetniesz osoby na końcu, to CAŁY pion będzie niedopasowany (zakłócenia, odbicia, w skrajnych przypadkach uszkodzenie wzmacniaczy).
  Na końcu pionu MATV/CATV (długiego czy krótkiego) jest rezystor 75ohm - dopasowanie linii.
  Poczytaj, co już pisałem (np. przez profil); nie będę przepisywać od początku. Powodzenia.

  Przykładowe wzmacniacze używane z e-bay, które powinny się nadawać:
  VOS11, VOS23 (chyba do 300MHz), VOS20F
  od 1euro :) + przesyłka np. od http://shop.ebay.de/merchant/mcom-2008
 • Poziom 10  
  Już rozumiem idee tych instalacji ... Teraz szukam odpowiedniego wzmacniacza najlepiej nowego i w Polsce. Kolego kondensator dlaczego wzmocnienie "mojego" wzmacniacza nie może być większe niż 20 dB ? - będzie zbyt mocny przesterowany sygnał ?
  Czy taki by się nadawał: http://www.inel.com.pl/pdf/vp1.pdf ? Znalazłem jeszcze coś takiego jak odgałęźnik z regulowanym tłumieniem od 8 do 20 dB tylko jego tłumienność przelotowa jest od 2 do 8 dB a takiego zwykłego około 1 dB tylko (chodzi mi o sąsiada).... i mam kolejne pytanie jaka może być tłumienność przelotowa tego starego gniazda rezystorowego ?
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  wiatrax napisał:
  (1) Już rozumiem idee tych instalacji ...
  (2) Teraz szukam odpowiedniego wzmacniacza najlepiej nowego i w Polsce. Czy taki by się nadawał (...)
  (3) ... dlaczego wzmocnienie "mojego" wzmacniacza nie może być większe niż 20 dB ? - będzie zbyt mocny przesterowany sygnał ?
  (4) Znalazłem jeszcze coś takiego jak odgałęźnik z regulowanym tłumieniem od 8 do 20 dB tylko jego tłumienność przelotowa jest od 2 do 8 dB a takiego zwykłego około 1 dB tylko (chodzi mi o sąsiada).... i mam kolejne pytanie jaka może być tłumienność przelotowa tego starego gniazda rezystorowego ?
  (1) Cieszę się.
  (2) Niekoniecznie najlepiej. Szukaj podobnych jak wskazałem (nie bez przyczyny)
  (3) Tak: Max. U wyjściowe, jego redukcja wraz ze wzrostem liczby wzmacnianych programów, max. U wejściowe odbiorników. Jeśli tłumienie instalacji wynosi 12...16dB, a wzmacniacz to napędzajacy ma G=30dB to zazwyczaj nie kończy sie dobrze. Regulowany tłumik na wejściu wzmacniacza zapobiegnie jego przesterowaniu, ale pogorszy odstęp sygnał/szum (wzmocnisz o np. 30dB sygnał który celowo pogorszyłeś).
  Jeśli "wzmacniacz" pobiera np. 12V/20mA to nie będzie on miał dużego U max. na wyjściu, a jeśli w dodatku ma duże wzmocnienie, to wytrzyma tylko niewielki sygnał na wejściu...
  Nieraz musiałem przerabiać wzmacniacze pozbawiając je wstępnych stopni wzmocnienia, bo potrzebowałem G=12...18dB i U wyj. max. np. 118dBuV (ale sam bez możliwości pomiarowych i doświadczenia tego nie zrobisz).
  (4) Zastosuj normalne odgałęźniki. Wydzielenie sygnału z głównego pionu 1x -12dB, za wzmacniaczem Twojej podzbiorczej np. 3x -14dB, 2x -12dB, 2x -8dB i rezystor 75ohm na końcu. Może to być tez rozdzielone za wzmacniaczem na 2, 3, 4 piony (rozdzielacz pionów) i w każdym odgałęźniki i rezystory na końcu. Weź ołówek i policz tłumienie instalacji w każdym punkcie (dla najwyższej częstotliwości np. 750MHz choć obecnie potrzebujesz np. do 230MHz). Tłumienie przewodu i przelotowe odgałęźników masz w katalogach.
  Dla b. małych instalacji kilka wariantów może dać podobne wyniki (w dB i wg kosztu elementów), wybiera sie wtedy najłatwiejszy do wykonania (wynikający np. z układu pomieszczeń). Dla małych instalacji korektor nachylenia nie jest konieczny, mimo ze instalacja będzie miała trochę mniejsze tłumienie przy 100MHz niż przy 800MHz.
 • Poziom 10  
  No i wstępnie wszystko zrobiłem wreszcie ... Na razie pod wpływem sprzedawcy trochę zmodyfikowałem ... niezgodnie ze sztuką, ale świadomie ...
  Zakupiłem wzmacniacz siłą rzeczy niby zbyt mocny bo nie było innego ciekawego i bałem się, że będzie zbyt mocny ...
  Terra 117 dBuV 34 dB regulacja gain 20 dB i slope 18 dB ...
  Wystraszyłem sie jednak rozbiórki starego gniazda i zamiany na odgałęźnik 12 dB - sprzedawca twierdził, że wręcz nie mogę tego zrobić, ale jeszcze nic straconego zawsze mogę to zrobić.
  Podłaczyłem wzmacniacz do starego gniazda, do wzmacniacza kawałek kabla 1 m, odgałęźnik 16 dB, 9 m kabla i chwilowo rozgałęźnik i na jednym wyjściu 3 m kabla, a na drugim 9 m kabla do odbiorników w komputerach ... :)
  Najpierw to była tragedia bo nawet na największym wzmocnieniu obraz był gorszy na 1 tv za odgałęźnikiem 16 db niż bez wzmacniacza ... no to zacząłem szukać przyczyny w gnieździe, wyczyściłęm je drobnym papierem ściernym 800, obejrzałem budowę tego wtyku kątowego i gniazda okrągłego w ścianie (napis TELMOR RADIO + TV :)) Owinąłem końcówkę wtyku spożywczą folią aluminiową żeby polepszyć kontakt masy i efekt jest super ! ale wzmacniacz ma gain ustawiony mniej więcej w 2/3 zakresu a slope prawie na maxa bo inaczej obraz śnieżył typowo dla słabego sygnału. W razie zakłóceń zamienię oczywiście rozgałęźnik na 2 ogałęźniki odpowiednio 14 i 12 dB oraz terminator na końcu ... Dochodzę do wniosku, że sygnał w tym pionie jest koszmarnie słaby ... Teraz obraz na 1 TV jest żyletka tylko na kilku kanałach ma zakłócenie od jakiegoś nadajnika FM - takie S pionowe.