Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji!!!

PCmANIAK 450 30 Paź 2008 18:03 7704 40
  • #1 30 Paź 2008 18:03
    PCmANIAK 450
    Poziom 9  

Mam instalacje elektryczną w stodole, chciałbym ją przerobić, tak jak na rysunku poniżej. Wprowadzony jest do niej kabel zasilający z licznika , i 2 kable do gniazd siłowych. Moje pytania jaki rodzaj zabezpieczeń mam dobrać. taki jak na rysunku i czy może być zrobione w taki sposób

0 29
  • #2 30 Paź 2008 19:08
    tomas79
    Poziom 15  

A trochę jaśniej?

0
  • #3 31 Paź 2008 07:20
    PCmANIAK 450
    Poziom 9  

jest mały błąd na rysunku związany z podłączeniem kontroli fazy, ale pytanie jest czy instalacja może wyglądać tak jak na rysunku.

0
  • #4 31 Paź 2008 12:16
    owenpe
    Poziom 16  

Patrzę na ten rysunek i nie bardzo wiem co autor miał na myśli :) Możesz to jakoś opisać i wyjaśnić jak to ma być przerobione :)

0
  • #6 31 Paź 2008 13:26
    michcio
    Specjalista elektryk

Poza tym nie zapominaj żeby stosować wyłącznie 3 i 5-cio przewodowe kable.

0
  • #7 31 Paź 2008 16:22
    tomas79
    Poziom 15  

Dalej nie rozumiem o co chodzi autorowi. Jeżeli chcesz zastosować układ TNC to od razu mówię że w świetle obowiązujących norm jest to niedopuszczalne.

Nie rozumiem też dlaczego dałeś mniejsze zabezpieczenie na fazie L3?

0
  • #8 31 Paź 2008 16:28
    PCmANIAK 450
    Poziom 9  

zrobię to tak jak na rysunku, zostawię stare zabezpieczenie topikowe, i dodam dodatkowe nadprądowe o charakterystyce kolejno B20, B20, B16. Do nich będzie podłączone kontrola fazy, a następnie od bezpieczników nadprądowych wejdą kable zasilające gniazda siłowe i oświtlenie.

1
  • #9 31 Paź 2008 16:50
    tomas79
    Poziom 15  

Jeżeli zabezpieczysz obwody wyłącznikami nadprądowymi tej samej wartości co wkładki topikowe to i tak jako pierwsza zadziała wkładka topikowa.
    Ale wyjaśnij dlaczego na L3 jest mniejsze zabezpieczenie.
    Pozatym układy trojfazowe zabezpiecza się zabezpieczeniami trójfazowymi aby przeciążenie jednej fazy powodowało wyłączenie wszystkich.

0
  • #10 31 Paź 2008 17:19
    Arturo2005
    Poziom 33  

Cytat:
    Jeżeli zabezpieczysz obwody wyłącznikami nadprądowymi tej samej wartości co wkładki topikowe to i tak jako pierwsza zadziała wkładka topikowa.

Jesteś tego pewien?

0
  • #11 31 Paź 2008 17:41
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 31 Paź 2008 18:03
    Akrzy74
    Poziom 39  

geguś-

Cytat:
    Masz jakiś patent na BM'y 315A, jak wywali jednego?
    Może PKF? :D

0
  • #13 31 Paź 2008 19:11
    tomas79
    Poziom 15  

geguś jeżeli nie potrafisz właściwie interpretować prostych zdań to lepiej się nie wypowiadaj.
    Jeżeli dla ciebie jest normalne zabezpieczanie obwodu trójfazowego eskami jednofazowymi różnej wartości to gratuluje wiedzy. :D

0
  • #14 31 Paź 2008 20:11
    PCmANIAK 450
    Poziom 9  

To może zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy, zamiast nadprądowych.

0
  • #15 31 Paź 2008 20:32
    tomas79
    Poziom 15  

Stary wyłącznik różnicowo-prądowy ma inne zadanie od nadprądowego. Ale możesz go zastosować dodatkowo do ochrony przeciwporażeniowej.

0
  • #16 31 Paź 2008 22:26
    Arturo2005
    Poziom 33  

A na moje pytanie też odpowiesz?

1
  • #17 01 Lis 2008 07:17
    tomas79
    Poziom 15  

Porównaj charakterystyki "czasowo-prądowe" obydwu zabezpieczeń a sam znajdziesz odpowiedź.

0
  • #18 01 Lis 2008 08:22
    Arturo2005
    Poziom 33  

tomas79 napisał:
    Cytat:
    Porównaj charakterystyki "czasowo-prądowe" obydwu zabezpieczeń a sam znajdziesz odpowiedź.

Znasz to tylko z książek czy może w praktyce też tak masz?

0
  • #19 01 Lis 2008 09:03
    PCmANIAK 450
    Poziom 9  

No to jak proponujecie to zrobić, może jakiś schemacik.

0
  • #21 01 Lis 2008 11:09
    tomas79
    Poziom 15  

Arturo2005 Nie w praktyce nie dubluje zabezpieczeń jednakowych wartości.
    Czemu według ciebie ma to służyć chyba tylko oszczędności na długości kabla (ok 10cm):D
    A co do twojego schematu to zabezpieczenie B20 na obwodzie trójfazowym w stodole to chyba porażka. Ciekawe jak chcesz wykonać rozruch bezpośredni silnika większej mocy. Wiesz jakie urządzenia mają tam być eksploatowane?

0
  • #22 01 Lis 2008 11:33
    Arturo2005
    Poziom 33  

tomas79 napisał:

A co do twojego schematu to zabezpieczenie B20 na obwodzie trójfazowym w stodole to chyba porażka. Ciekawe jak chcesz wykonać rozruch bezpośredni silnika większej mocy. Wiesz jakie urządzenia mają tam być eksploatowane?

Tzn. jakie wg. Ciebie powinno byc? 63A? Gdzie jest napisane że będą tam silniki większej mocy (pojęcie względne) o rozruchu bezpośrednim? Dlaczego wcześniej nie zwróciłeś uwagi na wartości zabezpieczeń tylko dopiero teraz?
    PCmANIAK 450 napisał:
    zrobię to tak jak na rysunku, zostawię stare zabezpieczenie topikowe, i dodam dodatkowe nadprądowe o charakterystyce kolejno B20, B20, B16. Do nich będzie podłączone kontrola fazy, a następnie od bezpieczników nadprądowych wejdą kable zasilające gniazda siłowe i oświtlenie.

tomas79 napisał:
    Ale wyjaśnij dlaczego na L3 jest mniejsze zabezpieczenie.
    Pozatym układy trojfazowe zabezpiecza się zabezpieczeniami trójfazowymi aby przeciążenie jednej fazy powodowało wyłączenie wszystkich.

W dalszym ciągu chcesz się upierac że wkładka topikowa zadziała wcześniej niż wyłącznik nadprądowy? Oczywiście o tych samych wartościach.

0
  • #23 01 Lis 2008 12:45
    tomas79
    Poziom 15  

Wielkość i typ zabezpieczeń dobiera się na podstawie warunków szybkiego wyłączenia zabezpieczanego obwodu.
    Zarzucasz mi ze wcześniej nie zwróciłem uwagi na wielkość zaproponowanych zabezpieczeń ale ciekawe na podstawie czego miałem je dobrać gdy autor nie podaje żadnych szczegółów (chyba tylko wywróżyć).
    Zakładasz że nie będą eksploatowane silniki a to błąd bo w prawie każdym gospodarstwie są silniki o mocy co najmniej 5,5kW. Życzę powodzenia podczas rozruchu na Twoim zabezpieczeniu.
    Założyłeś że pozostawisz istniejące wartości zabezpieczeń i będzie OK ale chyba autor miał jakiś powód do przeprowadzenia modernizacji-niesądzisz.
    Odnośnie szybkości zadziałania zabezpieczeń odpowiem jak wyjaśnisz sens dublowania zabezpieczeń jednakowych wielkości.

0
  • #24 01 Lis 2008 14:58
    Arturo2005
    Poziom 33  

tomas79 napisał:

Zarzucasz mi ze wcześniej nie zwróciłem uwagi na wielkość zaproponowanych zabezpieczeń ale ciekawe na podstawie czego miałem je dobrać gdy autor nie podaje żadnych szczegółów (chyba tylko wywróżyć).

tomas79 napisał:

A ja miałem szklaną kule ;)
    tomas79 napisał:

Zakładasz że nie będą eksploatowane silniki a to błąd bo w prawie każdym gospodarstwie są silniki o mocy co najmniej 5,5kW. Życzę powodzenia podczas rozruchu na Twoim zabezpieczeniu.

A gdzie ja o tym napisałem? tutaj?
    Cytat:
    Gdzie jest napisane że będą tam silniki większej mocy (pojęcie względne) o rozruchu bezpośrednim?

tomas79 napisał:

Założyłeś że pozostawisz istniejące wartości zabezpieczeń i będzie OK ale chyba autor miał jakiś powód do przeprowadzenia modernizacji-niesądzisz.

I tutaj już faktycznie przydałaby się szklana kula bo autor nic na ten temat nie napisał :)
    tomas79 napisał:

Odnośnie szybkości zadziałania zabezpieczeń odpowiem jak wyjaśnisz sens dublowania zabezpieczeń jednakowych wielkości.

Widzisz gdzieś na schemacie zdublowane zabezpieczenia? bo ja nie ;)

tomas79 napisał:

Nie wstydź się i odpowiedz ;)

0
  • #25 01 Lis 2008 15:51
    tomas79
    Poziom 15  

Odpowiedź na pytanie skąd wiem że nie uwzględniłeś silników jest prosta. Ktoś kto proponuje takie zabezpieczenie albo nie uwzględnił silnika albo nie wie jakie będą z tym problemy.
    Poza tym proponujesz instalację do obiektu o którym nic nie wiadomo. Naciągniesz kogoś na koszty a efektu może nie być żadnego.
    Odnośnie czasów działania zabezpieczeń mówiłem ogólnie a chodziło mi o sytuacji dla których nie spełniono warunków szybkiego wyłączenia. Czyli tak jak mówiłem wcześniej porównaj charakterystyki poczytaj trochę a zrozumiesz o jakie sytuacje mi chodziło.
    Mówiąc o dublowaniu zabezpieczeń nigdzie nie pisałem że dotyczy to Twojego schematu. Sugerujesz że dysponuję wyłącznie wiedzą książkową a mi się wydaję że twoja wiedza to głównie praktyka. W związku z tym wydaje mi się stosowałeś dublowanie w praktyce. Nie rozumiem tylko po co. Najlepiej jak to wyjaśnisz. No nie wstydź się powiedź.

Na koniec przyjacielska rada.
    Unikaj takich stwierdzeń "A ja miałem szklaną kule" Czy nie uważasz że to nie jest żaden argument i trochę się ośmieszasz? :|

0
  • #26 01 Lis 2008 16:23
    Arturo2005
    Poziom 33  

W dalszym ciągu kręcisz ale tak to już ma ktoś kto nie zna odpowiedzi. ;) Nie będę dyskutował z kimś kto nie umie przyznac się do błędów. A to naprawde bardzo proste. Miłego dnia Zyczę.

0
  • #27 01 Lis 2008 17:40
    inforobert
    Poziom 10  

Arturo2005, sprawiasz wrażenie chwalipięty i przemądrzałego, te 4 ostanie posty wybiegały już poza temat, rozmowa przypominała bitwę na słowa małych chłopców w piaskownicy.

Aby ukrócić te pyskówki odpowiem.
    Moim zdaniem pierwszy zadziała wył. nadprądowy jego charakterystyka czasowo-prądowa jest "krótsza" od bezpiecznika topikowego.

Link

0
  • #28 01 Lis 2008 17:51
    PCmANIAK 450
    Poziom 9  

Zabezpieczenie na wkładkach topikowych, 20A, 20A, 16A.

0
  • #29 01 Lis 2008 18:38
    tomas79
    Poziom 15  

Arturo2005 twierdzisz ze kręcę i nie umiem przyznać się do błędu podczas gdy odpowiedziałem na wszystkie twoje pytania, jeżeli nie zrozumiałeś to nie moja wina. Ty nie odpowiedziałeś na żadne moje. Poza tym udzielasz rad mimo iż nie masz pewności ze się sprawdzą. Sam nawet do tego się przyznałeś w swoim niefortunnym stwierdzeniu o szklanej kuli.
    Nasza wymiana zdań przybrała charakter jak to określono "Bitwy w piaskownicy" i pora ją zakończyć.
    Wydaje mi się że dalej uparcie obstajesz przy swoim więc zastanów się dlaczego w niekorzystnych warunkach (o których mówiłem) Zakład Energetyczny nie zezwala na zabezpieczenie obwodu głównego wyłącznikiem nadprądowym tylko wkładką topikową.

Pozdrawiam

0
  • #30 01 Lis 2008 18:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto