Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra WS 418 - grzeją się rezystory emiterowe.

Xplode 30 Paź 2008 17:04 3658 12
  • #1 30 Paź 2008 17:04
    Xplode
    Poziom 11  

Witam

Tak jak w temacie mam problem ze wzmacniaczem a konkretnie z lewym kanałem. W tym wzmacniaczu kiedyś był spalony lewy kanał. Po ustaleniu końcówki mocy sa dobre ale kiedy je wlutuje grzeja się elementy o oznczeniu R541 i R539 do czerwonosci jak widać na załączonych zdjęciach.Co może być nie tak??:cry:

Pozdrowił

Unitra WS 418 - grzeją się rezystory emiterowe. Unitra WS 418 - grzeją się rezystory emiterowe.

0 12
  • #2 30 Paź 2008 17:35
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Ładne zdjęcia :) Zimą problem ogrzewania masz rozwiązany. Tak na poważnie, to czy emiterowe "świecą" przy podanym sygnale, czy po prostu po włączeniu zasilania? Jeśli zaraz po uruchomieniu wzmacniacza, to sprawdź dodatkowo R535, R537 i szczególnie R543 <--- może ma przerwę i wzmacniacz się wzbudza.

p.s. a te tranzystory mocy T513 i T515 masz na 300% sprawne..?

0
  • #3 30 Paź 2008 17:42
    Xplode
    Poziom 11  

Odrazu po właczeniu zasilacza robią sie z nich małe grzejniczki -,- ten duży elektrolit wymieniłem ale i tak był dobry bo sprawdzałem...lecz duzo nie pomogło...jedynie zaczeły chodzić diody wysterowania od lewego kanału a wcześniej nie działały...

Dzieki sprawdze te elementy co mi podałeś bo normalnie już sił nie mam do tego wzmacniacza :cry:

Pozdrowił
    EDIT

Niewiem może pomyliłem kolejność tranzystorów mocy bo wg schematu jesli dobrze patrzyłem to wyszło mi tak jeśli patrząc z od lewej strony:
    2N6491 BD140 BD135 BD139 2N6488
    BD 140 i BD139 są obrócone

1
  • Pomocny post
    #4 30 Paź 2008 19:34
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Tranzystory mocy patrząc od przodu masz tak: baza, kolektor, emiter. Tranzystory sterujące natomiast: emiter, kolektor, baza.

Zrób wszystko tak jak w sprawnym kanale, i sprawdź czy na pewno tranzystory mocy (jeden z nich) nie są uszkodzone.

0
  • #5 31 Paź 2008 10:03
    Dorian Olech
    Poziom 28  

z praktyki powiem tak. Musisz wylutować i sprawdzić WSZYSTKIE TRANZYSTORY , a te na radiatorze wymień koniecznie nawet jeśli są sprawne.Tak w tej końcówce jest. Jeśli ma być sprawna to trzeba być dokładnym w tym co robisz. Jeśli zrobisz błąd może wszystko polecieć przy pierwszym włączeniu

0
  • #6 31 Paź 2008 22:21
    Xplode
    Poziom 11  

Zrobie tak jak radzą fachowcy czyli Wy :D a jak co to wymienie wszystkie tranzystory na linii lewego kanału,elektrolitu nie będe ruszał bo był wymieniany i nic nie pomogło a był sprawdzany tak jak i stary...i napisze o postępach bo bez Was raczej sobie z tym ustrojstwem nie poradze :cry:

Mam jeszcze unitre PW 8040 i na dowolnej głośnosci charczą dwa kanały coś jak by przester dzwięk jest nie czysty :cry: ale to tak przy okazji bo raczej ten wzmak pojdzie na straty choc do takich sprzętów mam sentyment :)

Pozdrawiam Xplode

0
  • #7 31 Paź 2008 23:40
    dybas
    Poziom 37  

Życzę powodzenia, ale jeśli powtórzy Ci się awaria, to ścieżki wstaną z laminatu i będzie łatanina. Łatwiej i niewiele drożej wyjdzie, jeśli od razu wymienisz wszystkie tranzystory stopnia mocy. Wskazana także wymiana wzmacniacza różnicowego i kontrola rezystorów w zasilaniu, a także źródła prądowego. Poczytaj trochę teorii. Ze wzmacniaczem PW może być analogicznie, chociaż przy jednoczesnym zniekształcaniu obu kanałów sprawa wydaje się być banalna w diagnozie. Najpierw skończ jeden temat.

0
  • #8 02 Lis 2008 19:17
    Xplode
    Poziom 11  

WS 418 czeka na nowe tranzystory dopiero się za nią zabiore a z tym PW pomoże ktoś?? Bo tak jak pisałem wcześniej oba kanały charczą i jest przesterowanie im wiecej dam siły głosu tym bardziej charczy wygląda to tak jak by zasilacz miał mało mocy??Dodam że po włączeniu przez pare sekund gra normalnie...Gdy podłącze sluchawki i balans jest wyśrodkowany to zlewaja sie 2 kanały a jak dam balans na lewy lub prawy kanał to w obydwu słuchawkach jest strereo i gra normalnie :|
    hyh czeski film -,-

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #9 02 Lis 2008 21:21
    dybas
    Poziom 37  

No to zaczynamy. Sprawdź, jaki transformator tam siedzi. Jeżeli TS50/18 to szykuj się na wymianę. Nie dość, że lubił się przypalać, to daje tylko 1 A. Dobrze, abyś pomierzył napięcia zasilające, najlepiej przy stałym, sztucznym obciążeniu (mierniki cyfrowe!) Sprawdź też napięcie zasilania przedwzmacniacza, powinno być 15,5 V i jest bardzo głupio uzyskiwane.

0
  • #10 02 Lis 2008 21:43
    Xplode
    Poziom 11  

Na transformatorze widnieje tylko napis T4-D-4255-014-1 napięcia sprawdze jutro bo nie mam w domu miernika.A przypuszczajac ze trafo bedzie padnięte bedzie pasować od unitry ŁZR?? oznaczenia na trafie ma T4-D-4247-127-1 i tez nie mam teraz jak tego zmierzyć :cry:

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #11 03 Lis 2008 06:53
    Dorian Olech
    Poziom 28  

co do tego dziwnego działania balansu- podejrzewam urwanie masy, na gniazdku słuchawkowym, potencjometrze lub na słuchawkach. i raczej nie wiązał bym tego z głównym defektem- chyba ze to problem głównej masy zasilani? możne pooglądaj uważnie druk.

0
  • #12 03 Lis 2008 15:01
    dybas
    Poziom 37  

Na razie, przed pomiarami, nie można zakładać uszkodzenia trafa. Charczenie może być przezeń spowodowane, ale mieszanie sygnałów już nie.

0
  • #13 05 Lis 2008 01:38
    Xplode
    Poziom 11  

Witam

Dziękuje za szybką i fachową pomoc :) i jak najbardziej klikam przycisk "pomógł" za wszystkie cenne rady :)

Temat Zamykam

Pozdrawiam :D

0