Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik wysterowania do winampa

mdziewie 30 Paź 2008 21:15 4919 3
 • Wskaźnik wysterowania do winampa

  Przypomniał mi się najfajniejszy najpostszy układ elektroniczny, jaki kiedykolwiek zrobiłem - i pomyślałem, że się nim pochwalę.
  Geneza jest krótka - w winampie jest dostępny tryb wizualizacji pt. "Analog VU" - bujające się wskazóweczki na ekranie. Pomyślałem sobie, że dużo lepsze wrażenie zrobiłby prawdziwy wskaźnik wychyłowy.
  Pozostała sprawa, którędy go podłączyć do winampa i jak. Oczywiście, pomysł podłączenia się pod analogowe wyjście audio jest mało ambitny artystyczne, więc od razu odpadł. Poza tym koniecznie chciałem stworzyć jakiegoś plugina do winampa.
  Tak narodziła się koncepcja sterowania wskaźnikiem przez port szeregowy. Propozycje, jakiego procka do tego użyć, uznałem za niepoważne i zrealizowałem układ na jednej diodzie i jednym oporniku. No i analogowym miliamperomierzu robiącym za wskaźnik VU.
  Zasada działania jest prosta jak budowa cepa - port szeregowy wypuszcza z sieie bez przerwy bajty, przy czym istotna jest w nich tylko ilość jedynek (czy tam zer - wszystko jedno). W ten sposób uzyskujemy całkiem zgrabny modulator PWM. (Dodam, że jego rozdzielczość jest trochę większa niż 8 poziomów). Schemat (nie godzien rysowania) - przedstawia się następująco: nóżka TX portu - dioda (wypróbować, w którą stronę) - opornik (dobrać wartość, tak żeby wskazówka mogła się wychylić do końca, ale nie przesadzała) - wskaźnik - masa portu.
  Całości dopełnia plugin (załączam źródła i skompilowaną dllkę), napisany na podstawie wzorca dostępnego w Winamp SDK. Program, będąc przeróbką innego programu, jest mocno niedoskonały, ale działał bez zarzutu. Używałem go z Winampem 2.9, ale - wg specyfikacji SDK - powinien chodzić z winampami serii 5 (nie sprawdzałem). I jeszcze jedno - plugin jest "firmowo" ustawiony do pracy z portem COM2; do coma 1 trzeba zmienić ustawienie gdzieś w okolicy 97. linii pliku svis.c. Całość można skompilować w Visual Studio 6.

  Uprzedzając zarzuty, przepraszam, że projekt nie jest zbyt "ogładzony" - ale stworzyłem go kiedyś naprędce dla siebie w okolicy zimowej sesji egzaminacyjnej - i tak już został. Tych, którzy czują niedosyt, zapraszam do edycji załączonych źródeł. (Może ktoś napisze konfigurację numeru portu z poziomu winampa?) Co do elektronicznej strony - tam już się nic ulepszyć nie da:)

  Kilka obrazków:
  Wskaźnik wysterowania do winampa
  Wskaźnik wysterowania do winampa
  Wskaźnik wysterowania do winampa

  Załączniki:

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 30 Paź 2008 23:33
  grzesiekskc
  Poziom 11  

  Pomysł Ciekawy ;) Zaprezentuj jakąś fotke i powiedz jeszcze czy da rade w tym pokazać Stereo dla lewego i prawego głośnika czy tylko ogół?

 • #3 06 Lis 2008 23:14
  joy_pl
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Moderowany przez joy_pl:

  Temat odblokowano.


  Proszę o dokonanie niezbędnych "aktualizacji”.

 • #4 06 Lis 2008 23:54
  mdziewie
  Poziom 18  

  Stereo nie ma:( Najsensowniejszym sposobem, bez komplikowania "elektroniki", byłoby użycie dwóch portów...
  P.S. Pozwoliłem sobie podłączyć jeszcze oscyloskop, celem zaprezentowania PWM-a na porcie szeregowym. Jak widać, występuje pewien "bias" związany z bitami startu albo stopu, ale można go zlikwidować śrubką do ustawiania zera na wskaźniku.
  I drugie P.S. - akurat nie miałem pod ręką nic poza wskaźnikiem od jakiegoś gajgera (stąd boska skala w zliczeniach na minutę), który ma strasznie dużą bezwładność - stąd efekt jest dosyć marny. Dużo lepiej wychodzi to na bardziej "topornych" wskaźnikach.
  Trzecie P.S. Przy tym konkretnym wskaźniku opornik miał wartość 100 kOhm, a przy konstrukcji oryginalnej (taki woltomierz z lat 50. z grubą wskazówą) - jakieś 15 k (o ile pamiętam).